ДАЧИЋ ОТКРИО: Информације о плану албанске дијаспоре стигле од западних безбедносних агенција
Све те податке западне службе имају, истакао је Дачић
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас да су западне безбедносне агенције информисале Србију о перфидном плану албанске дијаспоре да заузме српска дипломатско-конзуларна представништва.
- Ова информација је дошла из једне велике земље и велике безбедносне заједнице, са именима и презименима људи, са земљом о којој се разговарало као могућој земљи где би мета можда могла бити наша амбасада или конзулат - рекао је он гостујући у Дневнику РТС-а.
Све те податке западне службе имају, истакао је Дачић.
- И данас се настављају протести албанске дијаспоре испред француских дипломатско-конзуларних представништава и наших, али то неће утицати на став Србије када је реч о Харадинају или било ком другом. Реч је о ратним злочинима - поручио је Дачић.
Како је прецизирао, реч је о информацијама из кругова који се налазе у албанској дијаспори, где је, у циљу подршке Харадинају и његовом ослобађању након хапшења у Француској, једна од опција која је разматрана била та да се Србија приволи да одустане од гоњења путем заузимања неког од дипломатско-конзуларних представнштава или објекта који припада Србији и узимања талаца.
Према његовим речима, тачно се зна ко је такве предлоге износио, по имену и презимену и где живи, а то су, како је навео, земље у којима има пуно албанске дијаспоре, тако да то нису празне приче.
Он је приметио да су у Приштини одмах кренули са пропагандним флоскулама да ће Срби сами да нападну своје амбасаде, па им је поручио да се обрате западним безбедносним службама.
- Они не могу да побегну од своје прошлости, а Србија је спремна да свако одговара за ратне злочине и то није било какво изазивање запаљиве реторике нити било чега о чему бисмо се свађали. Ваљда свако треба да одговара за ратне злочине - истакао је Дачић.
Упитан када ће Србија затражити изручење Рамуша Харадинаја и зашто та процедура траје данима, Дачић је одговорио да то није у његовој надлежности, већ Министарства правде, подсетивши да постоји правна страна тог питања и одређени рокови за тако нешто.
Он је рекао и да нема разлога да не затражимо изручење, али је и приметио да кад год неко буде ухапшен за злочине против Срба, одмах се дигне цела међународна заједница као да је дозвољено убијати Србе.
- Ми то не можемо да дозволимо и зато желим да упозорим све да се не играју с ватром и да не планирају било какве акције против наших дипломатско-конзуларних представништава. Србију не треба провоцирати. Ми јесмо за мир, пружили смо руку, али за љубав и пријатељство је потребно најмање двоје - закључио је шеф српске дипломатије.