Црногорци отимају Острог од СПЦ
Срамна петиција за одузимање највећих светиња нашој цркви
Група грађана Црне Горе, већином присталица канонски непризнате Црногорске православне цркве, покренула је иницијативу за укидање власништва Српске православне цркве "над црногорским манастирима и црквама".
Прочитајте и:
Акција је оживела након што је рашчињени Мираш Дедеић на Божић поново затражио од државе да врати "отету црквену имовину". Покретачи, између осталог, наводе да је независну и међународно признату Краљевину Црну Гору 1918. године окупирала и анектирала Србија.
Црквеном имовином, чији је титулар Митрополија црногорско-приморска, бавиће се тужилаштво у Подгорици и то по тужби канонски непризнате ЦПЦ. Стево Вучинић, потпредседник ове организације, која је иначе основана на Цетињу у полицијској станици, поднео је више кривичних пријава због наводно незаконитог уписа црквене имовине на Српску православну цркву у Црној Гори. У тим папирима нашао се и манастир Острог, који је дуго на нишану малобројних присталица окупљених око Мираша Дедеића.
Упркос покушајима да путем друштвених мрежа и медијске кампање придобију наклоност грађана, у томе немају нимало успеха. Последње истраживање ЦЕДЕМ-а, пре неколико дана, показало је да Црногорци имају најмање поверења у ту дружину - свега 18,6 одсто.
Упркос занемарљивој подршци међу црногорским верницима, група Мираша Дедеића редовно испоставља захтеве за црквену имовину. Већ годинама заступају тезу да је ЦПЦ једини легитимни наследник црквене духовности и да би она требало да буде титулар свих храмова и црквених добара. Посебно су им привлачни најпоштованији манастири, какав је Цетињски манастир или Острог.
Дедеићеве присталице су пре неколико година лансирале тезу да се у манастир посвећен Светом Василију Острошком, недалеко од Никшића, од ходочасника и приложника годишње слије око 50 милиона евра, што је више пута демантовано из Митрополије црногорско-приморске. Без обзира на пренадуване износе, несумњиво је да је уместо бриге о духовности новац најважнији покретач иницијативе за трансфер својине над црквеном имовином.
Непризната ЦПЦ "нишани" и богомоље у које се слива много мањи износ од добровољних прилога. Разлог за то је мањак богослужбених објеката у Црној Гори. Ова верска заједница, коју хришћански свет не признаје, делује у свега неколико објеката у неким од већих црногорских градова - Цетињу, Котору, Даниловграду...