Албанци неће договор са Београдом: Одбор ОДБАЦИО предлог платформе тзв. косовске владе о дијалогу
Опозициони посланици, чланови тзв. парламентарног одбора, жестоко су критиковали предложену платформу
Надлежни одбор тзв. косовског парламента већином гласова није прихватио предлог владине платформе за финализацију дијалога са Београдом. Чланови одбора за спољне послове гласали су са шест гласова против и три гласа за платфору. Коха је је пренела да ће платформа бити стављена на дневни ред парламента са препоруком Одбора да је платформа неприхватљива у предложеном облику.
Прочитајте и:
Опозициони посланици, чланови тзв. парламентарног одбора, жестоко су критиковали предложену платформу, оценивши да је "слаба", а посланик Групе независних посланика, Дукађин Горани је рекао да је "овај документ општи као и други документи владе".
Горани је посебно имао примедбу на тачку 6. платформе у којој стоји да "Скупштина потврђује да је председник (Хашим Тачи) овлашћен да води дијалог са Београдом".
Посланица владајуће Демократске партије Косова, Евгјени Thaci-Draguša, назвао је владину платформу инклузивном, те да би политичке партије требало да буду јединствене о, како је рекла, овој важној теми.
Посланик Социјалдемократске иницијативе Зафир Бериша рекао је да платформа не разјашњава озбиљно питање дијалога. А посланица најутицајније опозиционе Демократског савеза Косова, Дорунтин Маљоку је казала је да се "стиди што је влада донела такав документ".
Према њеним речима, ДСК сматра да документ има много недостатака.
Тзв. косовска влада је, иначе, ову платформу усвојила прошле седмице и проследила је парламенту, а њоме је истовремено председник привремених косовских институција Хашим Тачи овласћен да води преговоре у име Приштине.
ПОБЕДА СРБИЈЕ: У Бриселу уклоњени сви симболи ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ Косово
Платформа, иначе, има девет тачака међу којима је и једна која предвиђа да се дијалог "оконча реципрочним признавањем".
Након усвајања платформе, косовска влада је саопштила да је "pollitika тзв. Косова посвећена будућности, изградњи мира у региону, добросуседским односима са државама региона, као и да Приштина поштује међународне обавезе".
"Овом платформом, тзв. Косово инсистира да се дијалог заврши правно обавезујућим међународним споразумом, који би требало да доведе до реципрочног признавања двеју држава".