ОСТАВЉЕНЕ У КОНТЕЈНЕРУ, НА ПУТУ, У ТАКСИЈУ, ПРОМРЗЛЕ НА СНЕГУ Цела Србија је плакала због судбина ових НАПУШТЕНИХ БЕБА
Тешке трагедије
Случај тек рођеног дечака, јутрос остављеног у контејнеру, нажалост није усамљен. Од почетка године петоро деце родитељи су оставили - на улици, у таксију или су мајке саме напустиле породилиште не желећи да са собом поведу и своју бебу...
Последњи случај напуштене бебе шокирао је све. Да Слободан Цветковић из београдског насеља Жарково јутрос рано није извео пса у шетњу и пришао контејнеру да баци ђубре, тек рођени дечак сада вероватно не би био жив.
Њега је наиме, свог крвавог, са пупчаном врпцом и постељицом у контејнеру пронашао овај пензионер, алармирао је одмах Хитну помоћ и полицију и новорођенче се сада налази збринуто у дечјој болници у Тиршовој.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! СЕПТЕМБАР ИДЕАЛАН ЗА КУПАЊЕ У ГРЧКОЈ!
НОВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ! Осумњичени за МАСАКР У ЈАБУКОВЦУ имао ПАКЛЕНИ ПЛАН, али на једну ствар НИЈЕ РАЧУНАО
ПОСТОЈЕ НАРОДНА ВЕРОВАЊА! На местима потопљених и преораних гробаља изгинуло стотине људи! (ВИДЕО)
Прошле недеље јавност је сазнала за случај мајке из Врања која је породилиште напустила без детета, правдајући се сиромаштвом. Од почетка године до данас, напуштено је укупно пет беба, за које је јавност сазнала.
Дечак пронађен у контејнеру
Пензионер Слободан Цветковић из београдског насеља Жарково, рано јутрос изашао је да прошета пса, а када је његов измет хтео да баци у ђубре, приближио се контејнерима и чуо да из њега допире звук, који је описао "као неко стењање".
- У првом тренутку помислио сам да је нека мачка упала у контејнер. Почео сам да померам ђубре не би ли је пронашао и ослободио, а онда сам угледао затворену кесу из које се тај звук чуо. Отворио сам је у угледао бебу, тек рођену, била је још сва крвава - видно узнемирен испричао је овај пензионер.
Шокиран и потресен призором, одмах је отрчао у стан, који се налази у близини, испричао супрузи шта је видео и одмах позвао Хитну помоћ и полицију. Потом је, како је рекао, заједно са супругом отишао поново до контејнера, а надлежни су убрзо дошли и дечака превезли у Тиршову.
У Универзитетској дечјој клиници лекари су прегледали дете, које је и даље имало пупчану врпцу и постељицу, и закључили да нема повреда, те да је у добром здравственом стању.
Имао АРСЕНАЛ ОРУЖЈА, јурио закопано благо и радио још нешто ЈЕЗИВО: Ово је ПСИХОЛОШКИ ПРОФИЛ осумњиченог за МАСАКР у Јабуковцу
СРПСКИ ДЕЧАК (5) који се ДАВИО у Пефкохорију И ДАЉЕ НА АПАРАТИМА: Најновије информације из болнице у Солуну
Цветковићи, као и остале комшије, сведоче да су још око четири, пет сати чули бебин плач, али су сви помислили да је то беба из комшилука, јер у згради имају мало дете.
Девојчица Марија остављена у врањском породилишту
Прошле недеље сазнало се и да је почетком августа 38-годишња жена након отпуста одлучила да бебу не жели да поведе кући са собом. Оставила ју је у врањском породилишту, где ју је и донела на свет.
- На рођењу је девојчица имала близу три килограма, витална је, активна и лепо напредује. Мајка је одмах изјавила да не може да преузме дете и отпуштена је уредно са одељења неки дан после порођаја - рекла је докторка Добрила Шошић, педијатар неонатолог у дечијем боксу Здравственог центра Врање.
Дете је рођено 4. августа, на Благу Марију, па су лекари и медицинске сестре одлучили да јој дају име Марија. Мајка детета (38) је из Трговишта, породила се природним путем, и то јој је седмо дете, а како се незванично сазналои, правдала се да је бебу оставила јер је у "лошој материјалној ситуацији".
Огласила се Сара Видак након што је проглашена кривом: Издржала сам казну у Београду без електронског надзора!
Шта се дешава са највећим естрадним макроом Михаилом Максимовићем? Суд донео ОДЛУКУ!
ХАПШЕЊЕ У НОВОМ САДУ: Двојица 19-годишњака осумњичени за покушај разбојништва
Соња Пријић, медицинска сестра на неонатологији и кума мале Марије, која о брине о напуштеној беби, каже да лекари углавном процене када ће се родитељи вратити по дете, а када неће, јер било је случајева да се предомисле. У Маријином случају, на жалост, нису отпимистични.
- Марија је добра и мирна беба, ретко кад плаче, само кад је гладна. Мајка је није дојила - каже Пријићева.
Плач једноипогодишњег дечака остављеног на улици
Дечачић од око годину и по дана пронађен је 1. јула увече, у Улици маршала Тита у Вишњици. Њега је на тротоару оставила трудна мајка, која има 19-20 година, и отишла је од куће, код своје мајке, са још двоје деце, причају комшије.
- Дечака су пронашле две девојке и дословно су му спасиле живот, јер га замало није ударио аутомобил када је прелазио улицу да би пио воду са фонтане преко пута места где га је мајка оставила - испричала је дан касније комшиница Надежда Лапчевић.
Малишан је сатима седео на улици и плакао пре него што су дошле те девојке.
- Оне су га затекле како седи у прашини и игра се. Када сам изашла на терасу и видела их, оне су ме питале да ли знам чије је дете. Рекла сам да је од једне млађе жене што живи преко пута мене, али да не знам где је она. Чула сам од неке комшинице да је дете од поднева седело на улици и плакало - каже Надежда.
Према наводима комшија, млада мајка и деца живели у јако тешким условима; свако јутро је храну сакупљала на гробљу. Њеног мужа видели су свег неколико пута, у последњих годину дана, колико су ту живели.
Остављени дечачић превезен ја у Институт за мајку и дете, где је прегледан, те је утврђено да је доброг здравља, а затим је одведен у дом у Звечанску.
Девојчица остављена у таксију
Жена, која је у такси возило у Врњачкој Бањи 21. марта ушла са двоје деце, носила је и корпу. Таксисти је рекла да је у њој мачка, и замолила га да је причува док се не врати. Пошто се није вратила, возач је погледао у корпу и затекао бебу стару неколико дана, те ју је одвезао у болницу у Врњачкој Бањи, одакле је пребачена на одељење Неонатологије у Здравственом центру "Студеница".
Таксиста Милош Митровић касније је признао да му је, пре него што је изашла из аута, мајка рекла да је у корпи беба и питала да ли зна неку жену којој може да остави дете. Казао је да се уплашио да ће дете оставити у парку, па јој је рекао да може да остане у ауту.
- Тачно у 15.15 таксиста, који је из Трстеника довезао жену са три детета, унео је нама у болницу новорођено дете. Он нам је рекао да је мама само оставила бебу и отишла. Човек се нашао стварно у јако неуобичајеној ситуацији и позвао је најпре полицију и заједно са полицајцима дете довео нама - испричали су тада у Дому здравља.
- Беба је и даље имала пупчану врпцу која је клемована, у питању је девојчица. Одмах смо обавестили и Центар за социјални рад и дете смо хитно транспортовали на одељење неонатологије Опште болнице у Краљеву - рекли су тада у Дому здравља, те додали да су прегледи показали да је девојчица тада није била старија од 48 сати.
Убрзо су откривени снимци са сигнурносних камера мењачнице у Врњачкој Бањи који показују да се мајка, која је хладнокрвно оставила своје дете у таксију и није се по њега вратила, након тога шетала мирно, подизала новац са банкомата и није изгледала ни забринуто, ни потресено.
Сазнало се и да је мајка родом из Смедерева, на привременом раду у Швајцарској, а породила се у селу Јасиковица код Трстеника. Према незваничним сазнањима, она је мајка седморо деце.
Порођај је урадила сама, а пошто је она медицинска сестра, то је урадила стручно и није угрозила бебу, а како се незванично сазнаје, целу трудноћу је крила и од мужа и од деце.
Након препознавања је приведена, а месец дана касније се вратила по бебу, и заједно са мужем одвела је у Швајцарску, где и живи. Нису лишени родитељског старања. У сарадњи са швајцарским службама, одлучено је да када се врате, буду под њиховим сталним надзором.
Дечак остављен у корпи на локалном путу
Тек рођени дечак, коме ни пупчана врпца није била добро подвеза, у јануару је остављен у корпи на локалном путу у месту Црљенци код Пожаревца. Мештанка Црљенца, срећом, пронашла је бебу убрзо након што је остављена. Беба је преживела хладноћу 25. јануарског дана.
- Видела сам завејану корпу и чула необичан звук, да бисмо комшинице и ја убрзо угледале ножице како мрдају и схватиле да је ту промрзла беба - овако је причала Биљана Топаловић.
Толико се успаничила да у тренутку није могла да се сетим броја полиције ни дома здравља, казала је она.
- Био је мокар, руке и ноге су му биле јако црвене. Видела сам да је умотан у поцепани столњак и стављен на плави пешкир у корпу која је била прекривена дечјим ћебетом.
Биљана је дечака назвала Срећко, а касније је назван Тадија. Месец дана након што је пронађен, Тадија је смештен у хранитељску породицу.
Дечак остављен испред цркве у Чајетини
Случај који Србија такође памти јесте и случај бебе остављене прошле године испред врата цркве Светог Архангела Гаврила у Чајетини. Целе Србија туговала је над судбином малог Јована Гавриловића.
- У једном тренутку пас се узнемирио и почео да лаје. Мислила сам да је осетио мачку, али због густе магле нисам могла да видим о чему се ради. Међутим, није желео преко улице већ ме је вукао ка капији црквене порте, толико јако да сам кренула за њим. Чим сам стала на капију, схватила сам због чега је био узнемирен. На мермерном прагу испред богомоље, замотана у белу тканину, лежала је беба и тихо плакала - испричала је у октобру за “Блиц” Нада Милошевић, власница пса, који је пронашао бебу.
Каква је судбина напуштених малишана
По закону, када мајка, односно родитељи не желе да преузму бебу из породилишта, или је оставе на разне начине, беба се смешта на неонатологију и ту остаје првих месец дана. Након тога, бебу се пребацује на дечије одељење болнице, где остаје док Центар за социјални рад не нађе адекватно решење. Дете се углавном смешта у хранитељску породицу, а упоредо се ради и на проналажењу усвојитеља.
Разлози због којих родитељи остављају децу, како се правдају родитељи, а преносе лекари, најчешће економске природе. Има, међутим, и оних где очеви мисле да деца нису њихова, или се мајке удају за другог, па желе после тога да се врате у стару породицу, која не жели туђе дете.
Уколико се након неког времена родитељ појави, прво мора да се докаже родитељство и то ДНК анализом.
Након утврђивања родитељства, покреће се судски поступак за лишење родитељског права.
Уколико се родитељ лиши овог права, за дете се тражи најадекватнији облик трајне заштите.