ДОЛАЗАК ЈАПАНСКОГ ПРЕМИЈЕРА: Зашто је ова посета ИСТОРИЈСКА за Србију и у чему је њен значај?
Домаћин ће му бити председник Србије Александар Вучић
Јапански премијер Шинзо Абе стиже у понедељак у дводневну званичну посету Србији, заједно са делегацијом јапанских привредника, а домаћин ће му бити председник Србије Александар Вучић.
То ће бити прва посета Београду на тако високом ниову у последње три деценије, па је долазак Абеа унапред добио епитет "историјски". Последњи јапански премијер који је посетио Београд, пре 30 година, био је Јасухиро Накасоне.
Прочитајте и:
Упркос одсуству билеатералних контаката званичника на највишем ниову, односи две земље су традиционално добри и пријатељски, а амбасадор Јапана у Београду Ђунићи Марујама сматра да ће предстојећа посета Абеа бити добра прилика да се та сарадња унапреди и да се пренесу искуства, пре свега у области развоја приватног сектора и малих и средњих предузећа.
Јапански дипломата недавно је истакао да Србија постаје све интересантније тржиште, о чему сведоче јапанске компаније које већ послују у Србији, али и све већи број привредника заинтересованих за улагања у нашој земљи.
Србија је веома заинтересована за јапанске инвестиције у области аутомобилске, хемијске, фармацеутске и ИТ индустрије, као и улагања у области пољопривреде, заштите животне средине и туризма.
Амбасадор Србије у Јапану Ненад Глишић истиче да је посета Абеа резултат узлазног тренда у билатералним односима две земље и велики сигнал за јапанске фирме да наставе да улажу у Србију.
Патријарх Иринеј: Нема подела у СПЦ око Косова
Србија и Јапан су, иначе, прошле године обележиле 135 година од прве званичне преписке, односно од 1878, када је, на Берлинском конгресу, Србија призната као независна краљевина, а српски краљ Милан Обреновић о томе је јапанског цара Меиђијуа писмом обавестио 1882 године.
Уследило је признање Србије као независне државе, чиме су и званично успостављени односи две краљевине. Данас две земље имају развијену сарадњу у области политике и економије, као и у културној и просветној размени. Укупна робна размена у 2016. износила је 153 милиона евра, а 2015. 137 милиона евра.
Прва јапанска инвестиција у Србији била је 2006. године када је Дуванска компанија Јапан тобако интернешенел (ЈТИ) купила акције Дунавеске индустрије Сента, а у септембру прошле године јапанска компанија "Јазаки" отворила је фабрику за производњу кабловских сетова за камионе Дајмлер у Шапцу, што је једна од највецих гринфилд инвестиција у Србији.
Градоначелник Београда Синиша Мали и представници јапанско-француског конзорцијума "Итоћу-Суез" потписали су 2017. године споразум о изградњи постројења за прераду комуналног отпада и производњу топлотне и електрицне енергије у Винци.
Реч је о инвестицији у вредности од око 300 милиона евра.
Јапан је и један од најзначајнијих донатора у Србији. Бесповратна помоћ и позајмице нашој земљи од 1999. износе више од 500 милиона евра и обухватају донације, техничку сарадњу и кредит у јенима.
Међу поклонима Јапана нашој земљи су жути аутобуси ГСП-а, ботанички вртови у Београду и Врњацкој Бањи, помоћ здравственим установама.... Посебно је важна помоћ коју је Јапан пружио Србији у време поплава и избегличке кризе.
Ипак, Јапан је признао једностарано проглашену независност Косова, али је био уздржан приликом гласања о пријему Косова у Унеско 2015.
Актуелни јапански премијер Абе је на ту функцију реизабран прошле године.
Према оценама познавалаца прилика у тој земљи, премијер Абе важи за прагматичног политичара, који је, како наводе, знао да се зближи са председницима САД и Русије, Доналдом Трампом и Владимиром Путином, а да истовремено наступа код куће са националистицком агендом.
Када је први пут изабран за премијера 2006, имао је само 52 године и био је најмлађи премијер Јапана и први рођен после Другог светског рата.
Након 12 месеци је, међутим, напустио тај положај, али се вратио на власт 2012. са обећањем да це оживети јапанску привреду и увести "дипломатију која има панорамску перспективу над мапом света".
На економском плану, Абе је кренуо политиком по њему названом „Абеномикс”, а представља комбинацију великодушне државне потрошње и монетарног попуштања Централне банке.
На домаћем плану следио је националистичку агенду, предлажући измене пацифистичког устава, који су наметнуле САД, како би Јапан своје одбрамбене снаге могао да претвори у праву армију.
Бивши амасадор Јапана у Београду Ђуићи Такара је, иначе, једном приликом 2016. године изнео податак да у Србији живи 145 јапанских држављана, а у Јапану око 180 Срба.