БАЈДЕН НЕ ЦЕПА ТРАМПОВ ПАПИР: И нова власт у САД уважиће Вашингтонски споразум
Доласком новог председника Бела кућа и Стејт департмент ће се синхронизовати, док је у претходном периоду Бела кућа била држава за себе
Србија ће наставити да поштује Вашингтонски споразум и инсистираће на његовој примени, а сви сигнали које имамо из окружења председника САД говоре о томе да ће нова америчка администрација наставити да ради са нама на његовом спровођењу.
"ДА ТИ ОБЈАСНИ ЧИКА ВОЈО, КОЈИ МАЛО ВИШЕ ЗНА" Окршај у јутарњем програму Шешеља и водитељке
ВЕЛИКА СТВАР ЗА НАШУ ЗЕМЉУ: Корона није прекинула реализацију ниједног пројекта у Србији
Мирковић: Морал и храброст Бошка Обрадовића сразмерни зрну грашка
Ово је јуче изјавио нови амбасадор Србије у Вашингтону Марко Ђурић, који верује у добру сарадњу са новом америчком администрацијом у проналажењу решења за Косово и Метохију.
Уз преовлађујуће оцене познавалаца политике новоизабраног првог човека САД Џозефа Бајдена, да ће он иницијативу за решавање косовског питања препустити ЕУ, претпоставља се да његова администрација неће ставити ад ацта папир који су потписали председник Александар Вучић и представник Приштине Авдулах Хоти, на иницијативу Доналда Трампа, почетком септембра.
Да би било рационално и логично да се настави спровођење споразума о економској нормализацији односа, ком је кумовао Трамп, сматра и Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику.
- Део тог договора који се конкретно тиче Београда и Приштине - подршка такозваном "малом шенгену", долазак америчке Финансијске корпорације за међународни развој у Београд, студија о коришћењу "Газивода", све би то требало да се настави, с тим да може да се разговара да ли су сврсисходни они делови споразума који су послужили Трампу у кампањи, попут премешатања наше амбасаде из Тел Авива у Јерусалим, а што је изазвало највише контроверзи - каже Грубјешићева.
О могућности да ће и Бајден, попут Трампа, имати "свог Гренела" који ће се уско бавити односима Београда и Приштине, Грубјешићева каже:
- Ако га буде било, то ће бити неко из Стејт департмента, јер ће се доласком Бајдена Бела кућа и Стејт департмент синхронизовати, док је у претходном периоду Бела кућа била држава за себе. А све иде ка томе да ће се по питању КиМ синхронизовати и САД и Европска унија.
Имаћемо наше Енгеле
- Колико год да је тешко наслеђе из прошлости, наш интерес је да се потрудимо да са Америком имамо боље односе - оценио је јуче Ђурић за РТС, додајући да ће циљ Србије у наредном периоду бити да имамо "српске Елиоте Енгеле" међу конгресменима, сенаторима и угледним америчким политичарима. Елиот Енгел је, подсетимо, гласни албански лобиста који је био дугогодишњи конгресмен и шеф спољнополитичког комитета Представничког дома, а који је поражен на последњим изборима.
Споразум из Вашингтона третира и договоре о изградњи ауто-пута Београд - Приштина, њиховом железничком повезивању, предвиђа улазак Приштине у пројекат "малог шенгена", обострано признавање диплома, диверсификацију снабдевања енергијом, спровођење судских одлука које се односе на Српску православну цркву, лоцирање остатака несталих особа, мораторијум Приштини на подношење захтева за чланство у међународним организацијама, а Београду на кампању за повлачење признавања независности Косова…
Док се чека да Бајден званично преузме кормило у Белој кући и открије своје кадровске штихове по питању америчке политике на Балкану, одлазећи председник САД Доналд Трамп одликовао је специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине Ричарда Гренела Орденом националне безбедности баш за споразум који је постигнут почетком септембра.