За 100 дана Влада Србије урадила много добрих ствари
Прошло је тачно 100 дана од како је Ана Брнабић ступила на место премијера Србије
По доласку на место премијера Ана Брнабић јасно је поставила циљ и правац у ком ће се кретати њена Влада. За 100 дана рада Владе испуњени су главни циљеви – Србија је наставила пут ка Европској унији, остала снажан и јак партнер са Русијом, успела да задржи војну неутралност, а оно што је најзначајније Брнабић ће за три месеца од почетка рада моћи да се похвали са вишком у државној каси.
Захваљујући посвећености и раду премијерке и залагању за стабилне финансије, стекли су се услови за повећање плата у јавном сектору и пензија. Као једна од значајних ствари која је урађена је то што је повећана и минимална цена рада на 143 динара по сату.
Да су министри под вођством Ане Брнабић добро обављали свој посао показују и значајни законски предлози, међу којима су пре свега закони о образовању.
Влада за 100 дана
- одржала око 20 седница
- претресла и скупштини послала више законских предлога
- изборила се са штрајковима у Гоши и Фијату
- борила се да врати “у нормалу“ односе са Хрватском и Македонијом
Премијерка је на почетку мандата одлучила да се више посвети раду и залагању уместо политици, а као један од приоритета била је најава модернизације и дигитализације у оквиру министарстава, па је тако основана Канцеларија за ИТ, а усвојен је и Каталог радних места у јавној управи.
Важно је свакако издвојити дипломатску активност премијерке на међународним скуповима, као и сусрете са страним дипломатама, али и то што ће свакако остати упамћена као први премијер Србије који је личним учешћем подржао Параду поноса.
Што се тиче дијалога Београда и Приштине, Влада Ане Брнабић имала је успехе и на том пољу. Од Приштине је наша Влада добила обећање да ће се напокон отворити пут за оснивање "Заједнице српских општина". Оно што је пак другачије од претходне Владе по питању Косова, је то да је промењен формат дијалога Београда и Приштине, који је са премијерског прешао на ниво председника.
Такође, у Анином мандату отворене су и нове фабрике, пуштени у саобраћај нови километри добрих путева. Закључени су нови уговори са инвеститорима и обезбеђени подстицаји за младе пољопривреднике.
Шта су све урадила министарства предвођена Аном Брнабић погледајте у наставку текста!
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
- Уведене и мере које подстичу рађање деце, а које прописују да ће надокнаду за породиљско боловање у трајању од годину дана моћи да остваре и жене које нису у радном односу, као и оне које обављају самосталну делатност или су ангажоване уговором о делу или ауторским уговором.
- Донета одлука да родитељски додатак за прво дете од следеће године буде 100.000 динара, док ће дечји додатак за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом бити увећан за 50 одсто. Више о томе ОВДЕ!
- Представљене социјалне карте. После њихове израде ће пензионери са најмањим примањима бити препознати од стране система и по аутоматизму добијати социјалну помоћ.
- Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и амбасадор Турске у Београду Танжу Билгич, посетили су Геронтолошки центар на Бежанијској коси и уручили донацију коју чини 36 савремених медицинских кревета и постељина.
- На тромесечну праксу у Министарство примљено је чак 200 студената са Правног факултета и Факултета политичких наука.
- Потписан Споразум о реализовању пројекта за сузбијање рада на црно и Протокол о сарадњи између Инспектората за рад и Пореске управе, којим ће бити уведена функција "мобилног инспектора", а који ће на лицу места реаговати на кршење закона.
- Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и министар пољопривреде, сточарства и прехрамбене индустрије Републике Турске, Ахмет Ешреф Факибаба, потписали су Протокол о сарадњи између министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Турске агенције за развој и координацију ТИКА. У оквиру Протокола о сарадњи реализоваће се пројекат реконструкције објекта Материнског дома који се налази у склопу Центра за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској улици у Београду.
Министарсто унутрашњих послова
- МУП је 14. јула саопштио да је покренута опсежна полицијска акција под називом “Арес“ која је трајала више месеци, а у оквиру акције ухапшено је око 800 осумњичених за разне злочине. Они су ухапшени због сумње да су починили различита кривична дела, између осталог, неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, убиство у покушају, силовање и недозвољене полне радње, искоришћавање малолетних лица за порнографију, злостављање и мучење, изнуде, отмице, разбојништва, тешке крађе… Више о томе читајте ОВДЕ!
- Почетком августа МУП је набавио 51 уређај за мерење брзине кретања возила са рачунарском опремом помоћу које данас сакупљају и анализирају податке о саобраћајним незгодама како би се смањио број повређених и погинулих на путевима у Србији.
- На иницијативу потпредседника Владе Републике Србије и министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, 17. јула најављено је формирање радне групе у Министарству унутрашњих послова за сузбијање насиља над женама, што је договорено на састанку министра са представницама организација “УН women” и Женске платформе за развој Србије.
- У току процеса легализације илегалног оружја уништено је 18.000 комада пиштоља, пушака, аутоматских пушака и митраљеза. Прецизније 7.448 пиштоља, 589 револвера, 1.723 пушке, 3.040 сачмарица, 916 аутоматских пушака и 66 митраљеза, стартног оружја, ваздушног и другог оружја, механизама за брављење.
- На ауто-путевима у Србији током 2015. године живот је изгубило више од 60 особа, док је током 2016. године погинуло око 50 лица. Како би се смањио тај тренд погинулих, у сарадњи са јавним предузећем ЈП "Путеви Србије" МУП је спровео пројекат, који предвиђа мерење средње брзине кретања возила на ауто-путевима на основу времена проласка кроз наплатне рампе.
- Почетком септембра, Министарство унутрашњих послова набавило је 710 нових патролних возила, која су испоручена полицијским управама на територији Републике Србије, а потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић најавио је том приликом да ће до краја године возни парк Министарства бити богатији за више од 1.000 возила.
Министарство спољних послова
- Иако су се велике силе и Приштина залагале за укидање седница о Косову и Метохији у Савету безбедности УН у Њујорку, седница је захваљујући дипломатским активностима Министарства спољних послова одржана 16. августа.
- Након што су српске дипломате средином августа повучене из Амбасаде у Скопљу због обавештајног деловања Македоније против наше земље, захваљујући првом потпреседнику Владе Србије и министру спољних послова Ивици Дачићу који је разговарао са његовим македонским колегом Николом Димитровим, амбасадори су враћени у Скопље и наша Амбасада у тој земљи опет је почела да ради.
- Србија је захваљујући потпредседнику Владе Републике Србије и министру полиције Небојши Стефановићу и министру спољних послова Ивици Дачићу српечила приступање непризнате Републике Косово Интерполу на седници те организације. Више о томе читајте кликом ОВДЕ!
- Србија је 6. септембра председавала Форумом за безбедност и сарадњу ОЕБС, где је Дачић поручио да ће се званични Београд трудити да ојача фокус те организације на политичко-војну безбедност кроз разговоре и консултације о безбедности и стабилности у региону. Такође, Србија је предвођена министром спољних послова и председником Србије Александром Вучићем учествовала 18. септембра на састанку о реформи УН, којим председава председник САД Доналд Трамп.
- Србија и Русија договорили су да активирају сарадњу у новим областима, па је тако потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин саопштио да су наше две земље спремне за сарадњу у иновацијама и коришћењу свемира.
- Захваљујући јакој дипломатској активности такозвана држава Косово није ушла у Унеско. Више о томе читајте ОВДЕ!
Министарство трговине, туризма и телекомуникација
- Због великог интересовања за летовање у Србији, Влада Србије одобрила је ове године додатних 100 милиона динара за нових 20.000 ваучера. Где су грађани Србије уз помоћ ваучера могли да летују ове године, погледајте КЛИКОМ ОВДЕ!
- Због залагања Србије и министарства Расима Љајића, Хрватска је повукла одлуку о повећању такси на увоз пољопривредних производа из држава региона које нису чланице ЕУ.
- Ово министарство радило је у последња три месеца на развијању туризма у Србији, па је тако отворен “Авантура парк" на Копаонику, а како би наша земља привукла што више кинеских туриста, Србија је у понуду пакет-аранжмана ставила “Пут Валтера“.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
- У Србији је тренутно активно 13.647 градилишта, што је два пута више у односу на почетак године. На крају јануара 2017. године у Србији је било укупно 6.819 активних градилишта. Шест месеци касније, до краја јула, број градилишта је повећан за близу 5.000 и износио је 11.603. Од доношења Закона о озакоњењу објеката у новембру 2015. донета су 100.474 решења којима су озакоњене куће и станови грађана подигнути без грађевинске дозволе. Готово две трећине решења, њих 62.168, донето је од средине јануара 2017, кад су тимови Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре започели контролу спровођења Закона о озакоњењу објеката у локалним самоуправама.
- Завршена и пуштена у рад деоница аутопута на источном краку Коридора 10, од Пирота до Димитровграда, у дужини од 30,5 километара. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
- Укупан износ такси који је наплаћен од озакоњења објеката износи 2,14 милијарди динара, од чега је 1,5 милијарди динара остало у буџету градова и општина, док је преосталих 640 милиона динара приход републичког буџета.
- Настављен је рад на Коридору 11.
- Завршена деоница аутопута Крагујевац - Жировница у дужини од 3,8 километара.
- Настављен је рад на Коридору 10.
Министарство финансија
- Министар финансија Душан Вујовић изабран је за министра финансија године за Централну и Источну Европу, саопштило је уредништво часописа Глобал Маркет. Овај часопис је водећи магазин који прати јесење заседање годишње скупштине ММФ и Светске банке које се одржава у Вашингтону.
- Србија на листи Глобалног индекса конкурентности напредовала за 12 места. По Глобалном индексу конкурентности за 2017. годину Светског економског форума Србија је заузела 78. место од 137 земаља и тако напредовала за 12 места. Више о томе читајте ОВДЕ!
- Донета Стратегија развоја интерне финансијске контроле у јавном сектору у Србији за период од 2017. до 2020. године.
- Међународни монетарни фонд донео одлуку о успешном завршетку седмог разматрања стендбај аранжмана и о окончању консултација по члану ИВ Статута ове организације.
- Потписан Финансијски уговор Клинички центри/Ц између Републике Србије и Европске инвестиционе банке.
- У ових сто дана повећана је и минимална цена рада. Нова минимална цена рада је 143 динара по сату. Више о томе читајте ОВДЕ!
Министарство привреде
- Отворена нова румунска фабрика "ТераСтил Србија" (ТераСтеел) у Лесковцу. Инвестиција је вредна 11 милиона евра и из тог града ће се извозити грађевински сендвич панели на сва тржишта балканских земаља.
- Отворен први погон компаније "ЦГ Цорп Глобал" из Непала у Руми. Погон у Руми се простире на 9,5 хектара и отприлике 6,000 квадратних метара ограђеног простора у коме се налази најсавременија опрема за производњу инстант нудли у вредности од око 9 милиона евра. План је да фабрика постепено запосли преко 400 радника.
- Најпознатији шведски произвођач намештаја и опреме за домаћинство, Икеа, отворио је прву робну кућу у Србији, што је 400. продајни објекат те компаније у свету.
- Министарство привреде успешно је реализовало Програм подршке малим предузећима за набавку опреме у 2017. години, у оквиру којег је одобрено више од 564,6 милиона динара бесповратних средстава, док је укупан износ инвестиција у опрему око 2,8 милијарди динара.
- Отворен нови погон компаније Јумко „Балистика“ у Врању, који ће производити заштитну балистичку опрему, као и отварање нове линије за паковање у фабрици „Бритиш америкен тобако“ (БАТ) у коју је уложено више од три милиона евра.
- Јапанска компанија "Јазаки" свечано је у Шапцу отворила фабрику за производњу кабловских сетова за камионе "Дајмлер". Више о томе читајте ОВДЕ!
Без рада нема напретка и корист од отварања ове фабрике имаће људи који желе да раде #Yazaki pic.twitter.com/HR1Bu00zcF— Александар Вучић (@predsednikrs) Септембер 26, 2017
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
- У првих 100 дана Владе закључено седам нових уговора са инвеститорима укупне вредности од око 78 милиона евра, чиме ће бити обезбеђено нових 2.778 радних места.
- Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управа за пољопривредно земљиште, закључило је уговоре о коришћењу средстава за уређење некатегорисаних путева и отресишта са представницима 67 јединица локалних самоуправа са територије централне Србије. Потписани су уговори о уређењу 860 километара атарских путева. За уређење некатегорисаних путева и отресишта, буџетом Републике Србије и у складу са Уредбом о утврђивању програма извођења радова на заштити, уређењу и коришћењу пољопривредног земљишта за 2017. годину, предвиђена су средства у износу од 851 милион динара, од чега Министарство учествује са више од 249 милиона динара.
- Отворен Центар дигиталне пољопривреде Србије, а пуштена је у рад и дигитална платформа АгроСенс, чији су основни сервиси бесплатни за све пољопривреднике. Платформа омогућава да мобилни телефон постане алат кроз који се размењују правовремене, географски прецизне и релевантне информације о активностима пољопривредне производње. Реч је о подацима који имају практичну примену: сателитско праћење стања усева, локализовани метео подаци, дигитализовани подаци о хемијском и механичком саставу земљишта, дневник активности на парцели, каталог семена и хемијских препарата, каталог најсавременијих технолошких решења за прецизну пољопривреду. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- У просторијама Управе за аграрна плаћања у Београду отворен је први Пољопривредни клуб у Србији који ће бити место организованог окупљања, размене искустава и успостављања сарадње пољопривредних произвођача, удружења, прерађивача, инвеститора и осталих чинилаца у пољопривредном ланцу. План је да то буде место на коме ће се окупљати произвођачи, удружења и експерти из области пољопривреде, како би размењивали искуства и савремена знања.
- Изменама закона о пољопривредном земљишту, које је Скупштина Србије усвојила крајем августа, на десет година се одлаже примена одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању, која је требало да ступи на снагу 1. септембра, а према којој ће грађани Европске уније моћи да купују српске оранице у приватном власништву, уз низ отежавајућих услова. Према новим решењима, да би странац, држављанин Европске уније, могао да купи земљу, мора најмање десет година да има пребивалиште у Србији и то у јединици локалне самоуправе у којој жели да купи одређену парцелу, да је обрађује најмање три године, да има регистровано пољопривредно газдинство и машине и опрему за обављање пољопривредне производње. Странац може стећи највише два хектара пољопривредног земљишта у приватној својини. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- Обезбеђен је подстицај за око 620 младих пољопривредника, а максимална вредност инвестиције је 10.000 евра од чега су бесповратна средства 75 одсто.
- Донето 1.600 решења за набавку нових трактора за пољопривредна домаћинства, а обезбеђен је повраћај средстава од 50 одсто, што је у просеку 11.000 евра по трактору.
- Започета је реализација девет пројеката наводњавања у Војводини, што ће донети нових 50.000 хектара под системима за наводњавања.
Министарство рударства и енергетике
- Електропривреда Србије и компанија Mitsubishi Hitachi Power Systems потписали су споразум за изградњу постројења за одсумпоравање, односно вишеструко смањење присуства сумпор-диоксида у Термоелектрани Никола Тесла А, чија је вредност 167 милиона евра. Реч је о уговорном споразуму за реализацију пројекта „Изградња постројења за одсумпоравање димних гасова у ТЕНТ-у А”, а министар енергетике, Александар Антић, је рекао да ће захваљујући том пројекту емисије сумпор-диоксида бити смањене девет пута.
- ЕПС има бољи пласман на листи најуспешнијих компанија у југоисточној Европи, јер је са 19. скочио на 7. место. Више о томе читајте ОВДЕ.
- Потписан споразум о донирању софтвера којим се унапређује систем енергетске ефикасности.
- Србија је овог лета имала довољно струје да покрије укупну потрошњу, али је имала и одређене вишкове за извоз.
Министарство заштите животне средине
- Покренут предлог о формирању координационог тела и националне лабораторије за утврђивање последица НАТО бомбардовања на здравље становника Србије и животну средину. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- Потписан уговор о изградњи постројења за прераду комуналног отпада и сређивање депоније Винча. Ово је највећи уговор о јавном приватном партнерству у овом делу Европе, вредан око 300 милиона евра. Та депонија на којој се остави 2.700 тона отпада дневно није само легло заразе, већ и еколошка бомба на обали Дунава. Више о томе читајте ОВДЕ.
- Формиран посебан Сектор за управљање пројектима, па ће у наредном периоду средства бити тражена из расположивих фондова Европске уније, кроз билатералну сарадњу са свим заинтересованим државама, а део ће Србија обезбедити и из сопствених средстава.
Министарство правде
- Министарка правде Нела Кубуровић и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић закључили су 31. јула Споразум о електронској размени података између правосудних институција и полиције који омогућава тренутан увид у податке од значаја за вођење поступака. Овај споразум омогућио је краћа суђења, смањење злоупотреба и бежања од судских позива јер полиција и правосуђе једним кликом могу да размене све важне информације.
- Грађани и адвокати сада могу на лакши и бржи начин да прате ток предмета у Врховном касационом суду, Управном суду и апелационим судовима, будући да је Министарство правде крајем августа пустило у рад ново визуелно решење које то и омогућава. Ново визуелно решење за праћење тока предмета је пре свега прилагођено мобилним уређајима и таблетима. Тиме је грађанима и адвокатима значајно олакшано праћење тока предмета, јер се дизајн прилагођава величини екрана, што до сада није био случај.
- Почетком септембра покренут је твининг пројекат "Унапређење затворског система у Републици Србији" који има за циљ јачање капацитета обуке запослених у затворима за оспособљавање и запошљавање осуђеника, као и побољшање услова живота и рада у затворском систему.
- Министарка правде Нела Кубуровић и Министарство правде протеклих месеци радили су на предлозима о измени Устава Србије у области правосуђа.
Министарство државне управе и локалне самоуправе
- Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, министар финансија Душан Вујовић и амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге, потписали су 18. септембра меморандум о разумевању којим је и званично почео пројекат "Реформа пореза на имовину". Кроз овај пројекат око 40 локалних самоуправа у целој Србији добиће прилику да ажурира своје базе података о некретнинама, и тиме повећа обухват наплате пореза на имовину.
- Процес рационализације запослених у државној управи и локалној самоуправи приведен је крају, а како је најављено из Министарства, радна места око пола милиона запослених биће од 1. јануара наредне године разврстана у платне разреде. До сада је каталог радних места у јавној управи са 2.000 постојећих, сведен на око 800 радних места, а најављено је да ће све институције бити дужне по Закону о платама у јавним службама да спроводе овај процес рационализације. Више о томе читајте ОВДЕ!
- Министар Ружић најавио је 3. септембра оснивање Националне академије за јавну управу која ће за циљ имати да у потпуности трансформише јавну управу и обезбеди ефикасније, љубазније и боље упућене службенике.
Министарство одбране
- Србија је наставила да се по питању мигрантске кризе понаша одговорно, онако како доликује једној организованој и хуманој земљи. Због таквог става наше земље, министар одбране Александар Вулин у сарадњи са другим министарствима обилази центре за мигранте како би се позитиван тренд који има Србија према мигрантима наставио. Такође, Вулин је постављен на место председника Радне групе за решавање питања мешовитих миграционих токова.
- Министарство одбране показало је да чува сећање на српске жртве НАТО бомбардовања, па је тако обновљен парк “Мала Милица Ракић“ у Батајници.
- Руска Федерација испоручила је шест Мигова-29 нашој земљи почетком октобра. Они су на аеродром у Батајници транспортовани авионима “Антонов 124“, а јавности ће бити приказани 20. октобра.
Министарство за европске интеграције
- Потписан Споразум о подршци ЕУ образовном систему Србије Бриселу. Европска унија издвојила је 27,4 милиона евра бесповратних средстава за подршку реформи образовног система у Србији. Добијени новац ће бити намењен усклађивању образовног система у Србији са потребама тржишта рада, унапредиће се стручност наставног особља и помоћи образовању најрањивијих мањинских заједница у земљи.
- Србија је са Немачком потписала записник о међувладиним преговорима чија је укупна вредност 39,5 милиона евра бесповратне помоћи.
- Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић потписала је, у име Владе Републике Србије, Споразум о донацији за седми потпројекат у оквиру пројекта Регионалног стамбеног збрињавања. Како је саопштено из Владе Србије, наведеним актом, чији је други потписник Развојна банка Савета Европе, а на који су релевантна министарства претходно дала сагласност, обезбеђена су бесповратна средства у износу од 9.166.861 евра. Средства ће бити опредељена за куповину станова и обезбеђивање грађевинског материјала и материјалну подршку за обнову сеоских домаћинстава чији су власници прогнана лица, односно услуге пројектовања стамбених решења која ће бити финансирана из наредних донација.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја
- У Србију уведен обавезан предмет од 5. разреда, информатика и рачунарство, набављени су компјутери, а наставници су обучени. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- Повећане су квоте за упис студената на техничким факултетима за око 20 одсто.
- Влада је дозволила ново запошљавање професора и асистената.
- Потписан анекс споразума о трогодишњем програму подршке за развој капацитета школа у Србији кроз пројекат " Школе за 21. век на Западном Балкану". Програм има за циљ пружање подршке школама из региона Западног Балкана које учествују у програму кроз обуку и подршку школским лидерима, обуку и подршку за наставнике као и кроз доступност ресурса за развој дигиталних вештина ученика и умрежавање школа.
- Увођење школских униформи. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- Усвојен је Закон о високом образовању: значајна измена формирања Савета послодаваца на сваком факултету како би се успоставила веза високог образовања и привреде.
Министарство здравља
- Влада одобрила 921 место за запошљавање у здравству, а очекује се још 500 места.
- Одобрено 870 специјализација
- Министарство здравља покренуло је пројекат бесплатних прегледа, кад ће сваке треће недеље у месецу бити организовани бесплатни превентивни прегледи за све грађане. Том приликом, сви грађани, и они без здравственог осигурања, моћи ће да без заказивања термина ураде ултразвук абдомена и ПСА, односно специфични антиген простате који открива туморске промене и обаве гинеколошке прегледе. Више о томе читајте кликом ОВДЕ.
- Влада је набавила шест машина за зрачење онколошких пацијената.
- Влада Србије је после стручне и детаљне анализе определила око 800 милиона динара за набавку најсавременијег сајбер ножа, те је тако завршен тендер за његову набавку.
- У Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој почела је да ради најсавременија магнетна резонанца на којој ће годишње моћи да се прегледа око 2.000 малишана.
- Представљен је нови дигитални систем за аутоматску оверу картица здравственог осигурања.
- Министарство здравља Републике Србије и Министарство здравља Републике Италије потписали су Споразум о целијакији, према којем ће наши лекари бити у прилици да са европским колегама, реномираним стручњацима у области целијакије, унапреде сарадњу и размене најновија сазнања и препоруке за дијагнозу и збрињавање пацијената са целијакијом.
- Министарство здравља формирало је Комисију за борбу против корупције и нови петочлани антикорупцијски тим. Тиме ће Комисија имати широка овлашћења. Њен задатак ће бити да се корупција искорени у складу са планом "Нулта толеранција према корупцији у здравству".
Министарство без портфеља задужено за демографију и популациону политику
- Основан је Савет за популациону политику који ради на измени и допуни Стратегије за подстицање рађања која је донета 2008. године, а најављено је да је у току и рад на тексту Закона о финансирању породице који би требало да буде усвојен наредне године.
Министарство омладине и спорта
- Фонд за младе таленте Владе Србије доделио 1.407 стипендија.
- Наставак градње на недовршеном пројекту спортске хале у Мионици.
- Отворена трим стаза „Кошутњак“.
- Фонд за младе таленте Републике Србије расписао Конкурс за стипендирање најбољих студената студија другог и трећег степена на универзитетима земаља чланица Европске уније и Европске асоцијације за слободну трговину (ЕФТА) и на водећим светским универзитетима за школску 2017/2018. годину.
Министарство културе и информисања
- Завршени радови на Музеју савремене уметности.
- Потписан је Споразум о сарадњи између Министарства културе и информисања, компаније Телеком Србија и Математичког института САНУ. Циљ поменутог Споразума је дигитализација културног наслеђа и савременог стваралаштва кроз развој инфраструктуре установа културе и јачање њиховог капацитета у спровођењу овог процеса. Дигитализација културне грађе допринеће већој доступности културних садржаја и квалитетнијем представљању наше баштине.
- Потписана је Декларација о сарадњи Кине и 16 европских земаља и усвојен двогодишњи план сарадње, који, између осталог, предвиђа и оснивање Координационог центра за културну сарадњу.
- Припремљени су предлози за измену и допуну Закона о службеној употреби језика и писма, које за првенствени циљ имају да боље регулишу статус ћирилице у јавном саобраћају, с обзиром да су језик и писмо део културне баштине и питање идентитета сваког народа и његове културе.
Министар без портфеља задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа
- У мисији оживљавања задругарства коју, у име Владе Републике Србије под називом „500 задруга у 500 села“ води идејни творац министар Милан Кркобабић, начињен је први велики корак и с речи се прешло на дела почетком августа. Први пут у историји Србије, једна Влада је одлучила да додели беспровратна средства за оживљавање задругарства.
- Задруга у општини Лебане добила 12,5 милиона динара подстицајних средстава.
- Потписан још један уговор за доделу бесповратних средстава задругама, овога пута у Топличком управном округу, са земљорадничком сточарском задругом „1. Децембар“ из Житорађе. Бесповратна средства државе Србије у износу од 11,041 милиона динара добила је за повећање стада, тачније за набавку 28 расних грла (велики јоркшир и шведски ландрас и њихових мелеза), набавку трактора и 288 грејних плоча, чиме ће се повећати не само обим производње, већ и број коопераната и запослених на фарми.