"ИМУНИЗАЦИЈА ПИТАЊЕ НАЦИОНАЛНЕ БЕЗБЕДНОСТИ" Брнабић рекла код које популације је најмањи одзив за вакцинацију - потребна друштвена одговорност
У 37 локалних самоуправа има више од 50 вакцинисаних, али проблем је што је 15 локалних самоуправа испод 30 одсто вакцинисаних.
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је поносна на то како се Србија борила и бори против вируса корона истичући да је вакцинација и даље најважнија тема, односно да је потребно да се грађани, посебно млади, у што већем броју вакцинишу како би се дошло до колективног имунитета и вратило нормалном животу.
Због отказа руских туриста, цене у Грчкој никад ниже! Полупансион на 10 ноћи са превозом од 330€
ОГЛАСИО СЕ ВУЛИН: Ако Бечић мисли да је тзв. Косово држава, нека то отворено објасни Србима у Црној Гори
У НЕДЕЉУ УСТОЛИЧЕЊЕ ЕПИСКОПА ВАЉЕВСКОГ: Присуствоваће патријарх Порфирије али и архијереји СПЦ
Брнабићева је на панелу који је организовала компанија Хемофарм "Година промена - здравље, пандемија, поуке", казала да је имунизација грађана питање националне безбедности.
- Жао ми је што то не успевамо да искомуницирамо довољном броју људи, пре свега младима - казала је премијерка и истакла да је у популацији испод 30 година само 17 одсто вакцинисаних.
Према њеним речима, вакцинација је и питање грађанске дужности и друштвене одговорности јер је чињеница да људи који су вакцинисани чувају све оне који то нису.
- Ми никако не можемо да дођемо до 2,6 милиона грађана који су вакцинисани, не можемо да пређемо проценат од 48 одсто који су вакцинисани, а ни 48 одсто пунолетних не могу да штите све - указала је Брнабићева.
Према њеним речима, у неким општинама и локалним самоуправама одличан је одзив за вакцинацију, као што су централне београдске општине, где је проценат вакцинисаних виши од 70 одсто.
Такође, и у 37 локалних самоуправа има више од 50 вакцинисаних, али проблем је, подсећа премијерка, што је 15 локалних самоуправа испод 30 одсто вакцинисаних.
Најављујући своју посету Нишавском округу, Брнабићева каже да ће тамо са грађанима разговарати о вакцинацији и њеном значају, и наводи да је у Нишу и Сврљигу више од 50 одсто вакцинисаних, али да је у Ражњу мање од 30 одсто.
- Потребна нам је друштвена одговорност - истиче Ана Брнабић.
Истиче и захвалност фестивалима због тога што су показали да су друштвено одговорни тиме што су направили посебан систем на који начин ће људи моћи да им присуствују.
- Надам се да ће и то помоћи да се подигне проценат вакцинисаних - каже премијерка и подсећа да је старија популација вакцинисана више од 70 одсто, што ће свакако допринети мањем удару на здравствени систем, али и упозорава да млади људи такође завршавају у болницама.
Како каже, вакцина је исто као и да се неко заразио вирусом корона, само што се дешава у контролисаним условима и то у количини да организам може да направи антитела.
Премијерка наводи и да се све у вези с дигитализацијом што је учињено у претходном периоду исплатило у борби против вируса корона и у том смислу наводи да смо били међу првима који смо почели да издајемо дигитални сертификат о вакцинацији, а захваљујући еУправи смо успели да организујемо и избор вакцина да функционише без проблема.
Према њеним речима, током пандемије вируса корона радило се напорно како би се пронашао прави одговор на пандемију.
С обзиром да истраживање које је направљено у 15 европских земаља, а тиче се вируса корона и здравственог система и односа грађана према томе, показује да је порасло поверење грађана Србије за 12 одсто у здравствени систем, Брнабић каже да јој је драго што је поврење порасло.
- Данас смо апсолутно спремнији, то важи за све здравствене системе, ниједан на свету није био спреман за пандемију. Нико није знао са чим се суочавамо, шта можемо да очекујемо, па је и СЗО мењала мишљења, инструкције - каже Брнабићева.
Додаје да је Србија дала све до себе, трудила се да буде флексибилна и истиче да је данас наш здравствени систем отпорнији што је још један показатељ колико смо се борили.
- Успели смо и да упркос пандемији додатно ојачамо наш систем, изградили две болнице, сада градимо трећу и тиме што смо запослили додатне људе и тиме што смо успели да набавимо опрему која је била потребна, захваљујући свему томе, из пандемије излазимо јачи и спремнији - каже Брнабићева, али додаје да не сматра да је епидемија завршена.
Како каже, имаћемо још доста изазова, што није чудно, с обзиром да су се сви опустили бољим резултатима у последњим данима, али и јер немамо довољно вакцинисаних за колективни имунитет.
Са вирусом корона смо се боље борили и јер је држава, како каже Брнабићева, годинама пре тога улагала у здравствени систем и у људе, опрему и инфраструктуру.
- Оно што треба да научимо из пандемије јесте солидарност, свако некада падне духом, треба да нађемо начин да помогнемо једни другима - закључила је премијерка.