Болна статистика: Млади у Србији сматрају да је у неким случајевима насиље оправдано
Поражавајући подаци
Сваки четврти младић у Србији верује да један шамар није насиље, а свака трећа млада особа без обзира на пол сматра да је девојка која носи кратку сукњу и уску мајицу “сама крива” ако је неко нападне, показало је истраживање Аутономног женског центра међу 415 младих особа из 10 градова у Србији.
Тукао ме је У КРЕВЕТУ: Признање Зоранове љубавнице ШОКИРАЛО ПОЛИЦИЈУ, али то није оно НАЈГОРЕ
Како је саопштено, подаци су део истраживања у оквиру кампање "Могу да нећу. Љубав није насиље" чији је циљ да научи младе људе, пре свега женског пола, да препознају насилне обрасце у партнерским односима и не пристају на исте.
Највећи број младих људи се не слаже са тврдњом да има ситуација у којима је оправдано да младић удари партнерку (81 одсто), али на ову тврдњу различито гледају девојке и младићи.
Да је оправдано понекад ударити партнерку, мисли сваки десети младић, док се са овом тврдњом слаже 3,2 одсто испитаних девојака.
Такође, налази истраживања показују да сваки четврти младић и свака десета девојка мисле да један шамар није насиље.
Вршњачка едукаторка на пројекту, Сања Павловић наводи да млади људи не препознају све облике насиља, као и да постоји разлика на који начин насиље доживљавају младићи, а на који девојке.
- Сексуално узнемиравање као део шале и одрастања је, на пример, потпуно прихватљиво за сваког четвртог младића, док тек свака 25. девојка мисли исто. То је зато што су управо девојке најчешће жртве сексуалног узнемиравања, па јако добро разумеју његове последице, док га младићи и не препознају као насиље - наводи Павловић.
Највећи отпор и најмање разумевања показује се према ЛГБТ заједници, па тако сваки други младић сматра да момак који је заљубљен у другог момка треба да буде претучен, док се са том тврдњом слаже свака 25. девојчица.
Павловић додаје да је један од најјачих митова став да је девојка која носи уску мајицу и мини сукњу, сама крива ако је мушкарац нападне.
- Посебно је проблематично што у то верују чак и девојке, што нам показује да и даље треба много рада како би се променила та патријархална свест која одговорност за насиље пребацује на жртву - каже Павловић.
АЖЦ ће ове јесени организовати серију радионица и на изабраним факултетима у Србији како би студенткиње подстакао да препознају форме сексуалног узнемиравања, али и како би се, у сарадњи са факултетима, развили интерни акти о спречавању и кажњавању сексуалног узнемиравања на овим установама.
Кампања "Могу да нећу. Љубав није насиље“ део је пројекта „Нулта толеранција на родно засновано насиље“ коју спроводи АЖЦ, а подржава Фонд УН за сузбијање насиља према женама и трајаће две године.