ЕУ нам ЗАЛУПИЛА врата: Јавите се за 10 година, па ћемо да РАЗГОВАРАМО
Нови европски буџет тежак 1.135 милијарди евра, али ни цент није предвиђен за новог члана
Џаба смо се надали.
Прочитајте и:
Европска унија нас је још једном откачила и јасно нам ставила до знања да од учлањења нема ништа бар до 2027. године!
Оно што се и наслућивало после изјаве председника Француске Емануела Макрона, да неће бити проширења док се ЕУ изнутра не реформише, а за шта је потребно много година, до краја је огољено предлогом буџета од 2021. до 2027. у ком ни један једини евро није предвиђен за нове земље чланице.
Тиме су пале у воду све најаве које су јавно износили челници ЕУ да би Србија и Црна Гора 2025. године могле да се придруже ЕУ, преноси Српски телеграф. А што смо поверовали, ко нам је крив...
Нацрт новог буџета који је предложила Европска комисија предвиђа више новца у европској каси упркос изласку Велике Британије. Укупно је буџет тежак 1.135 милијарди евра, али од свих тих пара нимало није предвиђено за неког новог члана. Како је предложено, доприноси земаља чланица у заједничку касу требало би да буду повећани са 1,08 на 1,114 одсто БДП-а. Ипак, да за нас од свега тога нема ништа, потврдио је и европски комесар за буџет Гинтер Етингер.
- Предлог новог финансијског оквира не предвиђа буџет за потенцијалну нову чланицу – констатовао је Етингер који је практично министра финансија ЕУ.
Он нам је додатно лупио шамар поруком да је рано уопште полемисати о проширењу и парама које би се за то издвојиле. Његова изјава би могла најбоље да се опише речима: "О том – потом".
- Кад евентуално дође до новог уласка, а на основу доказаних индикатора, ми ћемо размотрити доприносе свих држава чланица, како бисмо новој чланици омогућили учешће у постојећим ЕУ програмима – рекао је Етингер истичући као утеху да нацрт новог буџета предвиђа повећање средстава намењених за предприступну помоћ западном Балкану.
А да не треба да се уопште уздамо у то Етингерово по том – потом потрудио се да нам објасни аустријски премијер Себастијан Курц. Он је поручио да су препоруке које се тичу спољних граница ЕУ (проширења) позитивне, али да садашњи предлог ставља превелико оптерећење на оне који доприносе буџету. У истом тону је говорио и холандски премијер Марк Руте, а примедбе је имало још неколико држава унутар ЕУ.
Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић напомиње да је предлог буџета радна верзија, али да ни у коначном исходу неће бити другачије:
- То свакако јесте још један од показатеља како ствари стоје, али бољи показатељи су изјаве и ставови две најмоћније чланице, Немачке и Француске, које су више него јасно рекле да проширења ЕУ неће бити јер се они томе противе.
Исто виђење има и његов колега Дејан Вук Станковић.
- Чланство је сада још теже достижно, а и до данас није било лако оствариво. То је реалност. Србија не треба да одбаци европске вредности и да се изолује од ЕУ, али је приоритет брига о себи. Разуме се и наставак политике балансирања између истока и запада, као и до сада – каже Станковић.