Брнабић на конференцији "е - Папир": Укинућемо печат до краја мандата упркос отпорима (ФОТО)
Премијерка је истакла и да је данас проверила како иде процес укидању печата, те да је "запањена отпором јавне управе"
Пројекат "е - Папир" који се у Србији спроводи две године са циљем да се попишу и дигитализују сви административни поступци и остали услови пословања је амбициозан и комплексан, оценила је данас премијерка Ана Брнабић и додала да ће влада бити упорна у његовој имплементацији.
Како каже, поједностављивање и дигитализација административних поступака штеде време и новаци привреди и државној управи, на тај се начин смањује могућности корпуције, али нсетаје и чувени српски проблем "фали ми још један папир".
Прочитајте и:
- Ово највише помаже малим и средњим предузећима у Србији. Велике компаније имају своје велике правне тимове и немају те проблеме, али зато су почетници, предузетници и мала и средња предузећа осетљиви на администрацију и увек им се тражи још један папир - рекла је премијерка на отварању конференције "е-Папир - смањење административног оптерећења".
Она је додала да се на овај начин даје сигнал да се здрава и ефикасна економија базира пре свега на економији предузетника и малих и средњих предузећа.
Премијерка је истакла и да је данас проверила како иде процес укидању печата, те да је "запањена отпором јавне управе".
- Ипак, обећавам да ћемо до краја мандата ове владе укинути печат - рекла је Брнабић.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици оценио је да је Србија постигла напредак у многим областима, а да су тај напредак, посебно економски, констатовале и друге међународних институција, попут Светске банке...
Ипак, каже, постоји много сегмената који морају да се реформишу и унапреде када је у питању јавна управа.
- Реформа административних процедура за мала и средња предузећа је заиста кључна и у Србији, као и у већини земаља ЕУ, мала и средња предузећа чине 99 одсто свих привредних друштава и запошљавају две трећине запослених грађана - истакао је Фабрици.
Подсетио је да је ЕУ највећи донатор у области малих и средњих предузећа од 2001. године, те да је за тих 17 година донирала 110 милиона евра само у овој области.
- Пројекат о коме смо данас говорили вреди 2,5 милиона евра. Ми ћемо преиспитати свих 2.500 различитих прописа које имамо овде, концентрисаћемо се на најважнијих 30 одсто прописа и наставити да радимо даље у овој области - рекао је Фабрици.
Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф навео је да очекује да реформе унапреде пословну климу, као и да поједноставе и укину око 50 поступака што ће потенцијално уштедети 20 милијарди динара.
В.д. директора Републичког секретаријата за јавне политике Бојана Тошић рекла је да пројекат траје две године, а да је циљ системски рад на смањењу административних оптерећења привреде.
- Крајњи циљ је да до краја пројекта сви представници привреде све завршавају онлајн из својих канцеларија - рекла је Тошић.
Очекивани резултати пројекта "е - Папир" до 2021. године су успостављање Регистра свих административних поступака, оптимизација 500 најучесталијих и најскупљих поступака, дигитализација 100 поступака за издавање дозвола, сагласности и друго, као и смањење административних трошкова привреде за минимум 15 одсто (са тренутних 3,46 одсто на три одсто БДП).
До сада су се у овај пројекат Владе Србије укључиле 84 институције јавне управе на републичком нивоу, а пописано је око 2.500 административних поступака, док су сви поступци једнобразно описани и унети у електронску базу.