DECA I TRUDNICE KAO MAMAC, I PRAVAC KRAĐA: U borskom rudniku lopovi "operišu" danju i noću
U ovoj godini 716 osoba je zbog krađe bakra predato policiji, a prethodnog meseca je bilo čak i po sedam krađa dnevno
Otkad postoji borski rudnik, tu su i lopovi koji kradu bakar, kablove, rezervne delove, gume. Samo proteklog meseca evidentirano je više od dve hiljade pokušaja krađe.
DŽONIĆ ZAPALIO ODEĆU KAKO BI SAKRIO TRAGOVE: Najnoviji detalji iz istrage, osumnjičeni za ubistvo Đokića sve isplanirao
PUCNJAVA U ZEMUNU: Ranjen muškarac, hitno prebačen u ambulantu reanimacije Urgentnog centra
UHAPŠEN U POŽAREVCU ZBOG ŠIRENJA PANIKE: Sumnja se da je objavio sramnu laž - podneta krivična prijava
Na meti lopova nije samo imovina "Ziđina", već i službenici obezbeđenja, a u ovoj godini 20 puta su fizički napadnuti, jednom i vatrenim oružjem, piše RTS.
Kako je navedeno, lopovi su aktivni i danju i noću. Neretko koriste maloletnike, trudnice i starije kao "mamac", dok oni fizički najspremniji izvlače plen na drugom mestu.
Navodno, u krugu topionice je otpadna šljaka u kojoj je i dalje velika količina bakra, a lopove ne sprečava ni visoki zid sa bodljikavom žicom.
- Ovo je način na koji oni preskaču zid: jednostavno naprave rupe u zidu, postave određene alatke, poput merdevina i preskaču zid - navodi Saša Perišić, odgovorna osoba za bezbednost "Ziđina".
Imovinu čuvaju naoružani profesionalci, ali ih zakon ograničava u postupanju prema maloletnicima, trudnicama i starima. Neretko su žrtve fizičkog napada, kad uhvate lopove, jer ne smeju da prekorače nužnu odbranu.
Imovina borskog rudnika prostire se na oko 50 kilometara, na više od deset hiljada hektara. Nije sve ograđeno i nije sve pod video-nadzorom. O bezbednosti imovine, brine oko 200 zaposlenih u zaštiti, ali to nije dovoljno da izađu na kraj sa lopovima.
Procenjuje se da u Boru ima oko sedam hiljada ljudi koji se bave sakupljanjem sekundarnih sirovina. Čak četiri hiljade njih je bez ikakvih dokumenata, neretko su to i strani državljani. Ukradeni bakar odmah naplaćuju kod divljih otkupljivača i u malim topionicama.
- Mi smo veliki otkupljivač tog sekundarnog bakra. Sumnjamo da se velika količina tog materijala koji se ovde otuđi, vraća nama kroz taj sekundarni bakar koji mi koristimo u procesu proizvodnje - navodi Perišić.
U ovoj godini 716 osoba je zbog krađe bakra predato policiji. Prethodnog meseca je bilo čak i po sedam krađa dnevno.