Брнабић на Панелу лидера у Словенији: ЕУ је место где желимо да будемо
Истакла да нема места утиску да се званични Београд колеба по том питању
Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је данас на Панелу лидера да је чланство у ЕУ стратешки циљ Србије и да је то место где, како је рекла, желимо да будемо, те одлучно истакла да нема места утиску да се званични Београд колеба по том питању.
- То је наш стретшки циљ... Србија је уложила пуно времена и напора у регионалну сарадњу и стабилност - рекла је Брнабић одговарајући на питање модератора да ли дели утисак да се Србија, имајући у виду, између осталог, и утицај и односе са Русијом, колеба када је у питању ЕУ.
Подсетивши да су у последња два месеца одржани изузетно важни регионални скупови на којима је економија била у фокусу, а пре свега повезивање и успотављање транспортне заједнице, она је рекла: "Дијалог у региону је ту и никад није био јачи."
Београд има добре намере: Министарка Јокисмовић открила каква је стратешка улога Србије у региону
Како је додала, то ће утицати на све, допринети да сви напредују, а за ЕУ ће бити сигнал посвећености европској интеграцији.
Говорећи о утицају Русије, она је поновила да је за Србију ЕУ место где жели да буде, истакавши да су веза Србије и Русије традиционалне, верске и економске.
Њен став по том питању, рекла је, потпуно је јасан, те додала да је перцепција "чудна ствар".
- Кажете војна сарадња са Русијом, а када погледате бројке, видећете да Србија има најинтензивнију сарадњу и највише вежби билатерлно са САД, потом са НАТО у оквиру Програма за мир, па тек онда Русијом, али да је перцпеција сасвим другачија - рекла је Брнабић.
Такође, подсетила је да Србија најактивније у региону подржава мировне мисије у свету, а у Европи је по том питању на седмом месту.
- То све утиче на другачији имиџ Србије -поручује она.
Незаобилазно питање премијерки на панелу тицало се и решавања питања, а она је поручила да је Београд отворен за дијалог са Приштином, да је учинио много у примени веома тешких и непопуларних одлука из Бриселског споразума и да би Приштина требало то такође да почне да ради, пре свега када је реч о формирању ЗСО.
- То би био корак у правом правцу - нагласила је она.
Такође је истакла је значај иницијативе председника Србије да покрене унутрашњи дијалог о Косову.
Говорила је и о процесу дигитализације и иновација у Србији, истакавши да је веома важно да се грађанима и привреди омогући бољи приступ државној управи. Сматра такође да дигитализација и иновације мејању све и да у томе и Србија може да пронађе своју велику шансу.
Осврнувши се на најаву модератора, који је рекао да је претходно била министар дигитализације, она је рекла да јој је драго што је тако препознају иако је била на челу другог ресора.
Премијерка Брнабић указала је да је имала велике проблеме да придобије поверење младих из ИТ сектора.
- Када је председник Александар Вучић рекао да имамо огроман потенцијал у ИТ-у и да треба да успоставимо Савет у оквиру владе, преко твитера су ми, пре свега млади, из ИТ сектора, саопштили да то не чинимо са поруком „успешни смо јер до сада нисмо имали везе са владом"- духовито је приметила она.
Брнабић је казала да они нису желели да имају везе са владом и поред обећања да ће бити подржани.
„Требало ми је два до три месеца да успоставим поверење. Морала сам да их уверим да нећемо бити неко ко ће им паметовати или ко ће утицати на тржишту и све уништити", указала је она.
Брнабић је објаснила да је позвала ИТ експерте да заједно израде акциони план, и да су, након два или три успеха, почели сами да тразе састанке и износе идеје.
- Сада се сами организују и преузимају лидерство - пренела је своје искуство са младима.
Брнабић је најавила да ће као премијер инвестирати много више времена у промени перцепције ЕУ у Србији.
Она је казала да се Влада Србије протекле три године фокусирала пре свега на успостављању макроекономске стабилности, тешким мерама фискалне консолидације.
- Ранији премијер је био одлучан у намери да не промовише ЕУ као ћуп пара на крају пута. Сав тај посао и новац мора доћи од нас самих. Ја желим да промовишем ЕУ као најважнијег стратешког партнера - поручила је Брнабић.
Она је подсетила да су сви наши здравствени центри обновљени захваљујући ЕИБ.
Брнабић је изразила задовољство преносећи података да пордшка приступању Србије ЕУ, указујући да је она прошле године износила 57, а ове 59 одсто.
На панелу на којем је говорила учествовали су и потпредседник ЕК Франс Тимерманс, генеракни секретар ОЕЦД Анхел Гурија и бивши словеначки председник Данило Тирк.
Потпредседник ЕК је оценио, говорећи о различтим догађајима који су потресли Европу у последње време, да су Брегзит и избори у САД имали отрежњујући ефекат.
Сматра да се сада може бити више оптимиста или барем мање песимиста.
За разлику од времена пре годину дана када је Европа била на граници, сада се враћа , али људи су ипак видели да ЕУ није структура која је неповредива или да се не може распасти и желе да покажу да им је стало.
Истиче значај поновног повезивавања са грађанима ЕУ а посебно наглашава потребу да се млади нараштаји, и то хитно, укључе у процес опоравка.
Бивши председник Словеније Данило Тирк оценио је да је ЕУ потребна нова дефиниција солидарности.
- Све док ЕУ не пронађе нову дефиницију солидарности за 21 век њена легитимност ће бити доведан у питање - поручио је он.
Иначе, из кабинета премијерке Брнабић је саопштено да је на Панелу истакла да је дигитализација њен приоритет, јер је то ”пут за модернизацију рада државне управе, увођење савременог приступа администрације према грађанима и привреди и комплетну промену рада која мора доћи изнутра”.
Она је додала да је дигитализација шанса за убрзање економског раста и тражење шанси у нетрадиционалним гранама које могу обезбедити већи и бржи раст. Пример за то је, рекла је, је ИТ сектор у Србији, који је већ показао значајан потенцијал за раст и без снажне подршке Владе.
- Улога владе је да обезбеди услове да они показују потенцијал, буду успешнији и ја ћу на томе са мојим тимом у Влади радити, јер заједно треба да креирамо друштво које подржава оне који имају капацитет раста, јер тако сви идемо напред - навела је.
У саопштењу се наводи да је премијерка говорећи о нашим спољнополитичким приоритетима истакла да је за званични Београд ЕУ стратешко опредељење, јер је приступање ЕУ заправо рад на себи.
- Реформе које спроводимо, најбоље су за нас, јер на тај начин ми мењамо наше друштво на боље, истовремено се приближавајући ЕУ. Наше опредељење је војна неутралност и сарадња са свим земљама која то поштују - навела је.
У дискусији која је вођена на панелу, а која је за тему имала, промене са којима се суочава савремени свет и како младе укључити у друштво, Брнабић је говорила о важности отворене комуникације и сарадње са младима, цивилниим сектором, стручњацима и привредом, јер се кроз отвореност да се чује другачије мишљење долази до најбољих решења која су много инклузивнија од решења само једне од страна. ”
- Двосмерна комуникација са младима изузетно је важна за свако друштво које жели да иде напред, јер не можемо креирати промене на боље, без активног слушања оних за које креирамо будућност - изјавила је Брнабић на ”Стратешком форуму” који се одржава на Бледу у Словенији - аопштено је из Владе Србије.