Откривена истина о САЈ-у током акције "Сабља": Да ли је специјална јединица имала тајну улогу у најдраматичнијем периоду Србије?
Специјална антитерористичка јединица (САЈ) имала је кључну улогу у акцији "Сабља" након атентата на премијера Зорана Ђинђића, 12. марта 2003. године.
Њихов задатак био је хапшење осумњичених за атентат и сузбијање организованог криминала, уз спровођење претрага и одузимање доказа. Током ове операције, САЈ је обезбеђивао кључне институције, доприносећи стабилизацији земље у политички и друштвено турбулентном периоду.
Иако су се током истрага појавиле теорије и спекулације о евентуалној умешаности појединаца из безбедносних структура, није било доказа који би указали на директну повезаност САЈ-а са атентатом или другим незаконитим радњама током ове операције.
Нека питања остала без одговора више од две деценије
Серија "Сабља", која се емитује на РТС-у, осваја публику приказом драматичних догађаја из једног од најтурбулентнијих периода у новијој историји Србије. Кроз напету реконструкцију операције која је уследила након атентата на премијера Зорана Ђинђића 2003. године, серија пружа увид у сложене односе између криминалних група, безбедносних структура и политичких елита.
Док гледаоци с нестрпљењем ишчекују наредну епизоду, фокус се поново усмерава на кључну улогу Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) у акцији "Сабља" и на питања која су остала без одговора више од две деценије.
Акција "Сабља" је спроведена 12. марта 2003. године, само неколико дана након атентата на Ђинђића, у циљу разбијања криминалних група и њихових веза унутар државе, укључујући везе са високом политичком и војном елитом. САЈ је био ангажован због своје специјализације у борби против тероризма и организованог криминала, а циљ је био да се уклоне кључни чланови криминалних организација који су стајали иза атентата.
Током операције, САЈ је изводио брзо и прецизно хапшење, уз употребу специјализованих тактика и опреме. Акција је обухватила не само хапшење осумњичених, већ и претраге, у којима су одузети значајни докази, оружје, и дрога.
Осим тога, САЈ је у акцији учествовао и у заштити кључних институција, чиме је доприносио стабилизацији ситуације у земљи након атентата, који је изазвао политичку и друштвену кризу у Србији. Акција "Сабља" била је део шире стратегије борбе против мафије и реформе безбедносних структура у земљи.
Нема званичних информација које би указивале на то да је неко из Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) био директно осумњичен или умешан у атентат на Зорана Ђинђића или у организацију саме акције. Улога САЈ-а у операцији "Сабља" била је да се ухапсе осумњичени за убиство, као и чланови организованих криминалних група, а јединица је била кључна у спровођењу акције и осигуравању безбедности током периода политичке нестабилности у Србији.
Међутим, током истраге и операције "Сабља", откривено је да су у организацији атентата учествовали припадници различитих криминалних и војних структура, а неки од тих људи били су повезани с високим званичницима или са сектама које су имале утицај на безбедносне и политичке сфере. Иако није било доказа да је неко из САЈ-а био директно умешан, истрага је открила сложеност веза унутар система, које су укључивале и појединце у службама безбедности, као и политичке и војно-политичке структуре.
Такође, током каснијих истрага о атентату, повремено су се појављивале спекулације и теорије о томе да је одређени број људи из безбедносних служби могао имати различите улоге у самој организацији атентата, међутим, то никада није званично потврђено.
Серија "Сабља" доноси напету реконструкцију догађаја
Сви ови догађаји, пре и после атентата, приказују се у серији "Сабља", која се емитује на РТС-у од 2. новембра. Публика је већ имала прилику да види прве четири епизоде, а реакције су врло позитивне.
Ове суботе очекујемо пету епизоду, која доноси додатну драму. Након убистава Дуће и Кума, Љуба инсистира на саслушању припадника САЈ-а који су учествовали у операцији. Вођа САЈ-а улази у отворени сукоб с Борисом, спомињући његовог таста Жарка, док Љуба тражи Даничину помоћ. С друге стране, убиство у Мељаку додатно компликује ситуацију, а Урош се суочава с озбиљним проблемима.
Серија верно осликава атмосферу једног од најважнијих и најтурбулентнијих периода у новијој историји Србије, па је интересовање за сваку наредну епизоду све веће.