Данас саслушање Беливуковог клана: Веља Невоља пред тужиоцем због сумње да стоји иза ЈОШ ДВА УБИСТВА
Ово саслушање осумњичених биће друго од почетка истраге.
Вељко Беливук познатији као Веља Невоља и његови сарадници, данас ће бити саслушани пред Тужилаштвом за организовани криминал поводом проширења истраге која се води против њих, а која их сумњичи за још два убиства - Лазара Вукићевића и Александра Глигоријевића Пукија.
"НА СНИМКУ СЕ ВИДИ МНОГО ДЕЦЕ, НЕКА СКАЧУ У ВОДУ, АЛИ ЊЕГА НИСМО ВИДЕЛИ" Пријатељи младића који се удавио у Сави очајни
ГО МУШКАРАЦ ВИТЛАО ПИШТОЉЕМ ПО БАНОВОМ БРДУ: Трчао поред деце, уследила хитна реакција полиције
ПРЕТУКАО ГА, ПА ЖИВОГ БАЦИО У БУНАР: За свирепо убиство код Зрењанина мушкарац осуђен на 13 година
Како се сазнаје, они ће у току јутра из притвора бити спроведени на саслушање у Тужилаштво за организовани криминал, где ће имати могућност да изнесу своју одбрану поводом сумњи да су извршили још два убиства која им се стављају на терет.
Ово саслушање осумњичених биће друго од почетка истраге. Наиме, они су већ саслушавани 48 сати након хапшења поводом сумње да су организовали криминалну групу која је извршавала отмице и убиства на територији Србије, те и да су се бавили трговином дроге.
Већина њих бранила се ћутањем, док су неки негирали дела која им се стављају на терет.
ЈОШ ДВА УБИСТВА
Данас, они ће бити испитивани поводом околности решења о проширењу истраге против њих од 8. јула ове године. Како се писало, у поменутом решењу против ове групе описано је на који начин су жртве намамљене и одвезене у кућу страве у Улици Ливадице у Ритопеку.
Из докумената тужилаштва произилази да су Вукићевић и Глигоријевић ликвидирани јер су припадали супарничкој екипи од оне коју је предводио Беливук и зато што су њени чланови пратили Беливука и Миљковића и наводно планирали њихово убиство.
- Осумњичени су 14. октобра 2020. године на превару, а у договору са Беливуком и Миљковићем, намамили ВУкићевића да дође на састанак са Немањом Ђурићем у Радничку улицу у Београду, који га је потом одвео до куће у Ритопеку коју је припадницима Беливукове групе ставио на располагање Влада Драганић - наводи се у документу тужилаштва.
МОДУС ОПЕРАНДИ
Пре него што је Ђурић довезао Вуклићевића до куће у приградском насељу, у њу су, наводно, дошли окривљени Срђан Лалић, Марко и Милош Будимир, Влада Драганић, Дејан Тешић и Више за сада непознатих особа како би се, како тврди тужилаштво, спремили за ликвидацију. Како се наводи у решењу о проширењу истраге, након што су убили Вукићевића, осумњичени су покушали да униште доказе тако што су просторију брисали хемијским средствима.
Александар Глигоријевић Пуки, према тврдњама тужилаштва, убијен је 16. јуна прошле године из готово истих разлога и по истом сценарију. Како се наводи, Беливук и Миљковић су дошли до сазнања да Глигоријевић супарничкој навијачкој групи одаје информације куда се они крећу и да планирају да их усмрте из "снајпера".
- Беливук и Миљковић су тог дана на превару намамили Глигоријевића да око 12 сати дође на састанак са Марко Будимиром у Бетон халу. После извесног времена Будимир је одвезао Глигоријевића до куће у Ритопеку у којој су већ били Беливук, Драганић, Никола Спасојевић, Небојша Јанковић, Срђан лалић, Милош Будимир и више непознатих особа. Глигоријевић је убрзо обијен из безобзирне освете. Осумњичену су извршење кривичног дела покушали да прикрију тако што су Глигоријевићеву одећу исекли и ставили у кесу, а затим упаковали у своја возила и одвезли у непознатом правцу. Просторију у којој је злочин извршен посули су различитим хемијским средствима како би уништили трагове - наводе из тужилаштва.
ПОРОДИЦЕ ЖРТАВА
Саслушање ове групе уследило је након што су у уторак, пред Тужилаштвом за организовани криминал, исказ у тужилаштву дале породице покојних Лазара Вукићевића, Александра Глигоријевића и још једног младића који се воде као нестали, као и сестра "Пинк Пантера" Милана Љепоје. Сви они, у уторак су добили статуш оштећених и они ће моћи да учествују у поступку који се води против Беливукове групе.
Према речима Снежане Митић из Удружења судија и тужилаца Србије доделом статуса оштећеног лица, у конкретном случају члановима породице жртава за које се сумња да су лишени живота извршењем кривичног дела, исти у поступку истраге, имају права предвиђена одредбом чл. 50 ЗКП-а са којима је јавни тужилац дужан да их упозна.
- Између осталог, имају права да укажу на чињенице и да предлажу доказе који су од важности за предмет доказивања, да разматрају списе и разгледају предмете који служе као доказ након што буду испитани као сведоци, као и да присуствују испитивању сведока и вештака. Могу се придружити кривичном гоњењу осумњичених лица и истаћи имовинскоправни захтев - наводи саговорница.
Како објашњава, по окончању поступка истраге, уколико се суду поднесе оптужница, имају права присуства припремном рочишту и главном претресу, као и учествовања у извођењу доказа.
Ребић сведок одбране бившег заменика начелника СБПОК
У Вишем јавном тужилаштву у Београду за данас у подне је заказано саслушање директора полиције Владимира Ребића у оквиру истраге која се води против бившег заменика начелника Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) Горана Папића.
Ребић ће бити испитан у тужилаштву као сведок којег је предложила Папићева одбрана.
Папића тужилаштво сумњичи за кривично дело злоупотреба службеног положаја, јер је како сумња, у априлу 2020. године, мимо процедура, ургирао да се Марку Миљковићу, сада осумњиченом за организовање криминалне групе, одмах врати привремено заплењени блиндирани аутомобил.
Истог дана возило је враћено Миљковићу.
Крајем априла у истрази против Папића сведочио је и бивши министар унутрашњих послова Небојша Стефановић (сада министар одбране).
Папић је на саслушању код тужиоца негирао извршење кривичног дела.
Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у марту је хапшењем Папића започело спровођење доказних радњи у скраћеном поступку који се води против Папића за кривично дело трговина утицајем, за које је законом запрећена казна од једне до осам година затвора.
Папићу је укинут притвор 29. априла и сада се брани са слободе.
МУП је раније саопштио да се Папић сумњичи да је 15. априла 2020. године, користећи свој положај руководиоца у СБПОК-у, посредовао да се не изврши службена радња која би се морала извршити, односно захтевао од тадашњег руководиоца Полицијске управе за град Београд да се лицу које је сада у притвору, одмах врати блиндирано возило које је од њега тада привремено одузето. Истог дана возило је враћено Миљковићу.