Министар Зоран Ђорђевић за Србију Данас о давањима за породиље и борби против рада на црно
Министар Зоран Ђорђевић о свим питањима која занимају грађане.
На овогодишњем "Медиа маркету" који се одржава од 23. до 27. октобра у Хали 3 Београдског сајма гост на нашем штанду је био министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић. Министар је у разговору открио шта све држава ради на пољу побољшања права свих категорија нашег становништва. Највише смо разговарали о државној бризи за труднице и породиље, као и борби против рада на црно.
Накнада зараде за време породиљског боловања (породиљског одсуства и неге детета) је сто одсто у односу на зараду. Она се израчунава као просек последњих 18 зарада. Треба напоменути да се ради о "бруто" износу јер породиљи држава уплаћује порезе и доприносе, а директно на рачун породиље уплаћује "нето" износ накнаде зараде.
Такође, од јула 2018. године, и жене које нису у радном односу, а које су пре порођаја имале неки од уговора о радном ангазовању, имају право на Осталу накнаду за време породиљског одсуства. Ова накнада се се обрацунава на основу плаћених доприноса по основу тих уговора у претходних 18 месеци. Остала накнада се исплацује "нето" износу.
Буди астронаут на један дан и усликај селфи из свемира!
Вучић о најважнијим приоритетима БИА-е: "НАШ НАПРЕДАК НЕ ЗАОСТАЈЕ ЗА СВЕТСКИМ СЛУЖБАМА!"
Други по реду Сајам Ј=ДНАКИ: Једнакост и уважавање различитости, а ево због чега је то битно за све грађане Србије!
Као што сам рекао, просек се израчунава простим сабирањем свих зарада у последњих 18 и дељењем увек са константом 18. Да нема тога онда би довели у неравноправан положај жене које су незапослене.
Става смо да сви треба да имају или сва права или онолико колико су стекли права у току свог радног века. Свакако треба рећи да све породиље без обзира на радно - правни статус, осим накнаде зараде и/или остале накнаде за време породиљског одсуства и неге детета, добијају и родитељски додатак који може бити и до 18.270 динара сваки месец 10 година, као и паушал за набавку опреме за дете. У зависности од испуњености услова, породиља мозе оставарити и право на дечији додатак у износу од 3.000-5.480 динара месечно.
Жеља нам је да у складу са могућностима државе када год је могуће права породиљама повећавамо.
За све то потребна су финансијска средства. У овом тренутку одвајамо око 65 милијарди динара на годишњем нивоу само за породиље! У складу са могућностима државе та права повећавамо, а најбољи пример за то је, поређења ради, 2010. година када су државна давања за породиље била 25 милијарди динара. Е онда можете да замислите колико ми више издвајамо за права породиља и жена у односу на те године. Треба поделити тих 65 милијарди са бројем породиља да би се виделе праве цифре, а тај новац не иде ником другом сем њима. И то није све, држава даје још више од тога. Постоји додатак од 100.000 динара за прво дете, затим 10.000 за друго дете током периода од две године. Дајемо 100 евра током периода од 10 година за треће дете, а 150 евра током истог временског периода за четврто дете. Плус оно што уплаћује локална самоуправа за сваку породиљу, плус уколико су запослене добијају накнаду, плус дечији додатак, плус туђа нега и помоћ... То све улази у помоћ породиљама. Не може да се каже да добијају само један вид помоћи, ми новац дајемо по различитим основама, управо због спречавања дискриминације међу оним женама које раде и које не раде.
Свако рођено дете, без обзира на године има право на родитељски додатак. За прво дете добија се једнократно 100.000 динара (од 1. јула је 101.496,60 д), за друго се исплаћује две године, за треће и четврто током периода од 10 година, уплате су на месечном нивоу у износима прописаним Законом. Један од услова за исплату родитељског додатка је редовна вакцинација детета.
Не, имамо нови закон и нова права. Ми смо повећали та права, раније је било за сву децу, друго, треће и четврто две године, сада је ово право продужено на десет година (за треће и четврто дете) и то је стечено право на које може да се рачуна и са којим може да се располаже. Такође, накнаду зараде за породиљско боловање смо пребацили на директан обрачун и исплату од стране државе, јер је у ранијем периоду примећено да послодавци обавезу исплате накнаде зараде породиљама нису извршавали на време, иако су редовно добијали рефундацију средстава за ове намене од стране државе, што је била директна штета ка породиљама.
БИА ОБЕЛЕЖИЛА СВОЈ ДАН: Вучић истакао ТРИ ОБЛАСТИ циљева и ЗАДАТАКА (ФОТО)
НОВИ ИЗВЕСТИЛАЦ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ: Ја сам пријатељ Србије, добро је познајем!
ВУЧИЋ ЗА БЕЧКИ ДНЕВНИК ПОНОВИО: Нема ништа од признања тзв. Косова у актуелним границама!
Морамо да водимо рачуна о буџетском систему када говоримо о таквим правима. У нашој држави постоји велики број грађана, који имају иста права, и који очекују од државе неку врсту напретка у складу са државним развојем. То су наши пензионери, млади и деца, они који се школују, особе са посебним потребама, особе са инвалидитетом, обични грађани који раде... Сви очекују неки бољитак, али ми морамо када распоређујемо средства да будемо одговорни према буџету. Ми знамо како се у ранијем периоду, за време претходних власти, то радило. Када су им требали политички поени подизали су кредите да би дали некоме неко право, то право онда постане стечено, а после ми морамо да враћамо дугове. Тако су и довели до урушавања државе и до проблема са којима ми данас морамо да се суочавамо, пошто су то проблеми наших грађана. Ми морамо да градимо друштво тако да они који су отишли одавде, или који данас планирају да оду, промене своје мишљење. А то можемо само тако ако они схвате да се понашамо одговорно, да ми нећемо да подижемо кредите да би куповали гласове. Ми знамо да се то радило. Подигли су кредите 2008. године да би исплатили пензије, а неко мора да исплати те кредите. За шта су подигнути, то сви знамо.
То није тачно, супротно је свему што они причају. Знам да је најлакше критиковати Владу Републике Србије, да седети, критиковати и истицати само негативне ствари. То је врло лако. Тешко је, и то су они показали док су били на власти, да се преузме одговорност за нешто и да се донесе нека тешка одлука. Да су социјалне карте толико лоше за грађане, а добре за неког ко је на власти они би то већ увели док су били на власти пошто су увек гледали само себе и за себе. Социјалне карте управо треба да покажу да то што држава издваја даје на један транспарентан начин. Да сви виде коме се даје, ко има право на то, и да се зна колико права има и колико ће пара да добије. Да то сви грађани виде, јер то су паре грађана Србије, то је суштина социјалне карте.
Социјалне карте су крвна слика наших грађана, и јасно је види ко има право на шта. У том случају више нема злоупотреба. Као пример, неће бити више варања локалних самоуправа, као што се дешавало раније, као пре само десетак година, док су неки други били на власти, па су се маркице за паркирање особа са инвалидитетом делике шаком и капом, без икаквог регистра. Социјална карта треба све да обједини и направи један регистар, у који ће сви имати увид. На пример, саме особе са инвалидитетом ће имати увид у то па ће моћи да реагују у случају било какве злоупотребе, јер нама и јесте жеља да будемо друштвено одговорни и да онима који заслужују нека права и добију та права.
Министру Ђорђевићу уручена биста руског писца Фјодора Михајловича Достојевског!
Вучић на отварању позоришта "Бора Станковић": Обавезали смо се да обновимо оно што је годинама уништавано и одржали смо реч
ВУЧИЋ: Вратио сам питање Косова за преговарачки сто и зато сам за Обрадовића издајник!
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОЈ АКАДЕМИЈИ: Слободу смо плаћали крвљу, и нећемо је дати! Штитићемо наш народ и на КиМ и на другим местима где живи
"ЧАСТ МИ ЈЕ ДА БУДЕМ У БЕОГРАДУ" Медведев ПРЕПУН УТИСАКА из Србије, све објавио на свом ТВИТЕРУ (ФОТО)