ХУМАНИТАРНА КРИЗА НА КИМ: Залихе хране на ИЗМАКУ, несташица млека, хлеб све скупљи
Страхови да ће на северу Косова рафови са основним намирницама ускоро остати празни, после одлуке Приштине да уведе царинске баријере, нису били безразложни.
Залихе хране су на измаку, а посебно је узнемиравајућа ситуација с производима са краћим роком употребе који су свакодневно стизали из централне Србије.
Већ се осећају несташице млека, јогурта и павлаке. С друге стране, цене расту из дана у дан. У срединама јужно од Ибра, српске продавнице су затворене, јер власници своју робу склањају од приштинских инспектора.
Преко Мердара у петак није прошао ниједан камион са српским производима, а на осталим прелазима било је од седам до девет шлепера. Пре одлуке Приштине да подигне таксе, најпре за десет, па за сто одсто, свакодневно је на Косово улазило између 70 и 100 камиона робе. Чак и они српски произвођачи који су хтели да плате додатне намете, нису успели да прођу.
На рафовима свих продавница широм Косова, српски производи чине и до 80 одсто асортимана. Откако је на административним прелазима спуштена рампа за робу из централне Србије, млеко је поскупело 15 динара за литар, а зејтин 25 до 30 динара.
Како косовским пекарима чак 90 одсто пшенице стиже из Војводине, поскупео је хлеб широм Косова. За векну се сада тражи барем 50 центи. У срединама на југу КиМ, ситуација са снабдевањем је још алармнатнија, јер српске продавнице не раде.
Тако су у Клокоту, на пример, затворене све српске трговине, јер власници не желе да чекају да им инспектори одузму робу. Министар трговине Расим Љајић каже да је испорука робе на Косово практично заустављена:
- Изузетак су спорадичне испоруке робе која није под приштинским "санкцијама". То су међународни брендови који се производе у Србији. Међутим, и пласман њихове робе је доведен у питање јер Приштина тражи да им на декларацијама пише "дистрибутер за Републику Косово". У јужном делу Косова, инспекција контролише декларације на производима, а ако на њима нема ознаке "Република Косово", роба се скида са рафова. Кампања која се води на Косову, против производа из Србије, оставиће дугорочне последице на трговину између централне Србије и Косова, чак и када се ове бесмислене таксе укину.
ХАРАДИНАЈ ПУЦА ПО ШАВОВИМА! Крвник НАЧИСТО ПРОЛУПАО, не зна шта ће од БЕСА, па напао ВУЧИЋА! Ужас!
И први човек Привредне коморе Србије Марко Чадеж сматра да ово штети не само нашој економији, већ и економији Косова и читавог региона:
Из ПКС су у петак упозорили и да су мере Приштине створиле погодно тле за манипулације:
- Отвара се простор за сиву економију, кријумчарење и шверц.
Немачко-српска привредна комора (АХК Србија) сагласна је са ставом високе представнице ЕУ Федерике Могерини и осуђује очигледно кршење ЦЕФТА споразума, изазвано одлуком привремене владе Косова о повећању таксе.