Хоће ли се стићи до КОСОВА? Дачић открио о чему ће разговарати Трамп и Путин у Хелсинкију
Дачић је сигуран да ће Трамп посетити Београд у време свог мандата
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да Косово неће бити тема разговора председника Америке и Русије, Доналда Трампа и Владимира Путина 16. јула у Хелсинкију.
Прочитајте и:
- Мислим да неће стићи дотле, има доста других тема о којима ће прво разговарати, али оно што је извесно то је да ће односи САД и Русије ићи у правцу попуштања, а не даљег заоштравања - рекао је Дачић за РТС.
Додао је и да је то само почетак разговора два председника и да не треба очекивати да се први састанак заврши са спектакуларним резултатима.
Дачић је казао и да су "празне приче" наводи медија да ће један од епилога тог састанка бити договор да Путин призна независност Косова, а Трамп Крим као руску територију.
- То су празне приче, али свакако да Србија треба да ослушкује информације са свих страна, да добро анализира и добро претпостави шта се дешава у међународним круговима и то значи да треба да настави политику дијалога са суседима и Приштином - казао је он.
Говорећи о позиву Трампу да посети Србију до краја године, Дачић је рекао да то зависи од много међународних фактора, али да је "сигуран да ће посетити Београд у време свог мандата".
Он је поновио да не треба очекивати трајно решење за питање Косова, без укључивања САД и Русије и нагласио да очекује да ће ускоро бити мање од 100 земаља које признају независност Косова.
- Мислим да америчкој админстрацији, Русији и великим земљама треба дати "win win предлог", где сви нешто добијају и сви нешто и губе, али у томе се огледа политичка вештина - казао је Дачић.
Упитан о јучерашњем хапшењу, а потом и ослобађању петорице Срба код Гњилана, он је казао да је у питању непријатељски акт који руши успех дијалога и постизање компромиса.
- То је бојкот дијалога, јер не желе сви да тај дијалог успе, јер мисле да ће неко на силу натерати Србију да призна независност иако смо им ми сто пута рекли да тај сценарио неће да гледају - оценио је Дачић.
Он је казао и да верује да Албанци више нису "миљеници" у међународним круговима и да више нису у прилици да било коме прете.
- Свима су више преко главе да будем још отворенији - казао је Дачић и додао да упориште за такав став проналази у званичним састанцима у међународној заједници.