КО ЋЕ ИЗВУЋИ ДИЈАЛОГ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ ИЗ ЋОРСОКАКА? Каква је Трампова улога у томе?
Нова европска администрација најављује промене у дијалогу Београда и Приштине.
Нова америчка и европска администрација наследиће многе нерешене проблеме, а један од њих свакако је дијалог Београда и Приштине који је у већ месецима у ћорокаку. Сви досадашњи покушаји оживљавања дијалога пали су у воду, па се из ЕУ већ могу чути наговештаји да би у новом мандату Европска комисија могла применити и неке друге моделе, алате, па чак и формате.
Тако је кандидаткиња за комесара за проширење Марта Кос недавно током саслушања у Европском парламенту изјавила да ако ствари не функционишу, морамо да пронађемо нове начине.
Чак је у том контексту цитирала чувеног научника Алберта Ајнштајна и рекла да је лудило радити исту ствар сваки дан и очекивати другачије резултате.
Имајући у виду снажан ангажман Америке током првог председничког мандата Доналда Трампа, сва је прилика да ће он и у другом мандату бити значајан, ако не и кључан фактор нормализације односа између Београда и Приштине.
Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност каже за Курир да је нови формат дијалога тешко очекивати у формалном смислу, али да ће присуство америчке дипломатије у решавању питања Косова и Метохије бити сигурно веће.
- Трампова администрација је и прошли пут показала јасну намеру да неће да се претерано усклађује са ставовима европских земаља. Бајденова администрација је пак била на становишту да је то примарно европско питање. Трамп то свакако неће радити. То је нека врста ривалитета између ЕУ и САД. Трамп ће преузети лидерство по том питању. Када је реч о ЕУ, сви су свесни да су преговори у ћорсокаку. Нема чак ни довољно воље код европских земаља да се тај процес одблокира, да се изврши притисак на албанску страну која саботира те преговоре. Имам утисак да ће нова европска администрација свакако покушати да оживи тај преговорачки процес и да за себе сачува примарно право у решавању спора између Београда и Приштине - оцењује Граовац.
Он сматра да не би било изненађење да новоизабрани председник САД оживи Вашингтонски споразум, који је потписан током Трамповог првог мандата.
- Утицај Вашингтона ће сигурно бити већи и неће бити синхронизован толико са ЕУ. Јер, Бајденова администрација је инсистирала на томе да она пружа подршку Француској и Немачкој у решавању овог питања, а сада ћемо имати потпуно другачију ситуацију да ће Американци решавати то питање, а да ће ЕУ само формално у томе учестовати. Кад гледате Трампову бившу администрацију, она је директно преузела кључну улогу у решавању тог питања. Чак су именовали Гренела за изасланика који је имао неприкосновену улогу. Не би било изненађење да Трамп крене истим путем и да на неки начин оживи Вашингтонски споразум који је био практично у стању мировања од доласка Бајдена - подсећа Граовац.
Србија Данас/Курир