ДЕЦА И ТРУДНИЦЕ КАО МАМАЦ, И ПРАВАЦ КРАЂА: У борском руднику лопови "оперишу" дању и ноћу
У овој години 716 особа је због крађе бакра предато полицији, а претходног месеца је било чак и по седам крађа дневно
Откад постоји борски рудник, ту су и лопови који краду бакар, каблове, резервне делове, гуме. Само протеклог месеца евидентирано је више од две хиљаде покушаја крађе.
ЏОНИЋ ЗАПАЛИО ОДЕЋУ КАКО БИ САКРИО ТРАГОВЕ: Најновији детаљи из истраге, осумњичени за убиство Ђокића све испланирао
ПУЦЊАВА У ЗЕМУНУ: Рањен мушкарац, хитно пребачен у амбуланту реанимације Ургентног центра
УХАПШЕН У ПОЖАРЕВЦУ ЗБОГ ШИРЕЊА ПАНИКЕ: Сумња се да је објавио срамну лаж - поднета кривична пријава
На мети лопова није само имовина "Зиђина", већ и службеници обезбеђења, а у овој години 20 пута су физички нападнути, једном и ватреним оружјем, пише РТС.
Како је наведено, лопови су активни и дању и ноћу. Неретко користе малолетнике, труднице и старије као "мамац", док они физички најспремнији извлаче плен на другом месту.
Наводно, у кругу топионице је отпадна шљака у којој је и даље велика количина бакра, а лопове не спречава ни високи зид са бодљикавом жицом.
- Ово је начин на који они прескачу зид: једноставно направе рупе у зиду, поставе одређене алатке, попут мердевина и прескачу зид - наводи Саша Перишић, одговорна особа за безбедност "Зиђина".
Имовину чувају наоружани професионалци, али их закон ограничава у поступању према малолетницима, трудницама и старима. Неретко су жртве физичког напада, кад ухвате лопове, јер не смеју да прекораче нужну одбрану.
Имовина борског рудника простире се на око 50 километара, на више од десет хиљада хектара. Није све ограђено и није све под видео-надзором. О безбедности имовине, брине око 200 запослених у заштити, али то није довољно да изађу на крај са лоповима.
Процењује се да у Бору има око седам хиљада људи који се баве сакупљањем секундарних сировина. Чак четири хиљаде њих је без икаквих докумената, неретко су то и страни држављани. Украдени бакар одмах наплаћују код дивљих откупљивача и у малим топионицама.
- Ми смо велики откупљивач тог секундарног бакра. Сумњамо да се велика количина тог материјала који се овде отуђи, враћа нама кроз тај секундарни бакар који ми користимо у процесу производње - наводи Перишић.
У овој години 716 особа је због крађе бакра предато полицији. Претходног месеца је било чак и по седам крађа дневно.