ОВО ЈЕ ИЗАЗВАЛО ЕРУПЦИЈУ КРВАВОГ ПИРА У РИПЊУ? Стојанове сумануте идеје довеле до злочина - ипак није био неурачунљив?
Иако је могуће да има параноидни поремећај личности, или чак шизофренију, поступци убице искљчују могућност да је злочин починио у стању неурачунљивости.
Стојан Илић (38) из Рипња јуче је убио, а како се сумња, и силовао шестнаестогодишњу из Рипња, а потом се вратио у кућу ножем напао чланове њене породице. Како објашњава криминолог Радомир Чолаковић, Стојан засигурно има ментални поремећај, али то не значи да током убиства није био урачунљив.
ВЕЛЕОБРТ У СЛУЧАЈУ КОЈИ ЈЕ ЗГРОЗИО СРБИЈУ Стојан није био заљубљен у жртву него у њу? Данас сахрана свирепо убијене девојчице
ИСПЛИВАЛА НОВА ШОК ФОТОГРАФИЈА УБИЦЕ ИЗ РИПЊА ПОРЕД ПОЛИЦИЈЕ: Осмех на лицу иза ког се крије монструм (ФОТО)
"КУКАВИЦА, НИЈЕ СМЕО НИ ДА СЕ УБИЈЕ" Шта је довело до крвавог масакра у Рипњу? Мештани у страху (ФОТО)
- То је ментални поремећај или болест, али треба да се прави разлика између та два. Када је у питању ментални поремећај, нешто структурално није добро и обично је то стање наслеђено. Тако постоје емоционално незреле личности које се не понашају у складу са свијом годинама. Тај његов поремећај је школски пример параноидног поремећаја. То је поремећено мишљење. Тај поремећај је карактеристичан по томе што је болесник окупиран одређеним суманутим идејама, тако да не можете да га разуверите. Знате да постоји она умотворина: 1.000 паметних не може да убеди једног лудог - каже Чолаковић за Telegraf.rs.
Како објашњава, шта год да кажете таквом човеку, нећете постићи ништа. Не можете да га убедите ни у шта, јер он има своју интерпретацију дешавања око себе. Ако се ради само о параноидном поремећају личности, за то је доступна и пхихотерапија и психофармако терапија. Када се ради о шизофренији, она се теже лечи, али се "амортизује и лечи колико је могуће".
- Он са свог болесног аспекта анализира особе, стања, ситуације око себе. На пример, умишља да га неко прати, да хоће да га отрује, исмева. У ствари он тако интерпретира нормална понашања људи. На пример, дате му колач, а он верује да хоћете да га отрујете, иако сте му најбољи пријатељ. Овде имамо сумануте идеје. Код таквих људи мали конфликт, нека обична свађа може да изазове ерупцију деструктивних осећања, мисаоних и ирационалних уверења, тако да дође до убиства. Ти болесници са поремечајем личности могу да буду врло агресивни, да имају жестоке физичке и вербалне реакције - додаје.
Такви људи су, каже, пуни страхова и неретко дижу руку и на себе.
- И за тога, као код овог човека, може да стоји и шизофренија јер су често те сумануте идеје присутне код шизофреничара - губитак односа са реалношћу, да све интерпретира на свој начин, да има халуцинације. Био је онај случај пре неколико година кад је мушкарац убио осморо људи и на крају је пуцао у своју жену и рекао да је спасава. Она је, срећом, остала жива. Значи он је мислио да он њу спасава. То су тотално ирационална уверења - објашњава Чолаковић.
Ипак, не мора да значи да је Стојан у тренутку злочина био неурачунљив. Чолаковић истиче и да шизофреничари могу да буду урачунљиви.
- И шизофреничару један део личности функционише. Ако је он планирао нешто, одвезао девојчицу, па силовао... То није све насумично. Има ту плана и неких когнитивних аспеката. Знао је шта ради. Једино је то урадио са позиције болесног и поремећеног. Не значи да ће да избегне судску одговорност - закључује Чолаковић.