ЗАШТО НИКО НЕ КОНТРОЛИШЕ ШТА ЈЕДЕМО: Лабораторија отварана више пута, али до данас није прорадила!
После вишемесечних истраживања у којима је учествовао тим новинара, доносимо вам серију текстова о томе зашто након 13 година и потрошених 15 милиона евра, и даље немамо Националну референтну лабораторију у Србији. У овом тексту смо истраживали колико пута је званично "отварана" ова лабораторија и да ли је истина да није прорадила због недостатка кадрова свих ових година.
Постоје само три ствари без којих сваки човек не може храна, вода и ваздух који дишемо. Поред воде коју морамо да пијемо, контроле наших извора који нам обезбеђују исту, контроле ваздуха који удишемо једино шта сви морамо да радимо без обзира на наш материјални статус, образовање, пол, старост, веру, нацију, језик, морамо да уносимо храну.
♦ ЗАШТО смо онда као народ дозволили да немамо контролу квалитета намирница које једемо ако је то једна од ствари без које ниједан човек не може?
♦ КАКО смо дозволили да будемо једина земља у Европи која нема Дирекцију за националне референтне лабораторије?
♦ ЗАШТО смо изабрали да будемо најгори у Европи када је у питању оно најбитније, а то је наше здравље?
♦ КАКО смо дозволили да дође до могућих пропуста, случајне грешке или намерне опструкције и да угрозимо наше становништво због нашег пропуста да одредимо приоритете и ставимо најважније у први план?
Као што је портал SrbijaDanas.com већ писао, Србија једина у Европи нема, у пуном капацитету, оспособљену Националну референтну лабораторију која би се бавила контолом прехрамбених производа на тржишту, а што је јако битно за здравље грађана наше земље.
Мислите да знате шта једете, али оно што читате на декларацијама не мора да буде ИСТИНА, ево и зашто
Међутим, пре десетак дана је по ко зна који пут најављено отварање референтне лабораторије за испитивање млека, на тај начин што је Министарство пољопривреде објавило тендер за запошљавање кадрова за потребе те лабораторије.
Ипак, ово није први пут да је отварање референтних лабораторија најављивано, јер смо исту причу слушали више од деценију уназад, али до испуњења обећања никада није дошло - па је добро познато да је овај важан пројекат поређен и са зидањем Скадра на Бојани. Тако је Национална референтна лабораторија, на коју чекамо деценијама, до сада више пута званично отварана.
Први пут се у јавности прича о Дирекцији за националне референтне лабораторије појавила 2004. године када је Дирекција основана, а када је најављено да ће на реализацији тог пројекта у оквиру финансијске помоћи бити укључена Европска унија.
Затим је уследило пет година ћутања да би 2009. године Саша Драгин, министар пољопривреде у Влади Мирка Цветковића, у присуству заменика шефа делегације Европске уније у Београду Адрианом Мартинсом, званично "отворио" Дирекцију за националне референтне лабораторије.
Ипак, отварање Дирекције није значило и отварање и пуштање у рад лабораторија које су заправо суштина постојања ове Дирекције, иако је том приликом Драгин најавио да би национална лабораторија требало да почне да ради пуним капацитетом до краја наредне, 2010. године.
Подсећамо да је ова изјава из 2009. године, а да ни једна од лабораторија, са изузетком Фитосанитарне (карантинске) лабаораторије, није почела да ради у пуном капацитету ни осам година после изјаве Саше Драгина.
Међутим, када су демократе отишле с власти, стање у коме су оставили овај пројекат је скандалозно- земљиште које се простире на 4 хектара је остављено запуштено, зарасло у коров, пуно влаге, смећа и буђи.
Европска унија је у том периоду, за време владавине Демократске странке, повукла два милиона евра помоћи, јер је пројекат каснио.
-Проблем је у томе што су они док су владали Србијом од јавних послова, највећег значаја правили приватни бизнис, па је тако било и са Националним референтним лабораторијама. И вероватно је Европска унија имала дебео разлог за повлачење средстава. Ја сам био тамо, и уз све лепе жеље да то што пре почне са радом, јасно је да ту много шта треба још да се уради. Па машине које је Европа дала још 2004. године су однете, нико живи не зна где - рекао је за наш портал Марјан Ристичевић, председник скупштинског одбора за пољопривреду.
У јануару 2014. године, директор Дирекције за националне референтне лабораторије Славољуб Станојевић изјављује да би "током 2014. године требало да се заврше сви радови и набави неопходна опрема за Дирекцију за националне референтне лабораторије у Батајници, како би почетком 2015. године почела са испитивањима, пре свега млека".
У јануару 2015. године, отприлике када је директор Станојевић и најавио, долази министарка Снежана Богосављевић Бошковић која отвара Фитосанитарну лабораторију. Том приликом, она је попут Драгина најавила да би лабораторија за испитивање млека требало да почне са радом 2015. године, и да би у току 2016. године Србија требало да добије у потпуности оперативну Националну референтну лабораторију. Ипак ни до тога није дошло.
Такође, из Министарства пољопривреде и заштите животне средине најавили су у марту ове године да ће Национална референтна лабораторија за контролу квалитета млека почети да ради до јула 2017. Они су том приликом отишли корак даље, па су за разлику од претходних најава, саопштили да ће се поред лабораторије у Батајници, независном контролом млека бавити и лабораторија која ће бити смештена у Новом Саду. Сада је новембар, а Србија и даље нема лабораторију у Батајници.
♦♦♦ Зашто лабораторија млека до данашњег дана није отворена и поред силних најава и колико треба веровати декларацијама српских млекара, као и да ли стварно немамо кадрове за запошљавање или је некоме одговарало да пролонгира отварање ове лабораторије, прочитајте у сутрашњем тексту. ♦♦♦