Два питања у 2022. години која ће одлучити будућност Србије: Посланик Милићевић објашњава шта нас чека већ од јануара
Свет, па ни Србија нису остали укопани у месту, већ је држава успела да уз грчевите борбе за спасење људских живота, обезбеди и лепшу предстојећу 2022. годину.
Иза Србије су скоро две године тешке борбе против корона вируса, а током ове 2021. године наша држава је показала да живот тече даље иако је сваки дан обележен црвеним алармом епидемије која не престаје. Свет, па ни Србија нису остали укопани у месту, већ је држава успела да уз грчевите борбе за спасење људских живота, обезбеди и лепшу предстојећу 2022. годину.
У њу улазимо богатији за нове и реконструисане болнице, нове ауто-путеве и локалне путеве, уз боље школство, бољу државну управу, али и боље законе, правилнике и прописе. Пред грађанима Србије је година у којој ће се донети и усвојити низ важних закона, а главни изазови свакако ће бити гласање на предстојећем референдуму и изборима у априлу. За добар законодавни оквир побринули се се народни посланици, а један од њих у разговору за портал СрбијаДанас, Ђорђе Милићевић, објашњава шта је то на чему ће се у 2022. години радити и зашто је већ јануар кључан месец за будућност српског народа.
Грађани Србије 16. јануара излазе на референдум о промени дела Устава у области правосуђа.
Иако посланици јасно наглашавају да је од велике важности да се прихвате предложене промене, у јавности се могу чути и ставови који само додатно збуњују грађане, те стога не чуди што је пред крај ове 2021. године главно питање за шта то грађани тачно гласају и о чему се тачно на референдуму одлучује.
-Циљ референдума је потпуно јасан, да се кроз предложене амандмане за промену Устава ојача и оснажи српско правосуђе, односно независност и ефикасност српског правосуђа. С обзиром на то да Европска комисија годинама уназад у свом извештају, када је реч о Србији наводи да не постоји политичка воља у домену владавине права, а с обзиром на то да је кључни стратешки и спољно-политички циљ Србије пуноправно чланство у Европској унији, сматрам да је ово један од најзначајних реформских процеса у овом тренутку у Србији. Захваљујући овој иницијативи, Србија је након две године застоја отворила поглавље, то јест, Кластер 4 који обухвата четири поглавља, што је показатељ спремности држава чланица Европске уније када је реч о проширењу, и то је свакако важна порука за Србију и регион у целини - објашњава шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић и додаје:
-Ово је посао који је требало завршити много раније, најпре то је наша уставна обавеза која подразумева усклађивање Закона о референдуму и народној иницијативи са Уставом из 2006. године. Било је покушаја да се то учини у периоду од 2009. до 2011. године, али се одустало, по мом мишљењу, искључиво због преамбуле, што није одговарало тадашњој већинској партији, јер су избори били 2012. године. Народна скупштина Републике Србије овом послу је приступила одговорно и посвећено, имплементирала све оно што су биле сугестије и предлози Венецијанске комисије. Добијено је њихово позитивно мишљење, одржана је јавна расправа, а добијено је позитивно мишљење и струковних удружења. С обзиром на значај овог процеса Социјалистичка партија Србије позива грађане да изађу на референдум и гласају за предложене измене Устава - истакао је Милићевић.
Поједини политички актери покушавају да негативном кампањом против референдума одврате грађане од изласка на исти, иако нико од њих не наводи које су то негативне последице које могу задесити Србију уколико се тај сценарио обистини.
Ако се на референдуму не изгласа промена Устава, Србија ће морати да чека четири године како би наставила свој европски пут ка пуноправном чланству Европске уније. Бољитак који би грађани Србије осетили током напретка ка чланству у ЕУ био би стопиран и допринео томе да се не побољша животни стандард људи у нашој земљи.
-Мислим да ће се негативне последице пре свега одразити на европски пут Србије, што свакако није добро, јер ми очекујемо да у првој половини 2022. године отворимо Кластер 3 за шта смо у потпуности спремни, а праве се планови за отварање и Кластера 5 и тиме би била заокружена целина озбиљних реформи. Иначе, подсећам, да је Србија отворила 22 од 35 поглавља у приступним преговорима - објашњава Милићевић у разговору за портал SrbijaDanas.com.
Наредна 2022. година биће изборна година, а Социјалистичка партија Србије одлучила је да на председничким изборима подржи кандидата Српске напредне странке, Александра Вучића.
-Став Социјалистичке партије Србије по питању председничких избора је потпуно јасан и то је резултат стратешког и дугорочног партнерства лидера наших странака, Ивице Дачића и Александра Вучића, резултат једне државотворне и у потпуности усаглашене политике. Подсетићу вас да је СПС и 2017. године такође подржала Александра Вучића као заједничког председничког кандидата - каже народни посланик СПС-а Ђорђе Милићевић и објашњава да се о локалним и парламентарним изборима још увек коначна одлука није донела:
-После празника ће свакако бити настављени разговори председника СПС и СНС, као и страначких органа који су већ започети и представљају израз узајамног поштовања и уважавања. О модалитету изласка на парламентарне и локалне изборе одлука ће бити донета након тих разговора. Али, оно што је веома важно и дефинисано кроз разговор јесте да ће сарадња наше две партије свакако бити настављена и после избора. Одлуку ћемо донети у најбољем интересу грађана и она ће бити гарант политичке стабилности и политике континуитета.
Иза парламентараца је успешна законодавна година. Усвојен је низ нормативних оквира који директно помажу грађанима Србије да боље живе и осигурају себи лепшу будућност. Народне посланике тек чека још изазовнија 2022. година, јер након избора следе и важни посланички задаци који за главни циљ имају даље побољшање животног стандарда грађана.
-У овој години смо донели низ сетова закона од националног значаја, али оно што бих посебно издвојио, оно што је обележило посланичку годину и рад парламента је пре свега међустраначки дијалог, као и иницијатива председника скупштине Србије у договору са председником републике да се дијалог води на два колосека, како би се саслушале сугестије и предлози свих политичких странака. Затим ту је Закон о референдуму и народној иницијативи, Уставне промене, усвајање Етичког кодекса, доношење Закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма и увођење обавезности пуштања химне на почетку школске године. Поред свих мера и побољшања животног стандарда грађана, јако је важно јачање националног идентитета, посебно у овим турбулентним временима, када се Србија и српски народ сусрећу са различитим притисцима - истиче Милићевић и додаје:
-Ова година је била јако успешна, нарочито када се узме у обзир број закона који је усвојен по редовној процедури, да имамо само пар закона по хитном поступку. Дакле, имплементирали смо све оно што су биле сугестије и предлози, све оно што је наведено у Извештају Европске комисије када је реч о раду Народне скупштине. Поред тога што је година била успешна, била је и веома тужна, јер су нас напустиле драге колеге Милутин Мркоњић, Муамер Зукорлић, Ђуро Перић, Иван Тасовац, Бранко Маринковић.. то је огроман губитак за српски парламент и целокупно друштво. У наредној години, кроз буџет за 2022. годину јасно су дефинисани циљеви и пут којим ће Србија ићи, а то је наставак успешне борбе против Covida, даље побољшање животног стандарда грађана и реализација важних инфраструктурних и капиталних инвестиција, јер нема економског напретка без инфраструктурног развоја - закључује Милићевић у разговору за наш портал.