Грађани Србије, важно обавештење: Имате још 20 дана да предате полицији оружје без дозволе
Обратите пажњу, нема праштања
Грађани Србије до краја септембра могу да предају своје оружје, а одзив власника илегалних цеви је слабији него прошле године.
СВРЉИГ ЗАВИЈЕН У ЦРНО: Ово је девојка (19) коју је брат (15) убио очевим карабином?! (ФОТО)
Од почетка јуна до септембра је предато 350 комада разних врста оружја, 100 бомби и разних експлозивних средстава и око 25.000 комада муниције. Највећи одзив грађана је у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
За разлику од ове, прошле године је предато 926 комада оружја и 61.755 комада муниције, а да је 2015. године предато чак 7.500 дугих и кратких цеви и више од 150.000 комада муниције.
Затвор за нелегално оружје
Казне за нелегално држање оружја пооштрене су од 1. јуна ове године и крећу се од шест месеци до пет година затвора, а за већу количину оружја и до 12 година затвора.
- Грађани могу сами да изаберу да ли ће да понесу оружје и безбедно га предају полицијској станици или да телефоном позову најближу станицу и полиција ће доћи и преузети га - кажу из МУП-а, уз напомену да је ово најбољи начин да се људи реше илегалног оружја јер тако неће сносити кривичну одговорност нити су у обавези да доказују порекло оружја.
УБИО ЈОВАНУ, ПА ПУШКУ САКРИО НА ТАВАН? Нови детаљи породичне трагедије у Сврљигу!
Из Националне асоцијације за оружје подржавају акцију МУП-а и напомињу да је одзив ове године мањи, највероватније јер су претходне акције уродиле плодом.
- Ипак, сматрамо да би легализација дала још боље резултате када би се процедура поједноставила и када се не би наплаћивао порез на оружје од 3.500 динара. Ми смо иницирали измене закона, тражимо либерализацију, мање таксе и једноставнију процедуру - прича Илић. Он каже да се људи одричу легализације јер не желе да улазе у компликован процес који кошта, па чак и да бацају оружје.
ОДРЕЂЕН ПРИТВОР ДЕЧАКУ (15) ЗБОГ СУМЊЕ ДА ЈЕ УБИО СЕСТРУ: Случајно је погодио у врат из очеве пушке
- То је изузетно опасно, поготово када је реч о војничком оружју и експлозивним направама које не могу да се легализују. Апелујемо на надлежне да поједноставе процедуру како би и обични људи који су, рецимо, наследили ловачко оружје које за њих има само сентименталну вредност могли легално да га задрже без великих трошкова јер се оно практично не користи - објашњава Илић.