Одложено суђење припадницима ЈСО
Оптужени Легија, Звездан Јовановић, Душан Маричић...
У Специјалном суду у Београду данас је одложено суђење припадницима расформиране Јединице за специјалне операције (ЈСО) оптуженим за оружану побуну 2001. године.
Прочитајте и:
- Све тајне ЈСО: Како је АУТОМЕХАНИЧАР постао ПЉАЧКАШ, француски РАТНИК, па српски КОМАНДАНТ!
- НЕОБЈАВЉЕНИ ДЕТАЉИ - Звездан Јовановић: Ђинђића сам УБИО првим метком!
- ЕСКАДРОН СМРТИ: Ђура Мутави на сведочењу набројао кога су све УБИЛИ - сви у судници ЗАНЕМЕЛИ!
Суђење је одложено јер један од оптужених, који се брани са слободе Мића Петраковић јуче обавестио суд да није у могућности да дође, па је суд дао налог да се ни остали оптужени који су у затвору не приводе на данашње суђење због уштеде трошкова.
Наредно суђење биће заказано писаним путем.
У овом случају оптужени су некадашњи комадант ЈСО Милорад Улемек Легија, затим бивши комаданти ЈСО Звездан Јовановић и Душан Маричић.
Они у пожаревачком затвору Забела издржавају максималне казне затвора због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.
Поред њих, оптужени су бивши припадници ЈСО Веселин Лечић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Поцић и Мића Петраковић који се бране са слободе.
У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.
Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут.
Убица премијера Ђинђића у затвору нашао ХОБИ, а у посету му долазе само ОВЕ ОСОБЕ!
Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.
На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.
Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.
Протест ЈСО је прекинут након што су Петровић и Мијатовић поднели оставке, док Михајловић то није учинио.