Београђани НЕ МОГУ У АУТОБУС ГСП-а без једне ствари, а то није Бусплус картица...
"Значи, слушај ме када ти кажем, она не може тако да се понаша" одзвањало је у ушима једног путника док је аутобус стајао на станици. А девојка која је седела поред, није склањала поглед са екрана мобилног телефона, па је контролор морао да је пипне по рамену.
Једна од највећих фобија у 21. веку је да заборавите мобилни телефон. Дан на послу ћете некако и прегурати, али, шта радити у превозу? Можда ћете се и провући поред контроле без Бусплус карте, али како преживети вожњу без мобилног?
- Синоћ сам се враћао са посла и у полупразном аутобусу на линији 37, од десеторо људи, њих деветоро је имало мобилни у рукама - каже Алекса Радовић.
Ако имате ОВАКВУ БУС ПЛУС картицу морате да набавите НОВУ, ево и како
Некада су комшије које користе исту линију време проводиле заједно, тражило се оно место за двоје. Данас неки, када угледају комшију, неки чак побегну и на друга врата. Јер... како куцкати поруке, листати слике на инстаграму и проверавати фејс у оној непријатној тишини. Уместо места за цело друштво у "хармоници" или задњем делу аутобуса сада се тражи само слободно место, само за једну особу и њен мобилни телефон.
БОГДАН ИМА НАЈЈЕЗИВИЈИ ПОСАО: Кад видим крв на машини, узмем кофу и сунђер и оперем
Некада би призор особе која прича са собом био застрашујући, а данас је нормално да слушате један глас како без икаквог обзира телефоном распреда неке приватне приче, решава пословне проблеме и слатко се смеје...И они који се само дописују не виде увек шта се дешава око њих - да ли је некоме потребна помоћ, да ли је некоме потребно место. Искључе се, и као да подигну неку заставицу на којој пише "Не узнемиравај ме".
АКО ИМАТЕ СМАРТФОН, НЕ ТРЕБА ВАМ БУС ПЛУС КАРТИЦА: Ево и зашто (ФОТО)
Некада је све то изгледало много другачије, присећа се један путник.
- Људи су некада више читали, било је више књига у аутобусима и то нарочито код средњих генерација. Често сте могли видети жене средњих година које читају књиге, а мушкарци су више читали новине и спортску штампу. Било је и стрипова, млади су волели и њих да читају. И некада су постојале мале џепне видео игрице, али тога није било толико много као мобилних телефона, па није ни било толико необично као данас када уђете у аутобус. Али, било је све другачије, мањи је био град, било је много мање линија. Ја сам све линије знао напамет, тада нису постојале троцифрене. Било је мање агресије у аутобусима и било је више приче. Сада сви гледају у себе, а некада није било чудно да два путника који седе заједно поразговарају о свему - испричао је путник Милован.
НИКО НИЈЕ ЈАЧИ ОД БУС ПЛУС КОНТРОЛЕ: Ни полицајац НЕ МОЖЕ да се шверцује у БГ возу
Где су данас они људи који читају књиге? Понекад се може видети који ужурбани студент са хрпом скрипти, папира, али ретко и књигом. Још има и оних који прелистају новине, а књиге су постале права реткост.
Па, ипак има наде. Један дечак, који је уместо мале црне справице у рукама држао велику књигу, још већу када се упореди с његовим растом, изазвао је много "лајкова" на фејсбуку. Ако и ви будете лајковали ову слику у аутобусу, одложите ваше телефоне у торбу, макар на кратко, и обратите пажњу на своје сапутнике, можда ћете некоме случајним погледом измамити и осмех.