Изведена тешка али и иновативна операција на ВМА: Извадили плућно крило кроз рез од 3 центиметра
Тумор откривен случајно а изведена тешка операција по први пут у Србији
Београђанки Зорки Јаничић (71) извађено је плућно крило са тумором кроз минијатурни отвор од три центиметра, што је први такав случај у Србији.
ПРАВА ИСТИНА О ВАКЦИНИ: Верујете ли стручњацима или интернету?
СРБИ, данас је велики празник: АКО урадите само ОВУ СТВАР оствариће вам се ТРИ ЖЕЉЕ!
Поред тумора, Зоркино стање отежавале су кардио-васкуларне тегобе и дијабетес, те је ова операција била веома ризична. Простора за грешке није било, јер се тумор налазио на специфичном месту, што је носило ризик ненамерног пресецања главне плућне артерије, које би се завршиле фатално.
Пацијенткиња је оперисана 15. маја , а јуче су јој скинути конци и њено стање је добро.
– Када сам дошла на ВМА, цео тим је дисао као једна душа. Без обзира на степен опасности од лошег исхода операције, све је прошло како треба. Једино што мора да прође време, па да ми се врати леп глас – прича кроз осмех Зорка Јанчић.
Тумор на плућима Зорки је откривен у марту, а само сазнање да је болесна донело је велики стрес.
Нисам могла ни да претпоставим да имам тумор. Само сам кашљала, али ужасно јако, као да имам алергију на све. Ишла сам од лекара до лекара док једна докторка није рекла да урадимо бронхоскопију. Тај осећај је био ужасан. Нисам очекивача такву ствар, када сам узела резултат и прочитала реч “карцином” било је страшно, не знам како сам после тога живела. То је најгора болест, а баш ја сам је добила. Срећом, врло брзо сам оперисана. Сећам се само да су ме боцнули, ја сам заспала и пробудила се са маском за кисеоники боловима који нису били страшни. Била сам срећна јер сам преживела – каже задовољно Зорка.
Према речима потпуковника др Небојше Марића, који је завршио интернационални курс за такозвану унипорталну ВАТС хирургију на Универзитету Тонги у Кини, Зоркино стање је било вео специфично.
Због пратећих болести није било могуће урадити отворену операцију, па су јој препоручивали само локално зрачење, што значи да би тумор остао ту где јесте, док јој је ова радикална операција омогућила да након пет дана оде кући без тумора.
– Некада су се резови правили од радавице до кичме, врло широко су се пацијенти отварали и раздвајала су се ребра. Сада смо први пут цело плућно крило извадили кроз мали рез. Тумор се налазио с леве стране, на завршетку левог главног бронха, није био велики, свега три центиметра, али му је било тешко прићи. Камером и инструментима смо ушли кроз рез и извукли све. Било је ризично зато што се ту налазе витални крвни судови – објашњава др. Марић.