КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: Ђилас на скенеру пореске полиције, до четвртка започиње контрола рачуна по свету
Тренутно се укрштају подаци из пореске полиције, контроле и сектора за порекло имовине.
Полако се склапа мозаик пословно-финансијских акробација лидера Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, током којих је, како показују први докази до којих су дошле "Новости", из земље на рачуне у иностранству изнео на десетине милиона евра, скривао власништво фирми, а сумња се и да је избегавао да плати порез.
Према њиховим информацијама, Пореска управа интензивно прикупља податке о иностраним рачунима некадашњег градоначелника Београда и очекује се да би најкасније до четвртка требало да почне детаљна контрола.
НЕВЕРОВАТНО! Алекса пронашао ДЕТЕЛИНУ са четири листа и постао МИЛИОНЕР
"ЂИЛАС ГУБИ НЕРВЕ!" Др Војислав Шешељ открио КЉУЧНУ ствар због које би лидер ССП требао да заврши ИЗА РЕШЕТАКА!
"АПСОЛУТНИ РЕКОРДЕР ПО БРОЈУ ТАЈНИХ РАЧУНА" Драгану Ђиласу откривено 28,8 милиона евра на које није платио порез у Србији?
- Тренутно се укрштају подаци из пореске полиције, контроле и сектора за порекло имовине. Проверава се пословање фирми на Маурицијусу и другим дестинацијама, да ли је плаћен порез на капиталну добит и остали намети - напомиње добро обавештен саговорник "Новости".
Управа за спречавање прања новца већ је покренула истражне радње у вези са рачуном фирме Асцаниус ЛТД на Маурицијусу, а иза које стоји Ђилас. На том конту је 5.741.025 евра. Директор Управе Жељко Радовановић рекао је да истраживачки новинари сваког дана откривају неке нове чињенице о рачунима Ђиласа које могу да указују на неку другу повезаност.
- Ми можемо да блокирамо текуће рачуне чак и на основу усмене одлуке, односно налога директора Управе. Наравно, првог следећег дана то мора да прати и писано образложење. Ми можемо да дамо рок од три дана да се најпре тужилац информише, а да потом тражи од суда одлуку којом се та средства најпре привремено ограничавају, тј. привремено блокирају до краја поступка - рекао је Радовановић, и додао да се противправно стечена имовинска корист увек одузима.
Даља истрага требало би да води и у правцу још два рачуна - у Швајцарској (Сосијете женерал банка, 620.147,20 евра) и Хонгконгу (Банк оф China, 3.269.061,25 евра) - за које су "Новости" објавиле документе који показују да такође припадају лидеру ССП и бившем градоначелнику Београда.
Ту би посебно могло да буде значајно расветљавање улоге мистериозног Паскала Шмита, који се у папирима појављује као особа која је, заједно са Ђиласом и његовим рођеним братом Гојком, овлашћена да располаже рачуном у Швајцарској, отвореним на фирму "Мултиком опен АГ".
Према порталу bussinesmonitor, који је својеврсна база података и адреса компанија у Швајцарској, име Паскала Шмита доводи се у везу са више од 30 компанија, у којима се он води као члан борда директора, члан управљачког борда, партнер, менаџер... Овај портал, како је наведено, прикупља информације из више од 10 јавних и приватних извора, а како би помогао швајцарским компанијама око финансијских ризика и да развијају своје пословање што ефикасније.
Уместо да одговори на питање одакле му новац на рачунима у иностранству, Ђилас већ данима узвраћа контранападима на лист, чак и тешким увредама на рачун новинара "Новости".
Председник Србије Александар Вучић изјавио је у понедељак да бахати однос Ђиласа према медијима није новост, указујући да је таква тактика лидера ССП смишљена да би се избегла тема о рачунима у Маурицијусу, Хонгконгу и Швајцарској:
- Већина представника бившег режима су бахати, осиони и охоли људи, који су се борили само за власт и новац. Мислим да је суштинско питање одакле толики наш новац, јесу ли плаћени порези? То су суштинска питања. Што се тиче односа према новинарима, на то сте навикли. Немојте сметнути с ума да су они тукли вашу колегиницу, песницом су је ударили у браду и оборили, а нико из међународне заједнице није реаговао.
Шеф државе је додао да тражи од свих, пре свега од људи из власти, да поштују новинаре:
- Имате право да одговорите, како новинарима "Крика" тако и другима, да кажете да не говоре истину, да су лицемери, али немате право да претите и износите личне увреде.
По мишљењу председнику Скупштине Србије Ивице Дачића, политичари имају посебну одговорност и дужни су да буду пример, а не да одбијају да одговарају на питања, наводећи пример Ђиласа, који је одбио да објасни како је стекао имовину током обављања функције. Дачић је упитао како је било могуће пребацити у иностранство из Србије новац, о чему данима пишу медији:
- Држављани Србије, физичка лица, не могу да отворе рачун у иностранству, осим у посебним условима. Плус, фирме потпадају под закон о девизном пословању. Зато је важно да органи који се баве тиме детаљно истраже све, јер је очигледно сложена мрежа путева новца који је Ђилас извлачио док је био на државним и политичким функцијама.
Иначе, као што су "Новости" већ писале, уколико се докаже да је Ђилас током својих вишегодишњих сумњивих финансијских акробација истовремено и прао новац, њему би могла да буде запрећена казна и до 10 година затвора. За најтежи облик кривичног дела прања новца, према Кривичном законику Србије, предвиђена је санкција у трајању од једне до 10 година. Ова казна следује оном за кога се докаже да је "опрао" новац у износу већем од 1,5 милиона динара (око 12.000 евра). У случају Ђиласа, износи који се сада разоткривају на бројним рачунима којима располаже у иностранству, вишеструко премашују ову цифру.