"ДВЕ МУВЕ ЈЕДНИМ УДАРЦЕМ" Вучић у једном дану сасекао у корену и Куртија и Османијеву
Председник Вучић у Словенији осујетио план о промени граница и усвајању приштинске агенде, а у Бриселу потврђено да нема ништа од повлачења Кфора с Косова и Метохије
Србија је однела две дипломатске победе над Приштином у само једном дану, и то у Словенији и у Бриселу.
Премијерка Брнабић се састала са Лајчаком: Разговарали о регионалној сарадњи и наредним корацима у дијалогу
ЈОШ ЈЕДАН ВАЖАН САСТАНАК: Вучић се сутра у Прагу састаје са премијером Бабишем
"НЕКЕ ЗЕМЉЕ РЕГИОНА СУ ФРУСТРИРАНЕ" Брнабић се огласила након вечере, па открила како је прошао сусрет са Куртијем
Пропао је план председнице Вљосе Османи да се прекјуче усвоји агенда коју је предложила, а која предвиђа промену граница, док је генерални секретар НАТО потврдио да нема ништа од повлачења Кфора с Косова, што је такође био предлог Приштине.
Приштински званичници испали су, према оцени стручњака, крајње неискусни и наивни.
Наиме, на пленарном састанку лидера западног Балкана у оквиру Процеса Брдо-Бриони председник Србије Александар Вучић поручио је да Србија није усвојила један од закључака из приштинске агенде, а који предлаже промену граница, те одбрусио Османијевој да Косово не може да буде држава. Потом је на састанку с генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом добио уверење да ће Кфор остати на Косову и Метохији, иако је Приштина предложила њихово повлачење.
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун за Курир поручује да је Београд однео озбиљну победу над покушајем Приштине да им се признају границе.
- Кључно је што је председник Вучић елегантно, али снажно, одбио покушај дипломатске преваре Београда, односно покушај Приштине да се усвоји промена граница. Намера је била да Србија то легализује, да административну границу признамо као границу државе Косово - нагласио је Дрецун.
Аналитичар Душан Јањић оценио је да су приштински званичници испали крајње неискусни.
- Вљоса и Курти се још увек држе своје унутрашње политичке агенде, што је резултат и неискуства те нове извршне власти у међународним односима, али и опседнутости унутрашњом политиком, јер позиција те коалиције још није учвршћена. Очигледно је и да су бирачима много обећали, а да то баш и не стоји. Најбољи пример тога је и њихово инсистирање на геноциду и тужбама, где се показало да они уопште не разумеју позицију НАТО, јер када би се прихватило суђење Србији, показало би се да је бомбардовање НАТО било бесправно - поручио је Јањић. Спољнополитичка реалност
И дипломата Милисав Паић оценио је да је Приштина дошла са захтевима који нису могли бити усвојени.
- То су њихови покушаји да се добије нека повољнија позиција за њихове екстремне захтеве и у том смислу те неке најаве о повлачењу Кфора су изазвале узнемирење, не само у српској заједници на КиМ већ и код државе Србије, која има међународно правни суверенитет над КиМ. У том смислу се показало да и ови неки традиционални пријатељи Приштине, попут Загреба, па донедавно и Подгорице, једноставно воде рачуна о спољнополитичким реалностима и да такав папир који је припремила Приштина није могао да прође - јасан је Паић.
Бошко Јакшић
Задржан статус кво
С друге стране, спољнополитичлки коментатор Бошко Јакшић сматра да је задржан статус кво.
- Нико није победио. У суштини се и тај амандман показао као скенер ситуације у којој је Србија усамљена и има против себе већину која сматра да је међусобно признавање једини могући исход - рекао је.