Дачић јасан: Преговарачки процес нема алтернативу, на Косово не гледамо као на решену ствар
Србија се снажно залаже за дијалог
Основни камен спотицања између Срба и Албанаца је питање Косова и Метохије, а Србија сматра да је пут дијалога императив у тражењу решења за све проблеме и конфликте, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић.
Прочитај и:
Он је навео да је позиција Владе и председника Србије врло транспарентна и уперена на постизање циља, а то је очување и промовисање мира и стабилности.
Према Дачићевим речима, Србија мора да буде кључни актер у стварима које се ње тичу, јер, како каже, само тако може да заступа и брани своје националне интересе, своја легална и легитимна права.
- Учешће Србије у разговорима није нимало лако, пуно је отпора и непредвидивих препрека. Међутим, поента и није у проналажењу брзих и лаких решења, у стихијском препуштању или прихватању минимализма", рекао је Дачић
Према речима министра Дачића сврха унтрашњег дијалога није долажење до простог збира различитих идеја и погледа, већ шанса за сагледавање читавог спектра могућих решења и кристалисања ставова наше земље.
Дачић поручује да се Србија снажно залаже за дијалог са Приштиноми и сматра да преговарачки процес нема алтернативу.
СРБИЈА ЧЕКА! ХИТНО! ВАНРЕДНА КОНФЕРЕНЦИЈА О КОСОВУ ТАЧНО У ПОДНЕ!
- За разлику од неких наших западних партнера, не гледамо на питање Косова и Метохије као на решену ствар, већ да се само кроз дијалог може доћи до решења. Приоритет деловања Србије представља опстанак и поштовање права српске заједнице, њен економски развој, очување културне баштине и имовине Српске православне цркве на Косову и Метохији- рекао је Дачић на скупу "Срби и Албанци - којим путем даље" коју организују Новинска агенција Танјуг и агенција АТА из Албаније.
Он је додао да у времену у којем живимо, али и који је пред нама, однос српског и албанског народа јесте и биће мерило успешности читавог региона, а и Европе у дуготрајном процесу помирења, превазилажења постојећих разлика и успостављања међусобног поверења.
Дачић је рекао и да досадашњи резултати дијалога у Бриселу нису задовољавајући, као и да су стално праћени новим тензијама албанске заједнице на КиМ. Како је рекао, политика представника албанске заједнице на Косову и Метохији делује поприлично резистентна на утицаје са стране, којих, како каже, ни нема у довољној мери.Упориште, примћеује Дачић, налази у прећутној, а понекад и отвореној подршци одређених сила.
Дачић је закључио да је јачање политичког дијалога и контаката од непроцењивог значаја, будући да су наслеђени проблеми на релацији Београд-Тирана, односно Београд-Приштина веома озбиљни и тешки.