100 ДАНА ВЛАДЕ: Ево шта је урађено до сада
Резултати су видљиви
Влада је за 100 дана одржала око 20 седница, претресла и скупштини послала више законских предлога, борила се и, у оквиру могућности, изборила са штрајковима у Гоши и Фијату, борила се и да ствари врати "у нормалу" у односима с Хрватском и Македонијом, а премијерка Ана Брнабић је на самом почетку мандата јасно одредила наставак политике у којој је циљ Србије ЕУ, а Русија пријатељ и значајан економски партнер.
ЛАЖНА ПОЛИТИКА, ЛАЖНЕ ЕЛИТЕ: Како је онај ко поставља питања постао битнији од НЕЗНАЊА?!
Осим тога, од почетка мандата актуелне владе истиче се да су се стекли услови за повећање плата у јавном сектору и пензија, пре свега захваљујући стабилним финансијама, а упркос мањем расту БДП-а од планираног.
У међувремену је одобрење за тај потез стигло и од ММФ-а, па је управо за 14. октобар, када ће премијерка јавно говорити о резултатима рада њеног кабинета она саопштити и колико ће то повећање бити.
Председник Александар Вучић каже да ће оно бити значајно, а у медијима се наводи повећање од пет до десет одсто, уз једнократно давање пензионерима.
У ових је сто дана повећана и минимална цена рада о којој су се договорили, и то без великих размимоилажења, радници, послодавци и влада, која све такве активности координира на нивоу Социјално-економског савета.
Нова минимална цена рада је 143 динара по сату.
Након договора је министар финансија Душан Вујовић рекао да се више није могло, јер би то урушило буџет за наредну годину, али је и обећао да због повећања послодавци неће имати већи трошак, док је председник Синдиката Независност изјавио да то, наравно, није довољно, али се сагласио да се више није могло дати, односно добити.
Међу значајним законским предлозима који су прошли скупштинску проверу су закони о образовању и оснивању Националне академије за управу, коју ће, како се наводи, морати да похађају сви државни службеници, али и министри.
Премијерка је на почетку мандата као приоритет најавила модернизацију и дигитализацију, па се тако тренутно ради на дигитализацији државне управе.
Тако је у међувремену при Влади Србије основана Канцеларија за ИТ, а усвојен је и Каталог радних места у јавној управи.
Кабинет Ане Брнабић подржао је улазак представника Српске листе у нову косовску владу чији је премијер Рамуш Харадинај, уз обећање администрације у Приштини да је пут за оснивање Заједнице српских општина тиме "отворен", а у међувремену је председник Вучић најавио другу фазу унутрашњег дијалога о Косову, која би требало да се одвија у току овог месеца и да буде у извесном смислу институционализована.
Такође у међувремену, промењен је формат дијалог Београда и Приштине, који је сада са премијерског прешао на ниво председника, па ће га убудуће водити Вучић и Тачи.
У дипломатским активностима премијерке значајно је било њено учешће на међународним скуповима, те велики број сусрета са страним дипломатама, а као непријатан део тог посла испоставила се ситуација у односима с Хрватском и Македонијом, у којима је, међутим, улога Ане Брнабић била нешто дискретнија, а с обзиром да је и на почетку њеног мандата био најављено да ће се премијерка бавити више економијом, а шеф дипломатије Ивица Дачић - политичким питањима.
У овом су мандату отворене нове фабрике и погони, пуштени у саобраћај нови километри добрих путева, али је кабинет премијерка Брнабић био суочен и с критикама, а у медијима се неретко говорило о неслагању између појединих министара.
Председник Вучић презадовољан: Влада Србије и Ана Брнабић за 100 дана рада испунили сва очекивања
Међу "аферама" десио се интервју премијерке за Блумберг и затим негодовање тим поводом руског амбасадора у Београду, којем је Брнабић, како је сама изјавила, однела стенограм да разјасне недоумице, а основна је била у реченици премијерке да "Србија ако буде морала да бира између Русије и Европске Уније - бира Европу".
Због тога су неки медији и део јавности организовали акцију против "медијског мрака", за коју је премијерка изјавила да не види разлог, те поручила:
- Ми одговарамо на питања свих медија, као што видите шаљемо позиве за прес конференције свим медијима. И никада нисмо недоступни за разговор или за неки одговор.
Остаће као податак и да је Брнабић први премијер Србије који је подржао личним учешћем Параду поноса, а остаће такође и утисак да су се поједини медији и овде и у свету више бавили њеном сексуалном оријентацијом, него резултатима и оценама њеног учинка у Влади Србије.
Ускоро усвајање закона о НЕСТАЛИМ БЕБАМА: Налаже се ХИТНА процедура
О тим ће резултатима Брнабић говорити 14. октобра када ће саопштити колико ће бити веће пензије и плате у просвети и здравству, војсци, полицији, односно јавном сектору.
Иначе, поједини су министри већ оценили учинак својих ресора у претходних 100 дана, па су тако најпре с оценом изашли министри културе и животне средине изјавили да су задовољни учинком својих ресора, Вукосављевић јер се 20. октобра коначно отвара Музеј савремене уметности, а идућег јуна Народни музеј, док је Триван задовољан чак и самом чињеницом да је његово министартво прорадило.
Министар здравља Златибор Лончар најављује да ће у његовом сектору стање бити све боље, а здравствена заштита у Србији за три године најквалитетнија у окружењу.
Опозиција резултате негира, а лидер ДС говори о "поражавајућим резултатима", на шта министар грађевине и потпредседница владе Зорана Михајловић одговара:
- Камо среће да је ДС имала тако поражавајуће резултате.
Министарка се, додуше, осим с опозицијом, "сукобила" и с министром рада Ђорђевићем, а у вези са законом о родној равноправности, али је први потпредседник и шеф дипломатије је владу описао као тим, као скуп једнаких, међу којима је премијерка једна од њих, те поручио да су размимоилажења и неслагања уобичајена ствар међу министрима, којима, приметио је, не треба васпитачица.
И Лончар владу види као тим, оспорава да премијерка нема довољно ауториотета, док Дачић на питање колико се седнице разликују у односу на оне када је премијер био Вучић, одговара да је њему важно да је Брнабић била Вучићев избор за место премијера.
За министра Расима Љајића су очување регионалне стабилности, отварање тржишта и уклањање баријера у економској сарадњи са земљама у региону и континуитет у остваривању циљева које је поставила претходна влада главни резултати првих сто дана рада Владе Србије на челу са премијерком Брнабић.
Љајић је рекао да је сто дана релативно кратак период за давање коначне оцене и да увек има простора за побољшање, али да му се чини да је влада на путу опоравка економије што је најважнији циљ и изазов за премијерку и њене министре.
Питање о томе да ли Ана Брнабић има довољно ауторитета, о чему су у медијима полемисали представници опозиције и поједини министри из владе, за Љајића је "вештачки наметнута тема".
- Да је било ко дошао на место премијера после Александра Вучића, то питање би се отворило на исти начин. Пошто је Вучић освојио 50 одсто гласова на изборима, а није више премијер, логично је да ће се проблематизовати свако кадровско решење на тој функцији - сматра Љајић.