ИСТОРИЈСКИ корак у односима Немачке и Србије: Ангела Меркел долази у Шумарице да се ИЗВИНИ за злочине нациста
Овај искорак начелно договорен приликом сусрета Вучића и Меркелове
Посета Ангеле Меркел Шумарицама, приликом договореног доласка у Србију следеће године, био би значајан и историјски гест Берлина, јер до сада ниједан високи званичник ове земље није одао почаст невиним жртвама, страдалим у једном од највећих злочина немачке војске у Другом светском рату.
Овај велики искорак начелно је договорен приликом прекјучерашњег сусрета канцеларке са председником Александром Вучићем, и планирано је да она приликом посете 2019. уз споменпарк обиђе и једну немачку фабрику у нашој земљи.
Прочитајте и:
Уз позив за посету, Вучић је Меркелвојој предао и Споразум о ратним меморијалима и местима страдања током ратова на територији Србије и бивше Југославије.
Наш некадашњи амбасадор у Берлину Милован Божиновић каже да су у Немачкој свесни упечатљивости догађаја који се одиграо у Крагујевцу и да то српски народ не може да заборави. Због тога би, како сматра, долазак Меркелове у Шумарице био крупан политички и симболички потез који би одржавао чињеницу да су наши односи са Немачком добили на квалитету и да су сазрели до нивоа мењања представе једних о другима.
Вучић поводом дијалога Београда и Приштине: Спремни смо за решење по коме обе стране нешто губе
- Такви догађаји се не припремају месецима, већ годинама. Меркелова је, иначе, снажно заинтересована да скине хипотеке из Другог светског рата, али тако да се ожиљци који су тада настали не заташкају већ да се у позитивном смислу санирају – каже Божиновић.
Историчар Момчило Павловић каже да би посета канцеларке Шумарицама имала вишезначни значај:
- То би био велики гест немачке државе којим би се одала почаст српским жртвама. Први пут би се на тако високом нивоу уважила чињеница да су цивили били жртве фашистичке идеологије на овим просторима.
За професора Драгана Ђукановића, са Факултета политичких наука, долазак Меркелове у Шумарице показао би да се превазилазе неспоразуми из прошлости између Србије и Немачке:
- У историји је пуно тога што нас је раздвајало, али је било и много тога што нас је спајало, поготово на пољу културе. Сада би европска перспектива и чланство које смо водили са Немачком, "лед пробија" последњих неколико година, током којих је немачки амбасадор у Србији присуствовао обележавању годишњице масакра у Шумарицама:
- Сада би то било подигнуто на највиши, канцеларски ниво. То је требало да се догоди много раније, још када је некадашњи немачки канцелар Вили Брант клекнуо у Пољској и замолио за опроштај.