МАЈКА ДИЈАНА ОГОРЧЕНА ПРЕСУДОМ: Мојој Јелици су поново из гроба ископали кости!
Након 10 година суђења лекарима приватне клинике "Децедра", Апелациони суд у Београду донео је поражавајућу пресуду - нико није крив за смрт Јелице Радовић (19).
Маратонско суђење, које је обележила очигледна спорост у поступку, с доста одлагања, различитих верзија узрока смрти (које је углавном износила одбрана), те агонија коју је породица Радовић трпела током читавог процеса, завршени су без епилога који би макар елементарно задовољи правду.
Дијана Радовић, Јеличина мајка, вест о правоснажној пресуди чула је од новинара "Блица". Занемела је.
- Сваки пут кад смо ишли на суђење, сахрањивали су ми дете. Овога пута су јој поново из гроба ископали кости. Нико није крив за смрт мог детета. Ја сам се борила за свакога, не само за Јелицу, него и за малог Раденка, и другу децу која су премунула услед лекарских грешака. Све су их поново покопали - огорчена је Дијана Радовић.
У пресуди Апелационог суда донетој 1. септембра а објављеној јуче у поподневним сатима, суд је ослободио све троје окривљнеих лекара - ортопеда Славка Томоћа и анестезиологе Миодрага Стојановића и Оливеру Јеремић, раније осуђене на 15 месеци затвора.
В.д. директора клинике "Децедра" Светлана Сремчевић такође је правоснажно ослобођена од оптужбе за криивчно дело несавесног рада у служби, и то такође јер та њена несавесност није узроковала смрт девојке.
У закључку опширног образложења пресуде, Аплециони суд наводи да су лекари "очигледно несавесно поступили у односу на пацијента", али да за ово кривично дело нису могли бити оглашени кривим јер је "апсолутна застарелост кривичног гоњења наступила још 2010. године".
АПЕЛАЦИОНИ СУД У БЕОГРАДУ: Правоснажно ослобођени лекари Децедре
У образложењу се наводи да лекари нису криви за Јеличину смрт пошто "према мишљењу вештака ниједна радња коју су окривљени били дужни да предузму у конкретном случају не би искључила смртни исход". То значи да је суд ублажио оптужбу против лекара, односно судио им је уместо за тешко дело против здравља људи (за које је запрећена казна до осам година) за несавесно пружање лекарске помоћи (казна до три године).
Прва пресуда донета је у јулу 2011. године. Лекари су њоме били оглашени кривим и осуђени на по 15 месеци затвора, док је власница клинике осуђена на година дана условно, са роком провере од четири године.
Ту пресуду оборио је Апелациони суд 2013. Суђење је кренуло испочетка, а нову пресуду, са истим казнама добили смо у августу ове године.
Јелица Радовић умрла је 9. септембра 2006. године. Оприсана је четири дана пре тога на клиници "Децедра" а у питању је била банална операција чукљева.