Хашки трибунал има уговор са 17 европских земаља: Где све генерал Младић може да служи казну?
Срби којима се судило у Хагу своје казне издржавају у затворима у Немачкој, Великој Британији, Пољској, али и Данској, Естојини, Финској и Француској
Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу осудило је прекјуче на доживотну казну затвора Ратка Младића, бившег команданта Војске Републике Српске (ВРС), Откривено је где би све генерал могао да служи казну. Како се сазнаје, поред хашког Схевенингена, у оптицају су затвори у Великој Британији, Немачкој, Пољској и Француској.
УВЕК БИО ТАМО ГДЕ СУ УБИСТВА - КО ЈЕ МОМИР НИКОЛИЋ? Лажни сведок, због његових измишљотина осуђен је Ратко Младић
ПОВЕРЉИВИ БРИТАНСКИ ДОКУМЕНТИ ДОКАЗУЈУ ДА СУ ПРЕСУДЕ ХАГА АПСУРДНЕ: Цео свет зна истину о Сребреници - Срби су први нападнути
ЧУВАРИ МУ НИСУ ДОЗВОЛИЛИ ДА ПРСТЕН ПОШАЉЕ УНУЦИМА: Овако су се опходили према генералу Ратку Младићу након изрицања пресуде
Судски механизам, или како се раније називао Хашки трибунал, има уговор са укупно 17 европских земаља у које се шаљу сви они који су правоснажно осуђени пред овим судом.
Тако би некадашњи командант ВРС, коме је прекјуче изречена правоснажна казна доживотног затвора, могао да служи казну у чак неколико европских држава. Ако занемаримо затвор Схевенинген у Хагу, у коме се налази највише хашких оптуженика и осуђеника, Младић би могао да се нађе у неколико других, с обзиром да Срби којима се судило у Хагу своје казне издржавају у затворима у Немачкој, Великој Британији, Пољској, али и Данској, Естојини, Финској и Француској.
Тако је пензионисани генерал МУП Србије Сретен Лукић, осуђен на 20 година затвора због злочина над косовским Албанцима, своју казну издржавао у Пољској. Ипак, Лукић је недавно враћен из Пољске у судски притвор у Схевенингену.
Са друге стране, у затвору Тарт у Естонији налазе се ратни генерал Војске РС Драгомир Милошевић, осуђен на 29 година затвора због злочина над цивила у опкољеном Сарајеву.
Такође, генерал Војске Републике Српске Радислав Крстић, који служи казну од 35 година затвора за геноцид у Сребреници, налазио се у затвору Вејкфилд у Великој Британији. Ипак, и он је у једном тренутку враћен у хашку ћелију.
И у затвору у Немачкој има хашких осуђеника. Тамо казне издржавају генерал Војске Републике Српске Станислав Галић, који је осуђен на доживотну казну робије због улоге коју је имао у опсади Сарајева, и Драгољуб Кунарац из Фоче.
Можда и најпознатији хашки осуђеник, бивши председник Републике Српске Радован Караџић, недавно је пребачен из Хага у британски затвор на острву Вајт, на југу Енглеске, који се налази на 20 километара од Портсмута.
Затвор на острву Вајт постоји од 1863. године и некада је важио за један од најстрожих у земљи.
Иначе, Србија је досад у више наврата покушавала да у Савету безбедности УН издејствује да српски осуђеници пребачени у своју земљу, али до тога није дошло.
Подсетимо, Ратко Младић је пре два дана осуђен на доживотну казну затвора, и то је седма коју је изрекао поменути суд у Хагу.
Осуђени генерал Младић се у притвору у Схевенингену налази од 31. маја 2011. након што су га 26. маја ухапсиле власти Србије у Лазареву крај Зрењанина и изручиле Трибуналу.
Хашки трибунал је генерала Младића први пут оптужио 25. јула 1995, али је оптужница допуњавана неколико пута до 2011. године. Суђење Младићу почело је маја 2012., а током вишегодишњег поступка саслушано је више од 300 сведока.