Дачић послао јасну поруку: Србија неће прихватити једнострану независност Косова (ВИДЕО)
Како је указао, у Америци је направљен план за подршку међународним интеграцијама тзв. Косова
Министар спољних послова Ивица Дачић упозорио је данас да седнице СБ УН о Косову и Метохији могу бити укинуте ако се председавајући тим телом позове на процедуралана питања и тако избегне вето сталних чланица тог тела. Дачић је гостујући у Новом јутру истакао да то нису нове иницијативе, те да их је било на свакој седници СБ о Косову, које трају од 1999. године.
Прочитајте и:
Како је указао, поједине земље већ неко време износе такво мишљење - представници Приштине то стално раде, а прикључују се Француска и Британија. Дачић је додао да се на месец дана мењају председавајући, сада је то Пољска, тако да ће ова седница бити одржана без проблема.
Пред сваку седницу се воде расправље о томе како да се промени формат, додао је Дачић и истакао дас у прво биле идеје да се прореде седнице на четири месеца, а сада су те идеје радикализоване.
- Тражи се да буду затворене седнице, то су консултације које би се водиле без нашег ућешћа. Седнице СБ УН о Косову су биле важне јер се тиме тема Косова и Метохије држи у фокусу међународне јавности - истакао је Дачић.
Он је упозорио да председавајући може правдајући то процедуралном темом избегне вето сталних чланица и потребно је деверт гласова за доношење такве одлуке.
- Суочени смо са двоструким приступом, те земље говоре да су нам пријатељи и стратешки партнери, а суочени смо активностима које у најмању руку нису пријатељске - истакао је Дачић и додао да ће Србија упозорити те земље на последице таквог деловања.
Како је указао, у Америци је направљен план за подршку међународним интеграцијама тзв. Косова у којем су као циљеви за ову годину наведени чланство у Интерполу, Светској царинској организацији, УНЕСЦО, Савету Европе...
- Имамо иницијативу Британије, затим француска мисија при УН је рекла нашој мисији да је њима иритантно то што ја радим на повлачењу признања и да имају налог да пошаљу протест свакој земљи која повуче признање. Косовска влада је ангажовала лобистичку агенцију из Француске да им помогне у признању независности. Такође, у поседу смо документа о очекивањима Приштине како ће која земља гласати и ко ће им помоћи...Од Уједињених Арапских Емирата се тражи да плате земљама које немају новца да дођу на конфренцију Интерпола како би гласали за Косово - истакао је Дачић.
- Ово је борба Давида против Голијата, али нећемо се предати - истакао је Дачић и додао да је велики успех када неко повуче признање независности такозваног Косова, јер су те земље изложене великим притисцима.
Према његовим речима, изузетно је важно то што је Кипар јасно и чврсто рекао да је за њих незаконита одлука о независности Косова.
Брнабић са председником Кипра: Односи две земље засновани на чврстом пријатељству
- Пет земаља ЕУ није признало независност Косова и не може да се утврди јединствен ЕУ - додао је Дачић.
- ЕУ не може да каже да морамо да признамо Косово, јер ових пет чланица то не дозвољавају, али билатерално свака од њих може да каже да неће дати сагласност ако то не урадимо - истакао је Дачић.
Како је додао, он подржава став цркве, која каже да нема независности и поделе и слаже се са тим.
- Али да ли је то могуће и реално? Како ћемо се борити за повратак суверенитета - трпљењем, ратом, или одбијањем тога да у наредних 10 година уђемо у ЕУ? - питао је Дачић, напоменувши да је ситуација веома комплексна.
- Србија хоће компоромис и неће прихватити једнострану независност Косова. Чак и по цену да неко каже нема чланства у ЕУ Србија не може да прихвати једнострани акт Косова, али да ли се сви слажу са тим? - додао је Дачић.