ТАЈНА СКРОВИШТА КЛАНОВА: Где су се криле вође шкаљараца и кавчана када су кренули КРВАВИ СУКОБИ?
Када се сукоб заоштрио вође зараћених кланова су брже-боље спаковале своје кофере и побегле из Црне Горе
Све вође два најјача црногорска клана, "шкаљарског" и "кавачког", 2016. године, када је рат кланова ушао у најбруталнију фазу и ликвидације су извршаване готово сваких пар недеља, напустиле су своја упоришта и побегле у иностранство. Ово, међутим, већини није помогло - метак их је и тамо стигао.
ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ЛЕКАРЕ – MOZZART ДОНИРАО ПАКЕТЕ ВОЋА БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ
ХОРОР КОД ВАРВАРИНА: Упали у двориште викендице, па пуцали на домаћине - један погођен у главу, други у леђа!
Расветљена два покушаја убиства Зорана Мрваљевића: Осумњичени се ПРЕДАО полицији
Када се сукоб заоштрио и крв почела да се "пролива као вода", вође зараћених кланова су брже-боље спаковале своје кофере и побегле из Црне Горе. Слободан Кашчелан, који је у оперативним подацима означен као вођа "кавачког клана", тада је уточиште потражио у Шпанији, док је његов најближи сарадник Радоје Звицер често мењао локације у иностранству. Према оперативним подацима, Звицер је из иностранства повремено свраћао у Црну Гору како би контролисао посао и састајао се са сарадницима. Звицеру су у томе логистичку помоћ и заштиту пружали криминални кланови из Албаније са којима је годинама сарађивао на пословима међународног кријумчарења наркотика.
Према оперативним подацима, Звицер је, при сваком тајном доласку у Црну Гору, имао и пратњу, помоћ и заштиту корумпираних полицајаца из Црне Горе.
Милош Радоњић, први оперативац "кавчана" који је, наводно, задужен за кријумчарења великих количина наркотика на почетку се скривао у Бразилу, одакле је координирао слање кокиана прекоокеанским бродовима. Према оперативним подацима, повремено је долазио у Европу, по добро познатом шаблону - користећи идентитет расељених лица из Хрватске. Радоњић је набавио биометријска документа поменуте земље под лажним именом и преко њих путовао све до 2019. године када је ухапшен баш приликом преузимања истих.
Полиција до сада није успела да открије у којој земљи се већ три године скрива Игор Божовић, такође један од истакнутих припадника "кавачког клана". Божовић је једно време био у притвору у Црној Гори, а када је 2017. године пуштен да се брани са слободе, "кавчани" су искористили своје везе са корумпираним припадницима полиције Црне Горе и Божовић је напустио земљу без трага.
"Подела" територије за уточиште
С обзиром да су Шпанија и земље Јужне Америке, државе у којима су оба клана, и "шкаљарски" и "кавачки", често боравила како би организовали или надгледали прекоокеанско кријумчарење кокаина, вође "кавача" одлучиле су да упориште нађу у државама Централне и Источне Европе, тачније у Аустрији, Чешкој и Украјини. Вођа "кавача", Слободан Кашћелан, крајем 2018. године ухапшен је управо у Чешкој. Неко време је провео у притвору, а сада има само појачану меру надзора и не сме да напусти територију Црне Горе, па се у тој земљи и налази.
С друге стране, главни људи "шкаљарског клана" своју "сигурну луку" пронашли су у Холандији, Грчкој и Турској.
Покушај ликвидације Звицера у Украјини
Звицер, се међутим, стационирао у Украјини и успоставио јаке везе са тамошњим криминалним групама, али са појединим представницима власти. Звицер у овој земљи живи под именом Питрер Радуј Зице, са њим је и супруга и остали чланови породице. Они су у Украјини отворили и неколико фирми, а према оперативним подацима, други човек "кавачког клана" је учестововао и у локалним привредним пројектима. Звицер је у Украјини живео мирно и у луксузном насељу све до ове године, када су га плаћеници "шкаљарског клана" лоцирали и покушали да га ликвидирају. Звицера су пресрели усред дана, док је џогирао испред зграде у којој живи, и на њега отворили ватру. Пао је на земљу погођен са неколико хитаца, а нападачи нису стигли да га "овере" јер је из зграде, чим је чула пуцње, наоружана истрчала његова супруга Тамара Звицер и отворила ватру на њих. Ову филмску сцену забележиле су сигурносне камере, па је фотографија Тамаре Звицер са пиштољем у руци обишла све украјинске, српске и црногорске медије. Изненађени нападачи су се разбежали, а Звицер је хитно пребачен у болницу, где су лекари успели да му санирају ране. Према незваничним информацијама Звицер и даље живи у Украјини само је појачао обезбеђење и опрезност.
"Сигурне луке" вођа шкаљарског клана
Вођа "шкаљараца" Јован Вукотић и његови најближи сарадници Стеван Стаматовић и Дамир Хаџић често су се скривали у Турској. Успомоћ лажних пасоша лагодно су прелазили границе, уживали и летовали све док, 2018. године, управо у Турској није ухапшен Јован Вукотић. Први човек овог клана је убрзо, због коришћења фалсификоване путне исправе, испоручен Србији где је издржавао казну до средине ове године. Ни током боравка у затвору није могао да буде миран, јер су "кавчани" покушали да га отрују, тако што су покушали да сипају цијанид у његову храну. План је био разрађен као на филму - четири лажна полицајца пресрела су аутомобил Вукотићеве невенчане супруге, која му је носила храну у затвор, обавили претрес возила и кришом сипала цијанид у храну намењену вођи "шкаљараца", а онда су побегли. Вукотићева невенчана супруга, међутим, схватила је да је у овом претресу нешто било чудно, те је ситуацију пријавила затворским полицајцима, брзо је покренута потрага и лажни полицајци су ухапшени, а тровање Вукотића иза решетака је спречено.
Ове године Вукотић је изручен Црној Гори због процеса који се водио против њега, па је неко време провео и у Спужу, одакле је убрзо пуштен. Откад се налази на слободи и у Црној Гори на Вукотића је већ два пута покушан атентат. Недавно је полиција пресрела нападача који је наоружан пратио вођу "шкаљараца" с намером да га убије. Локација Вукотићевог брата Игора, који је такође један од кључних људи клана, годинама није позната органима реда и јавности готово да није познато како он изгледа.
Вукотићева "српска веза" Филип Кораћ, такође је недоступан органима реда. Према оперативним информацијама сумња се да се Кораћ последњих месеци скрива у Хрватској, БиХ и Словенији, где наводно ужива протекцију безбедносних структура.
Јово Ђуровић звани Капетан, један од вођа "барско-будванске криминалне групе" и један од челних људи "шкаљарског клана" углавном се скрива на подручју Холандије, где је средином прошле године преживео покушај убиства. У нападу у пуној пицерији задобио је више прострелних рана, али је тада ликвидиран његов пријатељ и наводни телохранитељ Горан Савић.
Ликвидације у иностранству
У току ове године чак четири кључна човека "шкаљарског клана" ликвидирана су у иностранству, на местима где су се дуго скривали и осећали се најбезбедније. Тако су Игор Дедовић и Стеван Стаматовић изрешетани са више од 30 хитаца у пуном ресторану у Атини и то док су вечерали са супругама и децом. Ова ликвидација пред члановима породице преседан је у рату ова два клана, којима је управо то био једини кодекс који су поштовали. Четири нападача с маскама на лицима, обучена у црној од главе до пете и са аутоматским оружјем су мирно ушетала у пун ресторан, изрешетала их, и побегла.
Неколико месеци касније, у јулу ове године, испред виле на Крфу убијени су Ален Кожар и Дамир Хаџић. Да су се на овом месту осећали безбедно говори то што је луксузна вила у којој су боравили била изнајмљена на неколико месеци и то што су се, у тренутку напада, враћали са плаже на којој су провели цео дан. Како је истрага утврдила, два или више нападача, пришла су возилу чим су се паркирали, отворили су ватру и изрешетали их, сваког са по више од десет хитаца. Преминули су на лицу места.