ДА СЕ НИКАДА НЕ ЗАБОРАВИ! Вучић: Србија НИКАДА више неће страдати као те 1999. године
У ваздушним ударима, који су трајали наредних 78 дана, живот је изгубило, према званицним подацима државних органа, најмање 2.500 људи
11.31 - Вучић: Хтели су да убију Србију и њену децу
Вуцић је, на обележавању 18 година од почетка НАТО бомбардовања код моста у Грделичкој клисури, рекао да је на данашњи дан почела најбруталнија агресија у историји људске цивилизације и ужасан поход највеће војне алијансе свих времена на малу, али целим својим постојањем - велику земљу.
"Сачували смо понос и достојанство српског срца, једна мала земља остала је непокорена и данас, јасније него икада, кличе лепој слободи и својој лепој и најлепшој Србији" поручио је Вучић.
Србија неће тражити да буде део алијансе која је разарала нашу земљу и убијала децу нашу, нити ће бити део неке друге алијансе.
- Никада се више неће понављати агресије на нашу земљу, на који нећемо имати јасан снажан и победнички одговор, поручио је премијер.
Вучић је претходно, заједно са породицама страдалих у возу који је погођен НАТО пројектилима у тренутку док је прелазио мост, положио венац и одао почаст свим жртвама страдалим у НАТО агресији.
Премијер Србије обратио се свим присутнима и рекао да је Србија земља огромног срца и гостољубивих људи.
- Прошло је 18 година од најгоре и најбруталнијег злочина. Много, чак 19 земаља имало је потребу да докаже да је јача од једне мале државе, од нас. Скупа је била сахрана коју си нам припремили. Изгубили смо много, нешто што се не враћа, нешто што нема цену, што су нам узели. Изгубили смо животе. Изгубили смо Марка Симовића и Милицу Ракић...Оливеру, Стефана, Дајану и укупуно 79 деце. Да сам могао и да могу, живот бих дао за њих. Њихова суза је вреднија од читавог човечанства, али нико нас није ништа питао. Хтели су да нас понизе и униште. Хтели су да убију Србију и њену децу, рекао је премијер.
Он је истакао да је једна мала земља ипак остала снажна.
11.23 - Додик: Бранили су нам да кажемо да волимо Србију, али ми смо СРБИ!
Председник РС Милорад Додик каже да се данас обележава још једно страдање српског народа.
- Како заборавити да је неко одлучио да бомбардује воз пун цивила, 78 дана бомбардовања, све жртве... Њима је требао разлог, а он се десио нешто раније, као политичка припрема, а касније као војна интервенција - рекао је Додик.
Како је казао, још 1991/92 године када се уопште није могло ни знати ни говорити о томе, у Бања Луци није дозвољено допремање кисеоника.
- Неко је још тада тако одлучио, и те бебе су помрле. Не могу да изразим тугу и жаљење за многима који су страдали у једном беспомучном рату - казао је Додик.
Он наводи да је неопходно загледати се у будућност, као и да РС воли и гледа у Србију.
- Наш је циљ увек била јакак и снажна Србија. Мого година уназад су нам то бранили да кажемо. Желимо да заједно обележавамо места страдања, да вратимо заједно на сећање на све што смо преживели. РС се налази у БиХ, и то нам је јасно, али овде нисмо зато што желимо него зато што морамо ту да будемо - казао је Додик.
Он је поручио да РС не прихвата да буде део НАТО, и да ће се покашати у свему као што се Србија буде понашала.
- НАТО је бомбардовао РС, вежбао се над нама, бомбардовао Србе... И тај НАТО се данас нама у БиХ нуди, али за РС он није прихватљив. О томе како ћемо се кретати на том путу, одлучиваће искључиво народ - истакао је Додик.
Ратко је ОСТАО БЕЗ НОГУ спасавајући друге: Уследио је БЛЕСАК па МРАК! Помислио сам, ОВО ЈЕ СМРТ
11.05 - Почела церемонија
Државна церемонија обележавања 18 година од почетка НАТО бомбардовања почела је данас код Железничког моста са спомен-обележјем у Грделичкој клисури.
Обележавању годишњице присуствују бројни грађани, премијер Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик који су положили венце на спомен обележје, а то су учиниле и породице страдалих у возу који је погођен НАТО пројектилима у тренутку док је прелазио мост.
Минутом цутања одата је поцаст страдалима у НАТО агресији.
Пре 18 година, 24. марта 1999, авиони НАТО војног савеза почели су операцију бомбардовања Србије, први пут од настанка Алијансе без сагласности Савета безбедности УН, а у ваздушним ударима, који су трајали наредних 78 дана, живот је изгубило, према званицним подацима државних органа, најмање 2.500 људи.
Путнички воз у Грделичкој клисури, у којем су били цивили, нападнут је 12. априла 1999. године, другог дана православног Васкрса, а идентификовано је 15 погинулих цивила, међу којима је било и деце.
Осим у Грделичкој клисури, годишњица почетка бомбардовања биће обележена и на другим местима у Србији.
Процењена причињене штете у нападима на војне, цивилне и привредне објекте, такође варира, па тако експерти из Групе-17 током 2000. износе податак о штети у висини од око 30 милијарди долара, док у јавности фигурира износ у висини од цак 100 милијарди долара.
ИСПОВЕСТ КОМШИЈА МАЛЕ МИЛИЦЕ РАКИЋ (3): Све се затресло од детонације, а онда се зачуо језив крик...
У бомбардовању је уништено и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга.
Оштећено је и 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено. Уништена је трећина електроенергетског капацитета земље, бомбардоване су две рафинерије у Панцеву и Новом Саду.
Током агресије извршено је 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље, а 1.150 борбених авиона лансирало је близу 420.000 пројектила укупне масе 22.000 тона, а употребљена је и забрањена муниција са осиромашеним уранијумом.