ДА ЛИ КЗК РАДИ ЗА ИНТЕРЕС ТАЈКУНА? ЕПС Дистрибуција кажњена зато што послује по законима државе Србије
Комисија за заштиту конкуренције (КЗК) донела је други пут решење којим је казнила ЕПС Дистрибуцију за злоупотребу наводне доминантности на тржишту
Иронија у томе да се казни ЕПС Дистрибуција је то што је пословање овог државног предузећа регулисано у складу са законима Републике Србије. Ту чињеницу потврдили су нам и из Агенције за енергетику Републике Србије (АЕРС) у одговору на питање да ли је пословање ЕПС Дистрибуције регулисано у складу са законима Републике Србије.
- Јесте, у складу је са Законом о енергетици - речено је из АЕРС.
Такође, на питање да ли је цена коју ЕПС Дистрибуција наплаћује снабдевачима формирана у складу са правилником АЕРС-а, из те Агенције наводе да је "у складу са методологијом коју доноси АЕРС".
Када имамо овакве одговоре АЕРС-а, која пословање ЕПС Дистрибуције оцењује у складу са законом и прописима, поставља се питање због чега је онда Комисија за заштиту конкуренције казнила ЕПС Дистрибуцију када она послује у оквиру закона које прописује Република Србија. Битно је напоменути и чињеницу да ЕПС Дистрибуција никада није кажњена, нити санкционисана од стране АЕРС-а под чијом се надлежношћу налази, што потврђује одговор од стране надлежних органа:
- Оператор дистрибутивног система није санкционисан од стране АЕРС-а санкцијама предвиђеним у Закону о енергетици - речено нам је из АЕРС-а.
Дакле, ЕПС Дистрибуција послује у складу са Законом о Енергетици који прописује Република Србија, а против ЕПС Дистрибуције никада нису покренуте мере од Агенције која њен рад контролише. Агенција рад ЕПС Дистрибуције оцењује у складу са правилима и законима, али ипак ЕПС Дистрибуција добија казну од Комисије за заштиту конкуренције.
► Овде се поставља питање како је уопште могуће да једно државно предузеће, у овом случају ЕПС Дистрибуција, поштује све прописе, правила и законе које прописује држава Србија, а буде кажњено од Комисије која је независно тело државе Србије и чији рад контролише Скупштина Србије? Како то да Комисија не ради за државне интересе и не узима у обзир све ове чињенице када разматра рад једног државног предузећа? Нејасно је за чији интерес онда ради Комисија - да ли за интерес тајкуна или странаца који желе да униште државу Србију, а све како би се они обогатили?! Због чега су Комисији неважни грађани Србије, а важни приватници који раде за свој џеп, када њихове казне упућене ЕПС Дистрибуцији штете само народу наше земље а важни су јој приватници који раде за свој џеп?!
За одговоре на ова питања грађани ће бити ускраћени јер Комисија за заштиту конкуренције није нашла за сходно да одговори!
Подсетимо, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би у експресном поступку, за само пет месеци, донела решење да се ЕПС Дистрибуција казни са 330 милиона динара.
ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије и донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији врати свих 330 милиона динара, али и 35 милиона затезне камате. Управни суд је, такође, Комисији вратио на поновни поступак предмет везан за ЕПС Дистрибуцију.
С обзиром на то да је суд пресудио у корист ЕПС Дистрибуције, због решења које је донела Комисија за заштиту конкуренције, оштећени су само грађани Србије, јер ће из њихових џепова морати да се плати затезна камата од 35 милиона динара. Дакле, због несмотрене одлуке Комисије и намере да се казни једно државно предузеће, по сваку цену и без довољно доказа, што је потврђено и на суду, нанета је директна штета пореским обвезницима Републике Србије који то сад морају да плате. Поред тога што су грађани Србије оштећени због њихове неодговорне одлуке, и поред решења које је донела против државног предузећа, Комисија за заштиту конкуренције решила је и да Косово призна као независну државу.
Комисији за заштиту конкуренције поставили смо, између осталих, и питање због чега су на овај начин признали Косово и Метохију на шта смо добили следећи одговор.
- Посебно напомињемо да дефиниција релевантног географског тржишта није повезана са питањем статуса АП КиМ, нити територијалним уређењем Републике Србије. Она зависи од низа околности, махом економских, те се често дешава да дефинисано релевантно тржиште буде шире или уже од територије Републике Србије (као нпр. територија Града Београда, Западна Србија, аеродромски пар Београд-Рим и друго) - навели су из КЗК.
Управни суд је у пресуди, укинуо решење КЗК против ЕПС Дистрибуције и вратио предмет на поновно поступање. Комисија је била у законској обавези да се придржава свега што јој је наложио суд. Међутим, Комисија за заштиту конкуренције, на челу са Милојем Обрадовићем, решила је да не поштује законе наше државе, као ни одлуку највишег судског тела Републике Србије, па нису предузели ниједну процесну радњу коју им је Управни суд наложио у поновном поступку против ЕПС Дистрибуције. Интересантно је да само дан пре састанка са Европском комисијом, КЗК доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара, иако законски није смела да донесе решење којим је нова казна већа од претходне чиме је повредила опште процесно начело реформатио ин пеиус.