ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ СУТРА ГЛАСА О ИЗВЕШТАЈУ О СРБИЈИ: Добри економски показатељи, подршка нашем путу ка ЕУ
Европски парламент гласа сутра о извештају о Србији
Европски парламент ће сутра на пленарној седници гласати о извештају о Србији. Предвиђена је и посланичка дебата, као и гласање о последњим поднетим амандаманима, а резулатаи гласана би требло да буду познати сутра у касним поподневним часовима.
"НЕ ЧЕКАМО ЕУ, УЗДАМО СЕ У СЕБЕ ЗА НАБАВКУ ВАКЦИНА" Председник Вучић најавио да ће кренути вакцинација и по селима
НЕ ЗАБОРАВЉАМО НИ НАКОН 22 ГОДИНЕ: Убијали су нам децу, рушили мостове, домове, болнице и школе
ОВО СУ СТРАНЦИ КОЈИ СУ ЗАДУЖИЛИ СРБИЈУ: Жртвовали себе да помогну Србима у борби против НАТО пакта (ВИДЕО)
Истовремено, гласаће се и о извештајима о Косову, Албанији и Северној Македонији.
Нацрт извештаја о достигнућима Србије на реформском путу евроинтегтрација у 2019. и 2020. години сачинио је известилац Владимир Билчик, а прошлог месеца усвојио га је Спољнополитички одбор Европског парлемента.
- Извештај шаље јасну поруку да је Европски парламент спреман да подржи Србију на њеном ЕУ путу - навео је Билчик.
У извештају се наглашавају добри економске показатељи у Србији, похваљује ангажаман Београда на сарадњи у региону и конструктивно учешће у дијалогу са Приштином.
Истовремено, од Србије се траже резултати у спровођењу реформи у области владавине права, са фокусом на правосуђе, борбу против корупције и слободу медија.
ЕП и овога пута позива Србију да побољша процес ускалђивања своје спољне политике са политиком ЕУ.
Скупштина Србије се позива на побољшање законодавних процеса, осигурање међунапартијског дијалога, јачање улоге цивлног друштва, а посланици се позивају на уздржавање од речника и кампања усмерених против политичких супарника и представника медија.
Текстом извештаја се од ЕУ тражи да унесе "више динамике" у приступне преговоре са Србијом, брзо спроведе примену нове методологије на већ постојеће преговоре са Београдом и јасно представи "опипљиве подстицаје од директног интереса" грађанима Србије.
Извештаји Европског парламента нису правно обавезујући и представљају редовне годишње смернице и политичке препоруке ЕП за даљи напредак земље на путу евроинтеграција.