СУТРА ЈЕ БОГОЈАВЉЕНСКА НОЋ: Ако останете будни до поноћи и урадите ово десиће вам се ДИВНА СТВАР!
Бројни су народни обичаји који се и дан данас изводе, како у селу тако и у граду
Богојављење се, по Новом календару празнује 19. јануара (6. јануара по Старом) и означава завршетак некрштених дана када се у црквама не врше обреди крштења. Овај значајни верски празни прославља се у част подсећања да мисија Исуса Христа није започета његовим рођењем, већ крштењем са 30 година, када су се, по први пут, заједно појавили Отац, Син и Свети дух (отуд и назив Богојављење).
Верује се да се, у глуво доба, уочи Богојављења, на трен отвара небо, да се укрштају ветрови што дувају зими с онима што дувају лети и да сва вода постаје света.
ПРИЈАВЕ ОД СУТРА: У Београду бесплатно клизање и пливање за ђаке!
Чим Сунце зађе 18. увече, уочи празника, хришћани почињу да се поздрављају са „Бог се јави!“, а одговорају са „Ваистину се јави!“, и нарочито је битно остати будан до поноћи!
Наиме, наши стари верују да је ноћ између 18. и 19. јануара време када се небо отвара и „Бог се јавља“. Према веровању, Богојављење – јављање или објава Бога, дешава се у глуво доба, уочи Богојављења, када се на трен отвара небо, да се укрштају ветрови што дувају зими с онима што дувају лети.
У том тренутку све воде света престану да теку, а онај ко се затекне на отвореном и то види, може од Бога да затражи испуњење једне жеље. У појединим крајевима Србије обичај је да се на дан Христовог крштења оперу ствари и очисти кућајер су прошли некрштени, тј. нечисти дани који трају од Божића.
Свакако најпознатији обичај који је везан за Богојављење је пливање за Часни крст које се организује широм Србије. Иако је напољу обично веома хладно, велики број храбрих и смелих верника плива за крст.
Овај обред је древнији од хришћанства.
У питању је древни обичај Старих Словена који су две недеље после Божића односили своје идоле из домова и храмова на реку и купали их, што се очувало након покрштавања у обличју пливања за крст.
МИГРАНТИ ОДЛАЗЕ ИЗ ЦЕНТРА БЕОГРАДА: 250 миграната превезено аутобусима из барака
Иначе, на Богојављење свештеник у цркви дели богојављенску водицу и она се чува до наредне године. Верује се да је вода лековита и њом се људи умивају за здрав вид или је пију, уколико су болесни.