КОНАЧНО: Кајл Скот признао да СРБИЈА БРЗО НАПРЕДУЈЕ
Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот рекао је да је Србија остварила велики напредак у погледу заштите права интелектуалне својине
Србија брзо напредује у погледу заштите права интелекталне својине, а 4,6 одсто БДП-а чини доходак из овог сектора, што је више од сектора рударства или енергетике, рекао је данас амерички амбасадор Кајл Скот на скупу у Америчкој привредној комори поводом Светског дана заштите интелектуалне својине.
СКОТ ЧЕСТИТАО ВУЧИЋУ: Народ се определио за досадашњу политику и просперитетну будућност Србије
ВУЧИЋ УГОСТИО АМЕРИЧКОГ АМБАСАДОРА: Наши односи су у успону, то доводи нове компаније
Како је казао, смањењем пиратерије у нашој земљи за, на пример, један одсто отворила би се могућност за запошљавање 1.200 нових радних места.
- Гаранција права на интелектуалну својину од изузетног је значаја за даљи економски развој, јер једино поштовањем и стварањем ефикасног правног оквира којим ће се оно штитити настаје простор за нове технолошке иновације, које осим економског бенефита несумњиво имају позитиван утицај на свакодневни живот грађана - рекао је Скот.
Он је казао да је крађа интелектуалне својине пљачка, а не, како је рекао, вештина.
Говорећи о стању у Србији и Америци он је казао:
- У Америци је интелектуална својина највреднија имовина, а сваки пети становник у Америци издржава своје породице због онога што штити сектор интелектуалне својине. Србија је на добром путу и брзо напредује у овој области, а 4,6 одсто БДП Србије је директан производ примене Закона о заштити интелектуалне својине, што је знатно више него што остварују сектори енергетике или рударства - објашњава Скот.
Државни секретар у Министарству просвете, професор др Владимир Поповић, нагласио је на скупу, да поред предности Србије у геополитичком смислу и добрих економских показатеља у протеклом периоду, да је очувана и научна заједница.
- Средства која су издвојена за науку од 0,88 ПДП свакако нису довољна, али је често проблем што се она нерационално троше. У протеклом периоду није постојала трајна политичка опредељеност ка иновацијама,а издвајања за иновације које се свакако штите патентима, је такође на ниском нивоу - каже он и додаје да Србија има јако мали број патената, свега 33 протекле године, док је са друге стране број научних радова огроман.
Као најважнији резултати постигнути у овој области истакнути су заокруживање регулаторног оквира путем усвајања и примена Закона о посебним овлашћењима ради заштите права интелектуалне својине, напредак у контроли легалности софтвера, као и специјализација истражних органа и судова ради ефикасније заштите.
Помоћник начелника Сектора за аналитику у МУП-у, Славиша Ђукановић рекао је да је у протеклих пет година откривено 650 случајева кршења права интелектуалне својине, а од тог броја, трећина прошле године. Како је истакао, један од приоритета у наредном периоду је и наставак акције заштите деце која користе интернет јер су предмет честих злоупотреба.