ЈЕЗИВА ХАЈКА НА СРБЕ НЕ ПРЕСТАЈЕ И НАКОН РАТА: Хрвати чувају тајне спискове - ако сте на њему бићете УХАПШЕНИ
Због тајних спискова и судских процеса у Хрватској против Срба око сто хиљада прогнаних људи не може да се врати на своја огњишта, а велики број њих не може ни да путује, јер би могли да буду ухапшени!
Како објашњава Саво Штрбац из Документационо-информационог центра Веритас, у Хрватској је на снази до 1996. године био Закон о оружаној побуни, по којем је требало да буде процесуирано 21.500 људи.
ХАОС У БУГАРСКОЈ: Мандатар без подршке за формирање владе
ЖЕСТОК СУДАР У БИЈЕЉИНИ: У директном судару камиона и аутомобила има повређених
КОМИТЕ ПРАВЕ ХАОС У ПОДГОРИЦИ - УКЉУЧИЛИ СИРЕНЕ ЗА УЗБУНУ: Екстремисти блокирали улицу - покушавали да се пробију до зграде владе (ВИДЕО)
- Међутим, под притиском међународне заједнице, донет је Закон о помиловању. Али Хрвати нису ту стали, они су само оне који су били процесуирани за оружану побуну процесуирали по Закону за ратни злочин, па је само 1996. подигнуто преко 400 оптужница против Срба за ратни злочин и тај поступак још увек траје - објашњава Штрбац.
Додаје да је ова тема увек актуелна пред летње одморе, када људи путују.
Пресуда у одсуству
- У Хрватској, када имате осумњиченог или окривљеног, а не знате његову адресу, закон дозвољава да са њим комуницирате преко огласне табле суда или му пошаљете позив за главни претрес на непознату адресу. Они то окаче на таблу, стоји осам дана, скида се и улази у списе у којима стоји да је достава уредна. Донесе му се пресуда у одсуству, има и право жалбе у року од 15 дана, адреса је и даље непозната и то се качи на таблу, као да је примио негде у Аустралији и потписао. Због таквих прописа људи не знају ко је процесуиран и зашто је процесуиран - каже Штрбац и подвлачи да због тога долази до неспоразума и хапшења људи што у Србији, што по свету на основу Интерполових потерница.
Он појашњава и да је сарадња по овим питањима између Хрватске и Србије успостављена 2004, две године касније на нивоу тужилаштава потписан је споразум о прогону починилаца кривичних дела.
- Србија је ухапсила више од 30 Срба из Хрватске по њиховим потерницама, седморо је и изручила, оне који нису имали српско држављанство. Сарадња је готово замрзнута од 2011. године - истиче Штрбац и каже да сада готово и не постоји.
"Правда" на њихов начин
- Рат у Хрватској трајао 1991-1995.
- Од 3.706 процесуираних особа, чак 87 одсто рађено је у одсуству
- Хрватска сваке године у просеку отвори 35 нових оптужница
- Хрватска није процесуирала ниједног осумњиченог за ратне злочине на основу доказа из Србије
Изазивање страха
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, с друге стране, каже да константно расписивање потерница, честа хапшења и масовна привођења Срба имају за циљ изазивање страха и несигурности код оних који су остали да се иселе из Хрватске, као и одвраћање прогнаних Срба од повратка на њихова огњишта, обиласка њихових имања или захтева да им се врати њихова имовина.
- Досадашња пракса Хрватске потврђује да прогон крајишких бораца као наводних злочинаца може трајати док год су они живи. Управо хапшење Срба који су после рата остали да живе у Хрватској или који су доста пута већ одлазили у свој родни крај или путовали кроз Хрватску ради посла потврђује да је хрватско правосуђе етнички мотивисао и у функцији хрватске ратне политике. Један од доказа јесте и чињеница да је на основу међународних потерница које је расписао Биро Интерпола у Загребу широм света досад ухапшено више од 180 Срба - наглашава Линта, и закључује да је један од циљева монтираних судских поступака против Срба и доношења што већег броја лажних пресуда да се потврди врхунска лаж да су Србија и Срби извршили агресију, а да се Хрватска бранила у Домовинском рату.
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа