Нови преокрет у Јужној Кореји: Хитно се огласио председник, стигле реакције Кремља и Беле куће (ФОТО)
Председник Јужне Кореје Јун Сук Јол прогласио је данас ванредно стање у земљи и оптужио је опозицију за "антидржавне активности", а убрзо је настао Хаос у Сеулу.
Јужнокорејци славе повлачење војске након што је председник укинуо ванредно стање
Непосредно након што је председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол објавио да ће укинути ванредно стање, људи испред Националне скупштине су почели да славе, извештава агенција АФП.
Агенција додаје да је Јун изјавио да су трупе распоређене у оквиру ванредног стања повучене, након што је Национална скупштина гласала против увођења војне управе.
Председник изјавио да ће повући наређење о ванредном стању
Председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол изјавио је да ће повући наређење о ванредном стању након гласања парламента којим је оно блокирано.
Огласили се Бела кућа и Кремљ
Из Беле куће је поводом дешавања у Јужној Кореји саопштено да нису били обавештени о плану председника Јуна.
"Вашингтон је озбиљно забринут због дешавања у Јужној Кореји, а администрација председника Џоа Бајдена је у контакту са Владом Јужне Кореје, и пажљиво прати ситуацију" рекао је портпарол.
Кремљ је проглашење ванредног стања у Јужној Кореји назвао "забрињавајућим", јавља агенција Interfax.
Портпарол председника Владимира Путина Дмитриј Песков рекао је да је "ситуација забрињавајућа" и да је Кремљ "помно прати".
Почело хапшење опозиције
Јужна Кореја на ивици политичког колапса након што је председник Јун Сок Јол наредио хапшење водећих опозиционих лидера. Специјалне јединице упале у зграде политичких странака у близини парламента.
Политичка криза у Јужној Кореји достигла је тачку кључања након што је председник Јун Сок Јол покренуо драстичне мере против опозиције. У спектакуларној акцији која је шокирала међународну јавност, специјалне јединице за хапшење упале су у зграде политичких странака у непосредној близини Националног собрања у Сеулу.
Странка председника Јужне Кореје се окренула против њега
Владајућа странка јужнокорејског председника Јун Сук Јеола сада позвала га је да хитно укине ванредно стање.
Парламент је раније гласао за блокирање те мере, прогласивши његову одлуку неуставном.
Већина гласова би требало да значи да је проглашење ванредног стања поништено, према уставу Јужне Кореје, али председник тек треба да је формално опозове.
Подсетимо, председник Јужне Кореје Јун Сук-Јеол је раније данас прогласио ванредно стање у тој земљи, "да би искоренио про-севернокорејске снаге и заштитио слободу и Уставни поредак".
Лидер опозиције позвао полицију и војску да се повуку
Лидера опозиције Ли Џе-мјунг рекао је да је потез председника о проглашењу ванредног стања "незаконит и неважећи"
Истакао је да је председник Јун Сук Јеол сада обавезан да сазове Државни савет и одмах опозове проглашење ванредног стања.
"Све наредбе које је председник издао на основу проглашења ванредног стања су неуставне, неважеће и незаконите", рекао је Ли.
"Полицији и припадницима оружаних снага: све наредбе председника које произлазе из овог незаконитог проглашења ванредног стања су јасно незаконите, јер крше устав и закон."
Упозорио је да ће сви који следе председникове наредбе бити сматрани "саучесницима".
"Од овог тренутка, позивам све чланове оружаних снага и полиције да се брзо врате на своја законита места и верно извршавају своје првобитне дужности", рекао је Ли.
Ли је такође позвао грађане Јужне Кореје да се "придруже на овом озбиљном путу за обнављање наше демократске републике", додајући да ће политичари из његове странке "ризиковати своје животе да заштите демократију, будућност ове земље и безбедност, животе и имовину наших грађана".
Маса људи испред зграде парламента иако је у Сеулу 3 сата ујутру
Скоро је 3 сата ујутру у Сеулу. Маса око зграде Народне скупштине почиње да се осипа, али и даље влада необична мешавина тензије и смирености. Демонстранти су блокирали улазак црног возила са затамњеним стаклима, док су полицајци незаинтересовано посматрали, тресући грејаче за руке да би се угрејали.
Неколико демонстраната и даље уз помоћ микрофона гласно протестује против председника. Неки држе транспаренте на којима позивају на опозив председника Јуна Сук Јеола.
Оклопна возила на улицама Сеула, хеликоптери надлећу престоницу
Оклопна возила војске су снимљена на улицама Сеула, као и хеликоптери који надлећу престоницу.
Војска напушта парламент
Председник Националне скупштине управо је рекао да јужнокорејски војници напуштају зграду парламента, јавља новинска агенција Yonhap.
Војници су ушли у зграду убрзо након што је председник прогласио ванредно стање.
Опозиционар се попео преко ограде да би ушао у парламент
Ли Сеонг-јун, заступник главне јужнокорејске опозиционе странке, дао је изјаву за BBC из парламента док је чекао почетак гласања о блокади проглашења ратног стања.
Прве реакције САД: "Јако смо забринути"
Управо се огласио Курт Кембел, заменик америчког шефа дипломатије Ентонија Блинкена, рекавши да Бела кућа посматра развој догађаја у Јужној Кореји с "великом забринутошћу".
Кебмел је додао да је амерички савез с Јужном Корејом "чврст као челик".
"Надамо се и очекујемо да ће се сви политички спорови у Јужној Кореји решити мирно и у складу с владавином права", закључио је он.
Јужнокорејски парламент изгласао блокаду ванредног стања
Јужнокорејски парламент изгласао је блокирање потеза председника Јуна Сука Јеола да прогласи ванредно стање, јавиле су новинске агенције Јонхап и Ројтерс.
Председник Народне скупштине Ву Вон-сик поднео је резолуцију којом се тражи укидање ванредног стања.
Војне снаге упале у парламент: Захуктава се ситуација у Јужној Кореји
У драматичном развоју догађаја у Јужној Кореји, где је председник прогласио ванредно стање у земљи, војне снаге упале су у парламент ове земље. Овај потез представља значајну ескалацију политичких тензија у Јужној Кореји.
Подсетимо, председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол је у уторак прогласио ванредно стање у земљи. Председник је оптужио опозицију за "антидржавне активности".
Војска у стању борбене готовости: Како би могло да изгледа ванредно стање у Јужној Кореји?
Председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол је у уторак прогласио ванредно стање у земљи. Председник је оптужио опозицију за "антидржавне активности".
Јужнокорејски председник је у свом говору оптужио опозицију да "контролише парламент, симпатише Северну Кореју и паралише владу антидржавним активностима".
Након његовог обраћања министар одбране је сазвао хитан састанак Савета за безбедност, а војска је стављена у стање борбене готовости.
Иако детаљи о томе које ће мере бити уведене током ванредног стања нису саопштене, према важећем закону у Јужној Кореји, ово су кључне мере које председник може да уведе.
Ванредно стање у Јужној Кореји подразумева строгу контролу војске над цивилним животом и у прошлости је проглашавано неколико пута.
У Јужној Кореји проглашено ванредно стање
Председник Јужне Кореје Јун Сук Јол је у уторак прогласио ванредно стање у земљи. Председник је оптужио опозицију за "антидржавне активности".
Први човек Јужне Кореје је изјавио да ће "обновити слободну и демократску земљу кроз ванредно стање".
Док се велики број људи окупља испред зграде Националне скупштине у Сеулу, пренос уживо јужнокорејске новинске агенције Јонхап изнутра такође приказује људе који се окупљају унутар зграде.
У последњих пола сата, у преносу је забележена сцена у којој је група људи покушавала да пробије врата, уз снажно викање.
Док се сукоби одвијају испред зграде парламента, политичари унутар ње одржали су седницу како би гласали о ванредном стању које је прогласио јужнокорејски председник.