Добро упамтите шта вам ЕПИДЕМИОЛОЗИ кажу: Ево неких САВЕТА како бисте избегли ДРУГИ ТАЛАС ВИРУСА
Обавезно се придржавајте упутстава
Михољско лето, које је пред нама, треба искористити у борби против вируса и прехлада, јер боравак у природи јача имунитет. Када поново крену хладнији дани, вируси ће почети брже да се шире по јавном превозу и колективима. Зато ево на које све начине можемо да се одбранимо од респираторних инфекција.
Записано у времену: У октобру измерено РЕКОРДНИХ 31,4 степена!
Јутро свеже, дан топао: Очекује нас пролазно наоблачење
Епидемиолог, др Предраг Кон каже да је први талас респираторних инфекција, којие је највише је погодио децу школског узраста, завршен.
- Средином октобра полако престаје тај први талас. Створен је колективни имунитет, поготову у школама, и сада имамо у опадању број оболелих. Овако ће бити све док се поново не појаве, на пример, адено вируси и тада креће други талас респираторних инфекција. Тек касније долази и грип - каже др Кон.
Међутим, сада је право време да се прими вакцина против грипа, како би се створио имунитет, док не крене сезона грипа. Ову вакцину, према препорукама епидемиолога, пожељно је да приме хронични болесници, запослени у здравству и они који негују пацијенте у старачким домовима, старији од 65 година, полицајци, ватрогасци, запослени у јавним службама, као и труднице чији ће триместар бити у периоду када се јавља вирус грипа.
Премијерка данас у посети Крушевцу: Чехословак група преузима Фабрику "14. октобар"
Више од 200 вируса може да изазове прехладу. Бактерије и вируси проналазе пут до тела и нападају га на различите начине. Како објашњавају епидемиолози, пљувачка заражене особе пуна је вируса. Ево на који начин треба да се заштитимо, и како да се поради на имунитету да би што боље прегурали сезона вируса и грипа.
Наредне дане треба искористити у што дужим шетњама у природи, јер се на тај начин јача имунитет. Боравак у природи ослобађа од стреса, смањује крвни притисак и успорава рад срца, уравнотежује хормоне. Дрвеће и биљке у ваздух испуштају финтонциде, материје који су заслужне за уништавање гљивица, бактерија и плесни.
Потребно је што чешће проветравати просторије у којима се седи, јер се у затвореним просторијама инфекција брзо шири. Наиме, вируси се преносе капљичним путем. Зато је потребно редовно прати руке, јер то знатно смањује шансу да се унесу штетни бацили у тело. Прехладе и грип најлакше се шире додиром. Треба држити руке што даље од очију, нУ ишчекивању ДРУГОГ ТАЛАСА ИНФЕКЦИЈА сада треба ово да радите да вас вируси не би покосили
оса и уста. Умерена физичка активност свакодневно, такође побољшава имунитет.
Коначно излази на видело ИСТИНА о ПОСЛЕДИЦАМА БОМБАРДОВАЊА: КРВАВИ трагови НАТО-а по Србији
Унос свежег воћа и поврћа подиже имунитет и зато, с обзиром да га још увек има у свежем стању, треба искористити што је више могуће. Ту је и зимница, коју не треба избегавати. Витамин А, који се налази у слатком кромпиру, шаргарепи, помаже белим крвним зрнцима да се боре против инфекција. Лимун, поморанџе, грејпфрут, као и паприке и броколи садрже витамин Ц, који побољшава апсорпцију гвожђа из биљних намирница и помаже имуном систему да се заштити од болести.
Витамин Е, који се налази у орасима, семенкама, репи и зељу, доказано је одличан за борбу против инфекција горњих дисајних органа. Такође, треба конзумирати и мед, који повећава природну отпорност организма од болести јачајући имунолошки састав.
Храна богата протеинима
Довољан унос протеина најједноставнији је начин за побољшање имунитета. Особе које не једу месо, попут вегетеријанаца или оних који су на дијети која га искључује, имају слабији имунитет и морају да га надоместе рибом.
Шта урадити када дође до прехладе
Тада треба да се буде на дистанци од других да би они били заштићени. Избегавати гужве и масовна окупљања, дуготрајно задржавање на јавним местима, висечасовно чекање у редовима, чекаоницама. Приликом кашљања или кијања треба покрити нос и уста мармицом. Пожељно је коришћење папирних марамица, које се после само једне употребе бацају.