У Бусијама обележено 80 година од усташког покоља у Глини
У Глини су усташе на почетку Другог светског рата у цркви убиле више од 1.000 Срба
У београдском насељу Бусије вечерас је обележено 80 година од покоља Срба у СПЦ Рођења пресвете Богородице у Глини 1941.године.
Travelland за вас ради и у недељу! Грчки хотели: 7 ноћи већ од 525€
"БАЈДЕНОВ ТИМ ВЕРУЈЕ ДА СРБИ ГУРАЈУ БОСНУ КА КОЛАПСУ" Британац без длаке на језику - САД су потцениле реакцију Србије
"ГРЕНЕЛУ СРБИНЕ" Десна рука Трампа ужива у чарима Београда, одушевљен атмосфером, морао одмах да обелодани (ВИДЕО)
Служен је парастос жртавама у храму Светог Chirlila и Методија, а потом је одржана комеморација жртвама у Парохијском дому те цркве.
Председник Савеза Срба из региона и народни посланик Миодраг Линта рекао је новинарима да су се током 1941.године десила три масовна злочина, од тога два у СПЦ.
- Након стравичних злочина усташки режим је срушио цркву Рођења пресвете Богородице, а након завршетка рата власт, водећи политику лажног помирења, није дозволила обнову те цркве на истом месту где је постојала већ 150-200 метара даље…- рекао је Линта.
Линта је рекао и да је тешко говорити о трајном миру и стабилности на простору бивше Југославије док год хрватски народ не покаже спремност да се суочи са, како је рекао, својом усташком, геноцидном и злочиначком прошлошћу.
- Док год се у Хрватској величају зликовци, док год се не осуђује геноцид, не само у глинској цркви него широм Независне државе Хрватске није могуће говорити о било каквом помирењу између хрватског и српксог народа - рекао је Линта.
Линта наводи да је због тога важно да Влада Србије покрене иницијативу према Влади Хрватске да се "Хрватски дом" преименује у спомен центар "Српских жртава геноцида Баније и Кордуна" и да, како каже, наша држава оснује меморијални центар српских жртава геноцида НДХ који би се бавио неговањем културе сећања на српске жртве и упознавао домаћу и инострану јавност о почињеном геноциду.
- То би била институција која би доприносила међународном признању геноцида над Србима у НДХ - рекао је он.
Сматра и да је дошло време да Скупштина Србије донесе резолуцију о "геноциду НДХ над Србима, Ромима и Јеврејима" и да на тај начин пошаље јасну поруку да нису могући потпуни добросуседски односи и потпуна нормализација односа између две државе док год Хрватска не осуди геноцид над српским народом.
Вукашин Зорић, зет Љубана Једнака који је био једини преживели у покољу пре 80 година, рекао је новинарима да Једнак није желео да оптерећује породицу препричавањем тог страшног догађаја, те да му је реванишизам и мржња према другом народу био стран.
- Љубан је био човек који није памтио само зло, настојао је да његова прича остане у оквирима фамилије и ужег круга људи и није се бунио што је на пример његов син оженио Хрватицу. Када је нешто радио по кући, звао је мајсторе из хрватског села - сведочи Зорић.
Понашао се, каже, "како треба", иако је приликом акцијом Олуја 1995. године морао да напусти дом.
Када је реч о култури сећања и обележавању овог догађаја, Зорић сматра да треба пренети младим генерацијама шта се догодило.
Обележавање догађаја у насељу Бусије организовали су Удружење крајишких Срба "Прело" из Чикага, Завичајни клуб Кордунаша из Београда, Завичајно удружење Банијаца, потомака и пријатеља Баније из Београда и Савез Срба из региона.