Брнабић на Светском економском форуму закључила: Интеграција миграната у друштво нам је јако корисна
Ово може бити прилика за целу Европу
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић представила је, на завршној сесији у оквиру Светског економског форума у Милану, резултате радне групе која је анализирала питања миграције и граница.
Брнабић је први представник Србије који је председавао радном групом у оквиру Светског економског форума. Чланови радне групе представници су међународних институција, експертских организација, академских институција, парламената и министарстава из великог броја европских земаља.
Србија на заседању радне групе Светског економског форума: Председавајући - Ана Брнабић
Ана Брнабић поводом мигрантске кризе: Европа треба да се припреми за глобално лидерство
- Европи треба да перцепира миграције као прилику јер може имати велику корист од ње уколико је успешно претвори у мотор за економски раст - изјавила је Ана Брнабић. У том циљу, неопходно је да се побољша интеграција миграната у европска друштва и тржишта рада.
Велики проблем миграције је чињеница да је удео високообразованих миграната у Европи нижи него у Северној Америци. Низак ниво образовања миграната у Европи знатно отежава запошљавање и њихову интеграцију и зато је потребно улагање у едукативне програме и стручну обуку за мигранте, један је од закључака групе. У оквиру дискусије, разматране су и могућности примене нових технологија и дигитализације за решавање проблема ефикасне контроле граница и контроле токова миграната.
- Разговарали смо и о могућностима формулисања заједничке европске политике миграција и потреби поштовања и примене те политике - нагласила је Брнабић. Та политика мора бити повезана са другим глобалним циљевима, као што су Циљеви одрживог развоја УН до 2030. године - додала је председница Владе.
Радна група за миграције и границе посебно је анализирала могућности за побољшање јавне слике о мигрантима и односа већинског европског јавног мњења према мигрантима. - Као један од глобалних лидера, Европа мора да тежи стварању инклузивног друштва и да инсистира на вредностима отворености и поштовања различитости - истакла је Ана Брнабић.
Поред премијерке Ане Брнабић, закључке дискусија представили су и лидери радних група за питања демократија и управљање, енергетске одрживости, безбедности и одбране и економије фокусиране на људе. Закључци које су радне групе усвојиле, следеће године биће презентовани на редовном годишњем састанку Светског економског форума у Давосу.
Председавање овом радном групом представља признање Републици Србији због односа који има према мигрантима и свим грађанима Србије који су према мигрантима показали велико гостопримство, пружајући помоћ особама које су се нашле у невољи. - Кроз нашу земљу прошло је више од милион људи из угрожених земаља и ми ни у једном тренутку нисмо затварали наше границе. Додатно, у овој школској години 645 ђака миграната похађа школе у Србији. То је препознато у Европи и председавање овом радном групом је признање Србији за учињене напоре у мигрантској кризи - поновила је Брнабић данас у разговорима које је имала.
Председница Владе Ана Брнабић учествовала је у раду других панела на теме „Улога Европе у промењеним околностима“, „Изазови дигитализације и четврте индустријске револуције“ и „Нове идеје идејама које могу покренути промене у свету“.