Европска клацкалица: Да ли Макронов ХЛАДАН ТУШ ЗА БАЛКАН може да значи и дефинитивно "збогом" проширењу ЕУ?
Француски председник још једном је поновио да има резерве према проширењу Европске уније
Француски председник Емануел Макрон још једном је поновио да има резерве према проширењу Европске уније. Макронова изјава од уторка била је нови "шамар у лице" Западном Балкану, у првом реду Србији и Црној Гори, које су најдаље одмакле у процесу евроинтеграција.
Изреволтиран безуспешним консултацијама о расподели водећих функција унутар ЕУ, Макрон је јуче поново позвао на њену институционалну реформу.
- Морамо да поједноставимо процедуре како бисмо на бржи, снажнији и демократичнији начин заједно напредовали. У том смислу скептичан сам у вези с причама о томе да је будућност ЕУ у новом проширењу, а у ситуацији када видимо да нас 28 не можемо да се договоримо. Одбијам свако проширење пре дубоке институционалне реформе ЕУ - поручио је француски председник.
Макрон је поновио што је српска јавност могла да чује и почетком ове године приликом посете француске министарке за европске послове Емили Лоазо Београду, која је тада јасно рекла да "садашње стање ЕУ не омогућава проширење чланства". И тада, али и сада, Француска је пректично ставила "рампу" на нова чланства док се ЕУ не реформише, што је иначе добро познат став француског председника.
Вучић писао Трампу: Садржај писма јасно показује СТВАРАН ОДНОС АМЕРИКЕ И СРБИЈЕ
Након скандала у финском затвору, Павковић ПОСЛАО ПОРУКУ Албанцима
ВУЧИЋ ПОСТАВИО НИЗ ПИТАЊА МЕЂУНАРОДНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ: "Мислимо да имамо име убице Оливера Ивановића"
Иако он не охрабрује, и практично не зависи директно од Србије, постоји једна друга ствар која је у директној вези са нашом земљом - свеопште реформе и решење косовског проблема, што су иначе кључне ствари којима Србија треба да се позабави уколико жели чланство у Унији, а још брже то треба да реши уколико га жели до 2025. године.
- Не мислим да је ово крај проширења, тим пре што је врло скоро 13 земаља ЕУ говорило о проширењу Западног Балкана, које има њихову подршку. Међутим, оно што је сада већ сасвим извесно јасно јесте да Србија и Црна Гора немају шансе да до 2025. године уђу у ЕУ јер и саме имају пре тога да обаве велики део посла. То, међутим, не значи да се у међувремену неће десити оно што Макрон заговара, реформа унутар уније - прича Страхиња Секулић из Центра за европске политике.
Како каже, он би изјаву француског председника схватио као озбиљно упозорење када је реч о присупању Западног Балкана, у смислу да тим земљама неће бити лако.
- Сада, поред Немачке и Холандије, и Француска озбиљно посматра целу причу. Ипак, 2025. година није опција, чак ни математички јер, ако погедамо динамику отварања и затварања поглавља, до 2023. године (две године потребно за ратификацију) нема шансе да отворимо и затворимо сва поглавља, иако су нека од њих сасвим спремна. Ипак, све ово не значи да се ЕУ у наредним годинама неће реформисати. На све то треба додати и да најмоћнија жена ЕУ Ангела Меркел одлази са политичке сцене након истека мандата, па Макрон има још веће бреме да реформише ЕУ - објашњава Суботић, који каже да је француски председник у уторак заправо изразио незадовољство исходом састанка Европског савета када 28 чланица није могло да се договори око тога ко ће бити кључни људи у европској администрацији (што се на крају ипак догодило).
То би се, појашњава, даље могло тумачити тако да, ако дође до проширења, ЕУ у перспективи неће више имати 28 већ више од 30 чланица, па је питање како ће тек онда процес одлучивања изгледати и како ће се доносити одлуке.
Председник Европског покрета у Србији ову нову-стару ситуацију види као ствар која Србију не само да успорава, већ "ми тапкамо у месту". Ипак, каже, "Макронова изјава је тачна јер се ЕУ не проширује на боље делове попут Швајцарске и Норвешке, већ на лошије са политичким и економским проблемима".
- Главни разлог за успоравање читавог процеса је сама ЕУ која мора да се редизајнира, и то је оно на чему Макрон инсистира, и да ће се у тој и таквој ЕУ наћи и место за западни Балкан. То нема везе само са нама, већ и са Црном Гором која је најдаље одмакла, али и са Албанијом, Македонијом... - прича он.
Багзи открио нове детаље: Ђинђића хтели да убију одмах после 5. октобра!
СПРЕЧЕН ПОКУШАЈ ПРИСЛУШКИВАЊА ВУЧИЋА! Бивши заменик начелника БИА открио шокантне податке
СРБИЈА НА ШЕСТОМ САМИТУ ЛИДЕРА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА У ПОЉСКОЈ: Ево ко ће предводити делегацију која ће представљати Србију у Познању!
Како истиче, није сва кривица на Србији, али каже и да се боји да 2025. година није реална за чланство. Без обзира на све то, чланство Србије у Европској унији је стратешко опредељење Србије. То је, укратко, став премијерке Србије Ане Брнабић, која је казала да је Макронов став познат и да не утиче на циљеве Владе Србије.
- Влада Србије не би мењала своје циљеве и оно што ради, чак и у случају да све чланице Европске уније кажу да проширења неће бити у наредних 10 или 20 година, што није случај - казала је Брнабић.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици оценио је да Макронов став не доводи у питање чланство Србије у ЕУ. Он је нагласио "јасан став ЕУ" да жели проширење на цео западни Балкан.
- Ја не видим да реформе и проширење треба посматрати одвојено, већ су то паралелни процеси који ће само довести до тога да сутра имамо већу, проширену Европу, али исто тако и ефикаснију - рекао је Фабрици.
(ВИДЕО) Мистериозна организација из "Да Винчијевог кода": Раде у тајности, има их јако мало, а када згреше СУРОВО СЕ САМОКАЖЊАВАЈУ