ДОК СЕ ПРИТИСЦИ СА ЗАПАДА И ИСТОКА ПОЈАЧАВАЈУ СРБИЈА БИРА СЕБЕ! "Не постоји седење на две столице", већ само рад за добробит државе
Србији су њени национални интереси изнад било које поделе у свету!
Одлуке Србије последњих недеља не значе да смо се у руско-украјинском сукобу сврстали на било чију страну. И свака одлука коју наша држава буде донела у периоду пред нама - колико год се некоме допала или не - биће у интересу Србије
У свету који постаје све више подељен, Србија из дана у дан даје пример другима како се може одолети притисцима да се заузме страна и како се штите национални интереси. А притисака, поводом руско-украјинског сукоба, све је више и, како ствари стоје, тек ће их бити наредних месеци.
ВЕЛИКИ ПРИТИСАК СА ЗАПАДА! Руски медији објавили - ево чиме су уценили Србију да гласа за ИЗБАЦИВАЊЕ РУСИЈЕ из УНХЦР
"РАЗУМЕМО ВАШУ ПОЗИЦИЈУ И НЕВИЂЕНИ ПРИТИСАК КОЈИ СЕ ВРШИ НА ВАС" - Званични Кремљ послао јасну поруку Београду
УРСУЛА ПОСЛАЛА ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ОРБАНУ: Нови притисак из Брисела на Мађарску
Упркос томе, свака одлука коју Србија буде донела у периоду пред нама - колико год се некоме допала или не - биће у интересу државе.
Последња у низу порука које су упућене Србији тим поводом стигла је из Брисела - портпарол Европске комисије Петер Стано био је недвосмислен у изјави да од наше земље очекује увођење санкција Русији.
За мир, против злочина
- ЕУ је увела пети пакет санкција против Русије и Србија је, као и сви други партнери ЕУ, позвана да се усклади са сваким пакетом санкција - поручио је Стано, додајући да ће ЕУ доносити важне одлуке за Србију на основу привржености Београда вредностима и принципима Уније.
Одлука Србије да одржава пријатељске односе са обе сукобљене стране није "седење на две столице" - како то поједини "независни" медији нон-стоп понављају. У случају Русије, то је, пре свега, тежња да се сачувају добри односи с руском страном, од које умногоме зависи наша енергетска стабилност, али и друге ствари, попут подршке када је реч о Косову. А у случају Запада, реч је о жељи да се настави наш пут ка ЕУ и довођење инвеститора у Србију. Балансирана политика је, без сумње, мудар потез, нешто што се мора чувати и што, на дуже стазе, доноси добробит за земљу. Они који то не схватају или просто не желе да схвате показују да о политици заправо јако мало знају.
Истовремено, одлуке Србије и даље не значе да смо се у руско-украјинском сукобу сврстали на било чију страну. Србија, као земља која има горко искуство неправедног рата из 1999. године, од самог почетка сукоба на истоку Европе заговара мир, осуђује злочине било које стране, подржава очување територијалног интегритета Украјине... И у томе је јасна и недвосмислена. Па би зато, имајући све ово у виду, свакоме морало да буде јасно да су Србији њени национални интереси ипак најпречи и изнад сваког дешавања у било ком делу света. Српска застава би у овом тренутку, бар тако разум налаже, Србима морала ипак да буде дража од било које стране заставе.
Потребни су одговорни политичари
Но, нема дилеме да и код нас има политичара који би још јуче увели санкције Русији или оних који би пак приступили некаквом савезу с Русијом и Белорусијом. Али тако се, у овим тешким временима, не води држава. Зато такви политичари и јесу ту где се налазе - на маргинама српске политичке сцене.
Живимо у времену које више него икад досад изискује одговорне политичаре, који ће, народски речено, трипут да мере пре него што пресеку и који ће знати да се носе с долазећим притисцима - и са онима са Запада и са онима с Истока.
Многи оцењују да у наредном периоду неће бити лако водити балансирану политику, али да Србија не сме да пређе црвену линију.
- Од самог почетка руско-украјинске кризе Србија трпи притиске не би ли се потпуно прилагодила потезима Запада, то јест потезима САД и ЕУ према Русији, а јасно је да ће у наредном периоду они само да се појачавају. Али ми смо пре свега земља која из личног искуства зна шта значе санкције и да њиховим увођењем трпи једино народ. Такође, имајући у виду наше односе с Русијом, па уосталом у овом случају и с Кином, мислим да би потенцијално увођење санкција Русији значило прелазак црвене линије, што нам дефинитивно не би опростили, за разлику од досадашњих потеза у УН, за које су свесни да смо морали да их повучемо имајући у виду нашу ситуацију с Косовом и спољну политику - каже доктор политикологије Богдан Стојановић.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да Запад користи увођење санкција Русији као изговор да би нас натерао на капитулацију.
- Русија од санкција Србије не би имала никакву штету, док би она за Србију била огромна јер нас нико више не би подржавао по питању Косова, нити када се ради о одбрани дејтонске Републике Српске. Фактички, траже да дигнемо руке од РС и Косова. Јасно је да ми нисмо у истом положају као друге земље, јер нам онај ко нам отима део територије тражи да се одрекнемо оних који нам га бране. Верујем да нико од наших политичара зато не би био спреман да се одлучи на такав потез - казао је Анђелковић.