Албанци У СТРАХУ! Трамп одустао од политике својих претходника, хоће да ПОДЕЛИ Косово
Нови став Вашингтона по питању јужне српске покрајине
Администрација америчког председника Доналда Трампа дала је зелено светло за опцију поделе Косова, пише приштинска "Газета експрес", позивајући се на неименоване дипломатске изворе.
Прочитајте и:
Лист такође наводи да постоји могућност да се Трамп о томе договорио са руским председником Владимиром Путином, на недавном самиту у Хелсинкију.
Према сазнањима тог листа, Трампова администрација, тј. они који се баве спољном политиком, сложили су се да лажна држава Косово да територију Србији у замену за признавање.
Ова радикална промена у администрацији председника САД дешава се након одласка бившег саветника за националну безбедност Х.Р. Мекмастера, и после доласка на то место Џона Болтона, који је, наводи лист, познат по свом анти-косовском приступу из времена када је био амбасадор САД у УН.
То, према оцени приштинског листа није добар развој догађаја, који Газета види овако:
- Постоји могућност да ће се разговарати о размени територија. Али, крај ове драме је тај да Косово, оно шта остане од њега, може да се сматра провинцијом Албаније - наводи неименовани извор приштинског листа.
Приштински дневник наводи да су сви амерички председници од Џорџа Буша старијег до Трампа били јединствени када је реч о границама Косова, тј. да се оне не смеју дирати и да нема поделе Косова.
- Доналд Трамп, неконвенционални америцки председник, његов тим, нису сагласни са већином ствари које су радили његови претходници, како унутар, тако и изван Америке, а по свему судећи, ни када је реч о Косову - наводи се у чланку.
У тексту у којем се подсећа да је међуанродна заједница непрестано одбијала идеју о подели територија, изван граница које су биле у оквиру Југославије, лист констатује да се не зна шта ће се десити ако се буде дирало у "границе" Косова.
- Оно шта се зна јесте то да администрација Доналда Трампа исто размишља као и Русија када је реч о подели Косова - тврди лист.
Иначе, први Албанац који је изнео идеју о размени територија измеду лажне државе Косова и Србије је академик Реџеп Цосја, подсећа за Газету експрес аналитицар и публициста Ернст Љума.
- Он (Цосја) је рекао да је најбоље решење да се три северне општине (Звечан, Зубин Поток и Лепосавић) дају Србији, а у замену да добијемо оно што смо некад имали, Прешево, Бујановац и Медвеђу - навео је он.
Љума је у емисији "Дебат Плус" на РТВ Дукађини рекао да ова идеја тада уопште није добро примљена и да је јавно мњење ни данас не прихвата.
Терориста Харадинај подвио РЕП! Пао на колена пред Србе, БЕСРАМНИК, убијао нам народ, а сада би ОВО!
Према његовим речима, 1954. извршена је размена земље како би била постигнута етницка равнотежа и јачање братства и јединства.
- Север Косова је више била ничија земља него српска или косовска - рекао је он.
По њему, проблем севера Косова није нов проблем, нити је створен након последњег рата, већ постоји последњих 50 година.
Аналитичар Дардан Исљами каже да подела тзв. Косова не задовољава ниједну страну, али да је то средња опција која није толико лоша.
Исљами је у емисији "Дебата Плус" рекао и да опција размене територија није најгора могућа опција, пошто има и горих, међу три-четири потенцијална сценарија.
Он каже да границе треба да се врате онако како су биле и да нема потребе да Косово узима, нити да даје територију.
- Северне општине, да будемо искрени, никада нису биле наше. Тамо немамо куће, ни гробове никада нисмо имали - додаје он.
Председник косовске скупштине Кадри Весељи не верује, за разлику од председника и премијера Хасима Тачија и Рамуша Харадинаја, да ће за Косово коначни споразум са Србијом бити болан.
- Наша историја је болна, верујем снажно да је бол за наш народ сада део прошлости, јер смо на страни пријатеља, на страни међународних партнера - рекао је Весељи за РТК.