СРБИ ЖЕЉНИ КРВИ!
Веома забрињавајућа појава
- У Србији се драстично повећава број грађана који сматрају да је смртну казну потребно поновно увести у наш правни систем, и то забрињава, каже заменик заштитника грађана - Милош Јанковић.
- Прошле године је за враћање смртне казне било нешто више од половине испитаника, а данас је за то преко две трећине анкетираних - упозорио је Јанковић, поводом 10. октобра, Светског и европског дана борбе против смртне казне и Међународног дана менталног здравља.
Камере откривају убицу: Снимљено ко је усмртио Цветановићевог млађег брата?
ПОТРАГА ЗА УБИЦОМ: Сашу Цветановића у затвору испитују због смрти брата Југослава
Он је подсетио да је смртна казна у Србији последњи пут извршена 14. фебруара 1992. године, а коначно укинута 2002. године, објављено је на сајту Заштитника грађана.
Јанковић, заменик заштитника грађана за права лица лишена слободе, уверен је да смртна казна у Републици Србији никада неће бити поново уведена и да држава Србија никад више неће погубити ниједно људско биће.
Он је истакао да је Светски и европски дан борбе против смртне казне и Међународни дан менталног здравља, значајан датум у области заштите и унапређења људских права, будући да подсећа на важност одбране неприкосновености људског живота и заштите људског достојанства.
РАТ КЛАНОВА: Полиција истражује три теорије БРУТАЛНЕ ЛИКВИДАЦИЈЕ Југослава Цветановића
- На дан борбе против смртне казне, државе, организације и људи широм света потврђују своју опредељеност за укидање смртне казне у земљама у којима она још постоји и своју одлучност да не допусте њено поновно увођење тамо где је укинута - напомиње се у саопштењу Јанковића.
Постојање и спровођење смртне казне вишеструко је спорно и из моралних и из правних разлога. Упитно је право државе да одређује да ли ће неко живети или умрети, а у земљама које редовно спроводе смртну казну показало се да у немалом броју случајева буду убијени људи за које се накнадно утврди да су погрешно осуђени.